نگران سقوط در سیاه‌چاله کرونا هستم/ چقدر من و همکارانم باید التماس کنیم؟
۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۳
شناسه : 291006
7
انتقاد نمکی از وضعیت موجود در جامعه؛

وزیر بهداشت گفت: ما این ضعف را که ضعف بزرگی است، داریم. یعنی ضعف عدم حمایت از اجرای پروتکل و ضعف عدم ایستادن در مقابل پروتکل شکن و قانون شکن و برخورد با آنها. عده زیادی از مردم گوش می‌دهند، اما عده‌ای هم گوش نمی‌دهند.

پ
پ

به گزارش زرین خبر به نقل از اروم نیوز، سعید نمکی صبح امروز در جلسه ستاد مقابله با کرونا در آذربایجان‌غربی اظهار داشت: برخی به دنبال دادن القابی نظیر سردار به مدیران و از جمله من هستند، ما تنها سربازی کوچک برای نظام جمهوری اسلامی هستیم که در برابر سردارانی نظیر حاج قاسم سلیمانی به همین سربازی خود افتخار می‌کنیم.

وی افزود: برای غلبه بر کرونا باید در کنارهم و به طور متحد وارد میدان شویم تا شاهد کنترل اپیدمی در کشور باشیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خاطرنشان کرد: قصورهایی در زمینه بیماری کرونا داشتیم که اگر روزی برخی افراد با طرح موضوعاتی حاشیه‌ای در زمینه اقدامات وزارت بهداشت به دنبال پایمال کردن خون شهدای سلامت باشند، قطعا به این موضوع ورود خواهم کرد.

وی ادامه داد: زمانی که گزارش‌ها درباره وضعیت کرونا را می‌خوانم، استرس می‌گیرم که نکند در سیاه‌چاله‌ای بیفتیم که نتوانیم از آن خارج شویم.

نمکی گفت: خودمان را برای یک نزاع و درگیری سنگین با این ویروس آماده کرده‌ایم و دلیل برداشتن گام‌های بزرگ در زمینه کرونا این بود که از روز اول دست کم نگرفتیم.

وی هدف از سفر امروز خود به آذربایجان‌غربی را خداقوت به کادر درمان دانست و ابراز داشت: خوشبختانه این استان از نمره مطلوبی در مدیریت بیماری کرونا نسبت به سایر استان‌ها برخوردار است.

وزیر بهداشت، از افزایش شیوع کرونا در کشور و آذربایجان‌غربی ابراز نگرانی کرد.

وی با اشاره به کمبود دارو در کشور نیز گفت: آمریکا با تحمیل تحریم‌های ناجوانمردانه مردم را در زمینه دارویی با مشکل مواجه کرده، ما تنها کشوری هستیم که مشکلات تحریمی را تحمل کرده‌ایم و با وجود بی پولی با تحریم‌ها و حملات دشمن مقابله کرده‌ایم.

نمکی در خصوص ظرفیت تشخیصی کشور خاطرنشان کرد: در روزهای ابتدایی گزارش بیماری کرونا، ظرفیت تشخیصی ما در کشور حدود یک‌هزار و ٢٠٠ آزمایش در روز بود که این ظرفیت در حال حاضر به روزانه بیش از ٢۵ هزار آزمایش تشخیصی رسیده و برای این میزان تست روزانه، ۶۵ میلیارد ریال هزینه می‌شود.

وی ادامه داد: میزان تست‌های روزانه کرونا در کشور بزودی به ۴۰ هزار مورد خواهد رسید که برای این تعداد ١٠٠ میلیارد ریال اعتبار هزینه می‌شود.

وزیر بهداشت، اظهار داشت: سامانه سیب فعال بوده و در این مرحله تمام موارد مثبت ثبت شده و بررسی مکرر انجام می‌شود تا این بیماری را زمین‌گیر کنیم. در مرحله نخست توسط ٣٢٠ هزار اکیپ فعال در سامانه سیب ٨٠ میلیون نفر ایرانی ارزیابی شدند.

وی تصریح کرد: این بیماری در حال حاضر دارو و درمان مشخصی ندارد و تنها راه مدیریت آن پیشگیری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

نمکی در مورد ظرفیت‌های بهداشتی کقابله با کرونا در آذربایجان‌غربی گفت: توسعه مراکز ١۶ ساعته در آذربایجان‌غربی، افزایش تست‌های تشخیصی، ساماندهی کارگران فصلی و ساماندهی عبور و مرور کامیون‌های صادراتی باید توسط مسئولان استانی مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی افزود: تست‌های تشخیصی نیم ساعته که در حال خریداری است نیز به این استان ارسال می‌شود تا مورد مصرف قرار گیرد.

….اروم نیوز هم چنین در گزارش دیگری از این جلسه نوشت: سعید نمکی صبح امروز در جلسه ستاد مبارزه با کرونا در آذربایجان‌غربی اظهار داشت: یکی از دردهای درونم این است که نمی‌توان اپیدمی را با خواهش جمع کرد. طرف بمب ویروس است و وقتی به او می‌گوییم چرا ماسک نزدی، می‌گوید به کرونا اعتقاد ندارم!. چند وقت است که ما داریم التماس می‌کنیم، اما کدام یک از پروازهای ما منطبق با پروتکل‌های بهداشتی است؟

وی افزود: نمی دانم چه کسی باید این‌ها را حل کند. چند ماه است که داریم خواهش می‌کنیم؟ چقدر من و همکارانم باید التماس کنیم؟

وزیر بهداشت، عنوان کرد: کجای دنیا وزیر بهداشت و پرسنل بهداشت و درمان دارند التماس می‌کنند. در کشورهایی که در جمع کردن اپیدمی توفیق حاصل کردند، وزیر بهداشت می‌نویسد و می‌خواهد و همه مکلف به اجرا هستند. اینجا وزیر بهداشت تمنا می کند، خواهش می‌کند و زانو می‌زند، اما کسی گوش نمی دهد. کدام یک از اتوبوس‌های ما منطبق با اصول پروتکل‌های بهداشتی است؟ در تهران اعلام کرده‌ایم که داخل شهر منبع توسعه ویروس است که با جهش‌هایی که ویروس پیدا کرده، قدرت سرایتش ۱۰ برابر شده است. گفتند تا پایان اردیبهشت اتوبوس اضافه می‌شود، اما یک اتوبوس هم اضافه نشد.

وی ادامه داد: اعلام شد که هرکس ماسک نزند، جریمه می‌شود. من در سه چهار روز قبل در خیابان تماشا کردم که ۴۰ درصد از افرادی که در اتوبس بودند ماسک نزدند، آیا می‌توان به این صورت عفونت جمع کرد؟ فقط من و همکارانم باید ته رودخانه جنازه و زخمی جمع کنیم؟ بیماری که نه دارو دارد و نه واکسن و فقط راهش پیشگیری و فاصله‌گذاری است. از عالم‌ترین دانشمندان ویروس‌شناسی بپرسید که این ویروس کی تمام می‌شود، می‌گوید نمی‌دانم. بپرسید کی دارو پیدا می‌کند، می‌گوید نمی‌دانم، اما می‌گوید یک چیز را می‌دانم که این ویروس با پیشگیری قابل کنترل است. پیشگیری هم شامل فاصله‌گذاری، ماسک، شستن دست و… و. است. ‌

نمکی خاطرنشان کرد: یکی از همکاران چند شب قبل به بیمارستان ضیاییان رفته بود و گفت که به طور وحشتناکی بیماران جوان‌تر و بدحال‌تر جمع شده، بعد آمده بیرون و به من زنگ زده که ایستگاه صلواتی زدند و ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر بدون ماسک در صف هستند که چایی بگیرند و بخورند. می‌دانید این چه رنجی برای وزیر بهداشت و برای رهبر این کشور است؟ کسی که می‌فرماید آیا رژه نیروهای مسلح با پروتکل‌ها منطبق است و وقتی می‌گوییم خیر، می‌گوید کنسل شود. ایشان روضه می‌گذارند و فقط یک نفر در حسینیه است و چقدر رعایت می‌کنند. حال این رنج بزرگی است که در یک بیمارستان غلغله از بیمار، اما ۱۰۰ متر آنطرف‌تر ایستگاه صلواتی زده‌اند و یک نفر هم نمی‌آید که این افراد را جمع کند. من که نمی‌توانم. من وقتی پرستار یا پزشک اورژانسم را کتک می‌زنند، نمی‌توانم از او هم دفاع کنم و باید دو نیرو از ناجا بیاید و او را جمع کند. من آدم ندارم، خودم و آدم های خودم را جمع کنم، چه برسد به اینکه بروم و جلو متخلف را بگیرم.

وی گفت: در ستاد ملی تقاضا کردیم که هر کس که ماسک نزد، جریمه کنید، اما بروید آمار را دربیاورید که چند نفر را جریمه کردند. گفتیم جاده ببندید، چندتا را بستند؟. اینطور که نمی‌شود اپیدمی جمع کرد. اگر این بال شکسته ما را ترمیم نکنند، اپیدمی در این مملکت جمع نمی‌شود و ما ته رودخانه باید جنازه جمع کنیم. بعد از مدتی هم پرسنل من هم می‌بُرند و می‌روند. البته آنها به خیابان نمی‌روند، بلکه به خانه‌هایشان می‌روند. امیدوارم خداوند چنین روزی را نیاورد، اما اگر روزی خستگی و بی توجهی دیگران به حریم همکاران من شدت پیدا کرد، به خیابان نمی‌آیند و اهل غربتی بازی نیستند، بلکه می‌روند در خانه می‌نشینند و آن روز، روز سختی است و غیرقابل تحمل است.

وزیر بهداشت عنوان کرد: ما این ضعف را که ضعف بزرگی است، داریم. یعنی ضعف عدم حمایت از اجرای پروتکل و ضعف عدم ایستادن در مقابل پروتکل شکن و قانون شکن و برخورد با آنها. عده زیادی از مردم گوش می‌دهند، اما عده‌ای هم گوش نمی‌دهند.

وی از پایان مراحل آزمایش حیوانی واکسن کرونا خبر داد و بیان داشت: واکسن ایرانی کرونا مراحل آزمایش حیوانی را رد کرده و از اواسط آبان ماه امسال وارد مرحله آزمایش انسانی می‌شود. اگر بیماری دچار تغییرات بنیادین و دگرگونی نشود، ما در رابطه با ساخت واکسن شیوه‌های خوبی را پیش برده ایم.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.