117 هزار نفر میاندوآبی غربالگری فشارخون و دیابت شدند
۱۸ دی ۱۴۰۲ - ۰:۴۴
شناسه : 315011
2
رئیس مرکز بهداشت میاندوآب: رئیس مرکز بهداشت میاندوآب گفت: تاکنون حدود ۱۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر از جمعیت هدف در این شهرستان تحت غربالگری دیابت و فشارخون بالا قرار گرفته‌اند.
پ
پ

فیروز تقوی در گفتگو با خبرنگار گروه سلامت پایگاه خبری تحلیلی «زرین خبر» با اشاره به تداوم اجرای طرح بسیج ملی غربالگری دیابت و فشارخون، اظهار کرد: طرح بسیج ملی غربالگری و بیماریابی دیابت و فشارخون بالا هم‌زمان با سراسر کشور باهدف شناسایی، مراقبت و کنترل بیماران در میاندوآب نیز از ۲۰ آبان شروع شده و تا پایان دی‌ماه ادامه دارد.

رئیس مرکز بهداشت میاندوآب افزود: در راستای اجرای این طرح در شهرستان میاندوآب نیز همه افراد بالای ۱۸ سال از نظر فشارخون و قند خون و عوامل خطر ابتلا به این بیماری‌ها بررسی شده و در صورت تشخیص بیماری، اقدامات بعدی برای این افراد انجام می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه در میاندوآب ۱۴۰ هزار نفر جمعیت هدف و مورد انتظار برای اجرای طرح ملی غربالگری دیابت و فشارخون هستند، گفت: از ابتدای اجرای طرح تاکنون حدود ۱۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر از جمعیت هدف در این شهرستان تحت غربالگری دیابت و فشارخون بالا قرار گرفته‌اند.

تقوی اظهار کرد: بیماری دیابت و فشارخون بالا به همراه سرطان و بیماری‌های مزمن تنفسی و عوامل خطر شامل کم‌تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف الکل و دخانیات مهم‌ترین عامل مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر هستند.

رئیس مرکز بهداشت میاندوآب تصریح کرد: مراکز جامع شهری، روستایی و پایگاه‌های سلامت، خانه‌های بهداشت، ایستگاه‌های سیار و مراکز دولتی و خصوصی در اجرای این طرح مشارکت دارند.

وی با تأکید بر مشارکت همگانی در اجرای این طرح، افزود: از همه افراد به‌ویژه افراد سالمند و دارای بیماری زمینه‌ای تقاضا داریم تا به نزدیک‌ترین مرکز مراجعه و به‌صورت رایگان در این طرح مشارکت کرده و از وضعیت خود مطلع شوند.

پویش ملی غربالگری پرفشاری خون و دیابت در گروه سنی بالاتر از ۱۸ سال از ۲۰ آبان‌ماه در سراسر کشور آغاز شده و پیش‌ازاین اعلام شده بود که تا تاریخ ۱۵ دی‌ماه ادامه دارد ولی تا پایان دی‌ماه تمدید شد.

انتهای خبر/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.