مرغ همچنان روی مدار گرانی می چرخد
۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۸:۰۹
شناسه : 297633
13
بازاری که بر وفق مراد نیست/ قیمت مرغ با افزایش قابل توجهی روبرو شده و به طوری که هم اکنون قیمت هر کیلو مرغ کشتار روز در فروشگاه ها به طور متوسط به 37 هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد و همین امر سبب شده است تا مرغ برای چند روز و هفته ای هم که شده از سبد کالایی خانوارها کنار رود.
پ
پ

به گزارش زرین خبر، گوشت همواره یکی از اقلام سبد کالایی خانوارهای ایرانی بوده است و در این میان بخشی از این قلم کالایی توسط گوشت سفید یا همان گوشت ماکیان است تامین می شود.

گوشت مرغ هم در زمره گوشت سفید قرار دارد که در کنار گوشت قرمز همواره پای ثابت سفره اکثر خانواده های ایرانی بوده است اما داستان این گوشت سفید یا همان گوشت مرغ هم برای خودش حکایتی شده است، روزی آنقدر کمیاب می شود که مردم برای خریدش در صف ها منتظر می مانند و روزی مهیا می شود و قیمتش سر به فلک می کشد و روزی هم قیمتش سوار بر الاکلنگ قیمت ها شده و بالا و پایین می رود.

مرغ در میاندوآب و آذربایجان غربی همواره در چند ماه گذشته به عناوین مختلف خبر ساز شده است و به نوعی تیتر اخبار را به خود اختصاص داده است و این  بار  بعد از اینکه در ماههای اخیر قیمت مرغ ثبات نسبی داشت ولی این ثبات قیمت در یکی دو هفته گذشته پایدار نبوده  و قیمت مرغ با افزایش قابل توجهی روبرو شده و به طوری که هم اکنون قیمت هر کیلو مرغ کشتار روز در فروشگاه ها به طور متوسط به ۳۷ هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد و همین امر سبب شده است تا مرغ برای چند روز و هفته ای هم که شده از سبد کالایی خانوارها کنار رود.

بررسی های میدانی و پرس و جو از مردم نشان می دهد که مرغ منجمد به قیمت دولتی را یا باید صبح زود از مغازهای مرغ فروشی پیدا کرد و یا باید قید آن را زده و مرغ کشتار روز را به قیمت های مختلف از کیلویی ۳۵ تا ۳۸ هزار تومان تهیه کرد و همین امر نیز سبب شده تا به دلیل قیمت بالای مرغ، سهم آن در سبد کالایی خانواده ها کمتر شده و مردم تمایل کمتری برای خرید مرغ داشته باشند و این در حالی است که برخی فروشندگان و فعالان بازار افزایش قیمت مرغ را در این ایام را طبیعی عنوان کرده و می گویند چون  در آستانه شب یلدا هستیم؛ این افزایش قیمت طبیعی است و از سوی دیگر برخی نیز معتقدند که مثل همیشه افزایش تقاضا موجب این امر شده است.

 متاسفانه قیمت مرغ هر روز بالاتر می رود

یکی از شهروندان میاندوآبی در گفت و گو با خبرنگار زرین خبر در این زمینه، اظهار کرد: صبح تا شب به دنبال لقمه نان حلالی برای خانواده ام هستم، اما انگار قیمت برخی کالاها سوار بر بنز هست و ما سوار بر پراید و هر چه تلاش می کنیم به آن نمی رسیم.

وی به قیمت بالای مرغ هم اشاره کرد و گفت: متاسفانه قیمت مرغ هر روز بالاتر می رود به طوری که چند وقتی است نتوانسته ام مرغ و گوشت تهیه کنم.

اما این شرایط و افزایش قیمت در حالی است که میاندوآب خود قطب تولید گوشت مرغ به شمار می شود.

سالیانه شش هزار و ۷۰۰ تن گوشت مرغ در میاندوآب تولید می شود

در این راستا مدیرجهاد کشاورزی میاندوآب در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: سالیانه شش هزار و ۷۰۰ تن گوشت مرغ در این شهرستان تولید و به بازار عرضه می شود.

علی دیانتی افزود: میاندوآب دارای ۴۹ واحد مرغداری گوشتی با ظرفیت تولید یک میلیون و پنج هزار و ۱۱۲ قطعه در سال، چهار مرغ مادر گوشتی با ظرفیت ۱۴۷ هزار قطعه و یک واحد مرغداری تخمی با ظرفیت ۶۰ هزار قطعه است.

وی گفت: یکی از پتانسیل های خوب شهرستان در راستای تولید و توزیع گوشت مرغ است که روزانه تقریبا حدود ۱۴ تن از کشتارگاه صنعتی طیور سیمین بال میاندوآب با نظارت کارشناسان جهاد کشاورزی گوشت گرم مرغ استحصال و روانه بازار می شود.

 مرغ های منجمد وارد شده کیفیت بالایی دارد

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز با اشاره به اینکه به علت شیوع بیماری در سطح مرغداری های این استان جوجه ریزی در مهرماه به سه میلیون قطعه رسیده است، گفت: این آمار یک هزار و ۳۰۰ هزار قطعه کمتر از ماه‌های قبل است.

اکبر کرامتی با اشاره به میزان مصرف گوشت مرغ در سطح استان، اظهار کرد: روزانه به طور متوسط ۸۰ تن مرغ منجمد وارداتی و ۱۶۰ تن گوشت مرغ گرم تولید داخل استان در سطح فروشگاه‌ها توزیع می‌شود.

وی با اشاره به کیفیت مرغ های وارداتی نیز گفت: مرغ های منجمد وارد شده از ترکیه کیفیت بالایی دارد و مشکلی از این بابت نیست.

مسئولان چاره ای اساسی تر برای گرانی قیمت مرغ در بازار داشته باشند

مرغ یکی از اقلام سبد کالای خانوارهایی بود که با توجه به گرانی گوشت قرمز، به آن روی آورده بودند و لذا امید داریم مسئولان چاره ای اساسی تر برای گرانی قیمت مرغ در بازار داشته باشند و تنها باید منتظر ماند و دید که چه زمانی قیمت مرغ قصد پایین آمدن از روی منحنی صعود را دارد و یا خیر این صعود تا کجا ادامه خواهد داشت، فعلا که تنها باید صبر کرد.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.