غربت سرداری نام‌آشنا در زادگاهش
۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۴
شناسه : 317641
2
میاندوآب، زادگاه شهید باکری؛ تبلور غیرت میاندوآب و آذربایجان هستند و بارها نوشته و گفته شده که در مورد شهید باکری آن‌گونه که باید حق این شهید در زادگاهش ادا نشده است.
پ
پ

اسفندماه برای آذربایجانی‌ها با بوی جنگ و باروت دوران دفاع مقدس عجین شده است؛ اسفندی که با عملیات های بدر و خیبر در سال‌های ۱۳۶۲ و ۱۳۶۳ و شهادت عاشورائیان لشکر همیشه پیروز عاشورا و سالار شهدای آذربایجان، مهدی باکری همراه است، شهیدی از تبار نیکان آذربایجان و غیرت و اخلاص آذربایجان قهرمان.

شهید مهدی باکری، تبلور غیرت آذربایجان در ۳۰ فروردین سال ۱۳۳۳ هجری شمسی در شهرستان میاندوآب متولد شد و در ۲۵ اسفند ۱۳۶۳ در «عملیات بدر» به‌خاطر شرایط حساس عملیات، طبق معمول به خطرناک‌ترین صحنه‌های کارزار وارد شد و درحالی‌که رزمندگان لشکر را در شرق دجله از نزدیک هدایت می‌کرد، تلاش می‌کرد تا مواضع تصرف شده را در مقابل پاتک‌های دشمن تثبیت کند که در نبردی دلیرانه، براثر اصابت تیر مستقیم مزدوران عراقی، ندای حق را لبیک گفت و به لقای معشوق نایل شد.

درحالی‌که سراسر ایران و به‌ویژه آذربایجان به سردار رشید اسلام شهید مهدی باکری افتخار می‌کند و همه ساله یادواره شهید باکری در شهرهای مختلف در اسفند ماه و مصادف با ایام عملیات بدر و خیبر برگزار می‌شود؛ اما متأسفانه آن‌گونه که شایسته است؛ حق شهید باکری در زادگاهش شهرستان میاندوآب ادا نشده است.

نصب تندیس شهید باکری در زادگاه و محل تولد آن شهید، ثبت خانه پدری شهید باکری در کوی سازمانی کارخانه قند میاندوآب در میان میراث تاریخی – فرهنگی کشور و نیز نصب تابلوهایی با مضمون تصویر شهید باکری و عبارت «سلام سردار» و «خداحافظ سردار» در ورودی‌های میاندوآب برای شناساندن این موضوع که میاندوآب زادگاه شهید باکری است، باتوجه‌به واقع‌شدن این شهرستان در کریدور ارتباطی شمال غرب کشور و عبور هزاران مسافر به صورت روزانه از میاندوآب، اقداماتی هستند که در این راستا انجام شده است؛ اما این اقدامات کافی نیست و باید اقداماتی بسی ارزشمندتر و شاخص‌تر در میاندوآب انجام گیرد، موضوعی که بارها مسئولان استانی و شهرستانی آن را در جلسات مختلف بیان کرده و از متولیان خواستار پیگیری آن شده‌اند.

میاندوآب، زادگاه شهید باکری بوده و سردار رشید اسلام شهید مهدی باکری و ۸۵۰ شهید میاندوآب افتخار این شهر و تبلور غیرت میاندوآب و آذربایجان هستند و بارها نوشته و گفته شده که در مورد شهید باکری آن‌گونه که باید حق این شهید در زادگاهش ادا نشده است و لازم است همایش‌ها و کارهای تحقیقاتی و میدانی در این زمینه انجام‌گرفته و این نقیصه جبران شود.

از سوی دیگر می‌توان از ظرفیت بالقوه خانه محل تولد شهید باکری در میاندوآب برای اردوهای راهیان نور و تبدیل به یادمان فرهنگی استفاده کرد.

میثم پاراو

انتهای خبر/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.