۲۴ میلیون نفر در کشور شاغل‌اند/ آغاز مرحله جدید هوشمندسازی یارانه آرد
۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۵
شناسه : 305480
3
خاندوزی: خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت در جمع خبرنگاران گفت که نرخ بیکاری کاهش پیدا کرده و تعداد شاغلین به بیش از ۲۴ میلیون نفر رسیده است.
پ
پ

به گزارش زرین خبر، «سید احسان خاندوزی» سخنگوی اقتصادی دولت در نشست با خبرنگاران ضمن تبریک دهه فجر و همدردی با زلزله‌زدگان خوی، ترکیه و سوریه اظهار داشت: ذیل شبکه بیمه‌ای کشور برای پرداخت خسارات زلزله‌زدگان خوی اقداماتی انجام خواهد گرفت و امیدواریم کمکی به این عزیزان باشد.

وی افزود: در فصل پاییز آمارهای اشتغال و بیکاری نشان می‌دهد که نسبت به فصل مشابه سال گذشته، بیش از ۵۳۰ هزار نفر افزایش خالص اشتغال داشته‌ایم و مجموع شاغلین به بیش از ۲۴ میلیون نفر رسیده است.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: نرخ بیکاری کشور به عدد ۸٫۲ کاهش یافته است. همچنین در پاییز امسال اشتغال بخش صنعت ۲ درصد رشد داشته است. در بخش خدمات، اشتغال با افزایش ۵۵۲ هزار نفری نسبت به پاییز پارسال به عدد ۱۲ میلیون نفر رسید؛ این دو آمار هیچ‌گاه در آمارهای رسمی کشور به این میزان رشد نداشته است، اما در بخش کشاورزی به دلیل کاهش بارش‌ها و سایر علت‌ها شاهد کاهش فعالان این عرصه هستیم.

خاندوزی عنوان کرد: در روزهای گذشته ۹۸۰ قاعده و شرط اضافی را از تمام مجوزهای کسب‌وکار کشور حذف کردیم؛ از جمله تعیین سن، سوءپیشینه و برخی تأیید صلاحیت‌ها که نیازمند امضای طلایی بود.

وی افزود: این ۹۸۰ شرط اضافه تا امروز بدون مجوز قانونی بوده و صلاحدید دستگاه‌ها برای ایجاد موانع به دستگاه‌ها بوده است.

سخنگوی اقتصادی دولت بیان کرد: از شب گذشته گام اول فاز دوم طرح هوشمندسازی یارانه آرد اجرا شد و کمک‌هزینه نانوایان دو برابر شد و طی دو ماه آینده شناورسازی سهمیه آرد نانوایی‌ها انجام می‌شود؛ نانوایی‌ها بدون محدودیت و با میزان عملکرد می‌توانند آرد بگیرند. نظر دولت بنا بر حذف یارانه نان نیست و محدودیتی برای خرید نان هم توسط مردم نخواهد بود و این رقم در بودجه سال آینده از ۷۰ هزار میلیارد تومان به بیش از ۱۰۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

خاندوزی درباره عرضه سکه در بورس کالا تصریح کرد: این عرضه تا حدی در ایام گذشته که فضای رسانه‌ای متأثر از حوادث اخیر بود، مثمر ثمر واقع شد. بانک مرکزی سیاست کاهش حباب سکه را دنبال می‌کند. مرحله دوم امروز پایان می‌یابد و مرحله بعدی هم اعلام خواهد شد.

عدم مصونیت متخلفان مولدسازی

وی درباره مولدسازی اموال دولت عنوان کرد: مولدسازی تدبیری است که در بسیاری از کشورها برای اینکه دارایی‌های غیرمؤثر را به دارایی مولد تبدیل کنند، استفاده می‌کنند. ما در کشور حکم قانونی آن را داشتیم و در بودجه سنواتی رقمی توسط مجلس به دولت تکلیف می‌شد. مثلاً سال ۹۹، هشت هزار میلیارد تومان تکلیف دولت بود و متأسفانه عملکرد فقط ۵۴ هزار میلیون تومان بود.

سخنگوی اقتصادی دولت بیان کرد: دولت آسیب‌شناسی انجام داد و پیشنهادی را سران قوا به رهبری معظم انقلاب دادند. مسأله مصونیت با سوء برداشت مواجه شد و در برخی رسانه‌ها برداشت درستی انجام نشد. حتماً اگر در فرآیند مولدسازی تخلفی صورت بگیرد، هیچ احدی مصونیت نخواهد داشت. مصونیت در چارچوب آیین‌نامه خواهد بود.

خاندوزی افزود: تلاش کردیم بخش اعظم مسائل را از کانال شفافیت حل کنیم و کمک کنیم اجرای این قانون در اتاق شیشه‌ای جلوی چشم ۸۵ میلیون نفر باشد.

لایحه “سازمان بازرگانی” به مجلس رفت

وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد ایجاد سازمان بازرگانی با قید دو فوریت به مجلس رفت و طبق لایحه مصوب هیأت دولت، این سازمان تأسیس می‌شود تا بتوانیم سیاستگذاری، نظارت و امور تنظیم بازار را در یک دستگاه پیش ببریم.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: البته باید منتظر ماند و دید که در نهایت مجلس شورای اسلامی چه تصمیمی در این باره اتخاذ خواهد کرد.

مولدسازی برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام

خاندوزی در ادامه در پاسخ به سؤالی در خصوص مولدسازی اظهار داشت: در متن آیین‌نامه هیأت مولدسازی برای بخشی از هزینه‌های اجرایی، فرهنگ‌سازی عمومی، مزایده‌ها و اطلاع‌رسانی بودجه‌ای درصدی در نظر گرفته شده تا نیازمند تخصیص بودجه از سازمان برنامه و بودجه نباشیم.

وی گفت: باید حداقل ۵۰ درصد فروش‌ها صرف پروژه‌های عمرانی شود و همه تهاترها، پروژه‌های بهداشت و درمان و آموزش و پرورش باید صرف طرح‌های عمرانی شود. پیشنهاد دولت برای بودجه سال بعد درباره اجازه ۵۰ درصدِ باقیمانده این است که تمام مواردی که به فروش می‌رسد، صرف پروژه‌های عمرانی و سرمایه‌گذاری شود. ما خواستیم با این اجازه، از دارایی‌های راکد کشور استفاده کنیم تا پروژه‌های نیمه‌تمام را راه بیندازیم.

شفافیت و کارشناسان رسمی برای مولدسازی

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه گفته می‌شود اعضای هیأت ویژه مولدسازی از تخصص کافی برای این کار برخوردار نیستند، گفت: در آیین‌نامه مصوبه مولدسازی آمده است فرآیندها باید از طریق تیم‌هایی از کارشناسان رسمی صورت بگیرد.

وی افزود: پیش از آنکه در عمل واگذاری نهایی انجام شود، از طریق مکانیزم شفافیت به اطلاع خود مردم خواهد رسید. اگر در واگذاری‌های گذشته هم این روند را اجرا می‌کردیم با مشکلات عدیده فعلی روبرو نبودیم. این هیأت ویژه از این تجربه استفاده کرد و از سامانه عملیاتی این هیأت، ۲۲ بهمن رونمایی خواهد شد.

عرضه ۶٫۲ میلیارد دلار در ۴۵ روز

خاندوزی همچنین گفت: در ۴۵ روز گذشته حدود ۶٫۲ میلیارد دلار عرضه ارز در سامانه نیما صورت گرفته و از این میزان، ۱٫۲ میلیارد مربوط به حوزه نفتی، ۱٫۷ میلیارد حوزه پتروشیمی و سایر صادرات و سایر آن هم ارزهای صادرکنندگان با عدد حوالی ۲۸۵۰۰ تومان است.

وی ادامه داد: همزمان در بازار متشکل بیش از ۳۳۰ میلیون دلار اسکناس برای نیازهای مختلف عرضه شده است. ساعت کار این بازار هم در تمام روزهای هفته تا ساعت ۱۹ خواهد بود.

راهکارهای دولت برای کنترل اجاره‌بها

وزیر اقتصاد در پاسخ به سؤالی درباره برنامه دولت برای کنترل نرخ اجاره‌بهای مسکن در سال آینده گفت: ما دو مسیر را دنبال می‌کنیم؛ یکی ساخت و ساز و عرضه زمین‌های دولتی ۹۹ ساله که افزایش می‌یابد. همچنین دولت در زمینه تقاضا می‌کوشد طرح مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی نهایی شود.

وی ادامه داد: ما آمادگی خود را اعلام کرده‌ایم تا از سامانه‌های اقتصادی برای کنترل تقاضا استفاده کنیم. وزارت راه هم سامانه‌ای برای مشاوران املاک در دست بررسی دارد.

رقم یارانه‌ها تغییر نمی‌کند

خاندوزی در پاسخ به سؤال تسنیم درباره جزئیات برنامه دولت درباره یارانه‌ها و کالابرگ الکترونیکی برای سال آینده گفت: در بودجه سال آینده درباره یارانه‌ها افزایشی پیش‌بینی نشده و تا زمانی که لایحه دولت مبنا باشد و تغییر نکند، سال آینده شاهد افزایش یارانه‌ها نخواهیم بود؛ چون منابع پایدار برای آن وجود نداشت.

وی ادامه داد: عرضه کالاها توسط کالابرگ با نرخ شهریور ۱۴۰۰ طبق قانون بودجه امسال بوده است و باید منتظر ماند تا مشخص شود در قانون بودجه سال آینده حکم مشابهی در این باره تصویب می‌شود یا نه.

جزئیات کمک به زلزله‌زدگان خوی

سخنگوی اقتصادی دولت درباره کمک‌ها به زلزله‌زدگان خوی بیان کرد: ۳۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار در قالب کمک‌های بلاعوض و تسهیلات قرض‌الحسنه از سوی دولت برای بازسازی اختصاص یافته و برای ساخت منازلی که به‌طور کامل تخریب شده‌اند ۶۰ میلیون تومان وام بلاعوض پرداخت می‌شود. اگر این واحدهای تخریب شده در مناطق شهری باشند علاوه بر کمک بلاعوض، ۳۰۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه می‌گیرند و اگر در مناطق روستایی باشند، علاوه بر کمک بلاعوض ۲۵۰ میلیون تومانی، وام قرض‌الحسنه دریافت خواهند کرد.

خاندوزی گفت: درباره واحدهایی که نیاز به تعمیر دارند هم ۳۰ میلیون تومان وام بلاعوض پرداخت خواهد شد؛ برای بازسازی واحدهای دامی به هر واحد ۲۰ میلیون تومان کمک بلاعوض و ۳۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه پرداخت خواهد شد. همه این وام‌ها به‌مدت شش‌ماه امهال می‌شود، یعنی پرداخت اقساط شش ماه پس از پرداخت آغاز خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره پیش‌بینی برای نرخ تورم و رشد در سال آینده گفت: چون هنوز سند مالی دولت نهایی نشده، امکان پیش‌بینی و اظهارنظر در این وجود ندارد و باید منتظر ماند تا بودجه به چه سرانجامی می‌رسد. اما مراکز آماری پیش‌بینی کردند امسال را با رشد حدود ۴ درصد و تورم حدود ۴۵ درصدی به پایان برسانیم.

*تسنیم

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.