۱۳ فروردین، بدرقه نوروز با افطاری در دامان طبیعت
13 فروردین 1402 - 8:05
شناسه : 306729
2
13 بدر مانند همه ایام ویژه برای خود آداب و رسومی در هر منطقه دارد که در منطقه آذربایجان نیز این‌گونه است و البته امسال متفاوت‌تر از هر سال و همراه با افطاری خانوادگی قطعا جلوه‌ای زیباتر دارد.
پ
پ

به گزارش گروه اجتماعی زرین خبر، امروز روز ۱۳ فروردین است، روزی که در تقویم به نام روز طبعیت نام گرفته است.

به رسم دیرین در روز ۱۳ فروردین یا روز طبیعت، مردم به دامان طبیعت رفته و روز خود را در فضای باز و طبیعت می‌گذرانند و این روز نیز مانند همه ایام ویژه و مناسبت‌های سال، برای خود آداب و رسومی در هر منطقه دارد که در منطقه آذربایجان و میاندوآب نیز این‌گونه است و البته امسال متفاوت‌تر از هر سال و همراه با افطاری خانوادگی قطعا جلوه‌ای زیباتر دارد.

انس مردم با طبیعت 

طبق رسم دیرین در روز سیزدهم فرودین ماه طبیعت زیبا و بکر و بوستان‌های میاندوآب، پذیرای دوستداران طبیعت می شوند و بسیاری از خانواده‌ها از صبح روز ۱۳ فروردین به دشت و طبیعت زیبای مناطق مختلف این شهر و دامان طبیعت می‌آیند تا ۱۳ خود را بدر کنند.

۱۳ بدر در روستاها و رسومی که همچنان پابرجاست

روز طبیعت در روستاها متفاوت‌تر از شهرها بوده و در گذشته‌های دور مردم روستاها بر خلاف شهر‌نشینان، نهار خود را آماده کرده و سفره خود را در پشت بام ها پهن می کردند و در کنار آن نیز با بردن سماور زغالی و خوراکی ها به بالای پشت بام منازل خود، جشن ۱۳ به در را در روستای خود برگزار می کردند.

آئین‌های سنتی روز طبیعت هم‌اکنون نیز در برخی از روستاها به چشم می‌خورد، اما در برخی روستاها مردم ترجیح می‌دهند به جای اینکه به رسم دیرین به پشت بام خانه ها بروند، روز خود را در بوستان‌های غیر از روستای خود بگذارنند.

حکایت سبزه و ۱۳ بدر

مردم به رسم یک آئین سنتی و دیرین در این روز، سبزه‌ها را به امید آنکه این‌ دانه‌ها به‌ همراه‌ آب‌ روان‌ موجب‌ برکت‌ و باروری‌ کشتزارها شوند،به آب می‌سپارند.

افطاری خانوادگی در طبیعت

آش و کوفته تشکیل دهنده غذای روز طبیعت بودند ولی امروزه غذاهایی مانند کباب جایگزین کوفته شده و غذای مردم در روز طبیعت به شمار می رود از سوی دیگر پخت آش هنوز یک پای ثابت غذاهای خانواده ها در روز طبیعت است.

باید گفت که روز انس با طبیعت یکی از آیین های ملی برای بهره مندی بیشتر مردم از دامن طبیعت است و آلودگی محیط زیست ، گسترش شهر ها و جاده ها زندگی و بقای حیوانات و موجودات زنده را با مخاطرات جدی مواجه کرده و  گیاهان و حیوانات نیز مانند ما حق زندگی دارند پس در روز طبیعت ، پاسبان طبیعت و ساکنان آن باشیم.

باید حرمت ماه رمضان را در روز طبیعت نگه داریم

اما امسال روز طبیعت مصادف با ماه مبارک رمضان نیز شده است و در همین زمینه نیز برخی علی رغم اینکه در طبیعت حضور یافته اند ولی حرمت ماه میهمانی خدا را قطعا نگه می دارند و مردم روزه دار، اگر چه روز خود را در دامان طبیعت می‌گذرانند اما این روز را با «افطاری خانوادگی در طبیعت» گرامی می‌دارند.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.