حکایت باد و گرد و خاک در میاندوآب/ آرامشی که در باد گم می شود!
16 شهریور 1396 - 14:30
شناسه : 265330
4

باد، آرامش میاندوآب بدون شهردار را که از حدود یک سال پیش با سرپرست اداره می شود، به راحتی گرفت و گرد و خاک خفته بر سطح خیابان ها و کوچه ها را هم بیدار کرد.

پ
پ

به گزارش زرین خبر، امروز میاندوآب بعد از مدت ها، از گرمای شدید هوا رهایی یافته و بادی در این شهر وزیدن گرفت.

اما این وزش باد که از صبح امروز آن هم به صورت ملایم وزیدن گرفته  بیشتر از آنکه سبب لذت مردم از هوای مطبوع شود، به محفلی برای رونمایی از مشکل دیگری از میاندوآب بدون شهردار شد.

وجود گرد و غبار در هوا و گردی که بر تن خیابان ها و کوچه ها نشسته، با وزش باد خودنمایی کرده و عدم رسیدگی مناسب به وضعیت نظافت شهری را نشان داد.

وزش بادملایم به صورت طبیعی و معمولا، روح انسان را صفا و صیقل داده و طراوتی دوباره در جان او می بخشد اما متاسفانه وزش باد در میاندوآب، امروز نه تنها آرامش را میهمان مردم این شهر نکرد بلکه سبب آوار مشکلات بر سر آنها نیز شد، موضوعی که شاید در میاندوآب دیگر عادی شده باشد و با اندکی وزش باد، گرد و خاک هوای آرام شهر و گریبان مردم را گرفته و شهر را درسکوت فرو می برد.

باید گفت که باد، آرامش میاندوآب بدون شهردار را که از حدود یک سال پیش با سرپرست اداره می شود، به راحتی گرفت و گرد و خاک خفته بر سطح خیابان ها و کوچه ها را هم بیدار کرد.

رفع این مشکلات همت مسئولان و مشارکت مردم را می طلبد و  مردم میاندوآب نیز باید در این راستا دست به دست هم داده و در نظافت وزیبایی شهر بکوشند وبه جای انداختن زباله ها در کف خیابان وکوچه ها، آنها را در سطل آشغال های تعبیه شده قرار دهند و از سوی دیگر نهادهایی مانند شهرداری نیز باید با نظافت شهر و تجهیز خدمات شهری در راستای افزایش نظافت و تمیزی شهر از گرد وخاک بکوشد.

از سویی وزش باد و گرد وخاک موجود در سطح خیابان های شهر، سبب می شود تا برای بسیاری از افراد که دارای بیماری های تنفسی هستند، مشکلات حادتری بوجود آید و همین امر دلیل دیگری بر لزوم توجه به نظافت شهری را می رساند.

شهرداری وظیفه رسیدگی به وضعیت بهداشت سطح شهر را برعهده دارد

در همین زمینه، هفته پیش عضو و نایب رئیس شورای شهر میاندوآب از آغاز نهضت نظافت در این شهر خبر داد و گفت: مردم از شهرداری به عنوان اصلی ترین ارگان خدمات شهری، انتظار رسیدگی به این موضوع را دارند، گفت: شهرداری به عنوان اصلی ترین ارگان خدمات رسان شهری، وظیفه رسیدگی به وضعیت بهداشت سطح شهر، معابر و کانال های فاضلاب شهری را برعهده دارد و مردم انتظار دارند که این وظایف را به بهترین شکل انجام دهد.

احد غفاری گفت: سلامت همشهریان از مهم ترین اولویت ها بوده و در این خصوص هیچ کوتاهی پذیرفتنی نیست.

وی با اشاره به آغاز نهضت نظافت شهری در میاندوآب، گفت: بعد از ابقای سرپرست شهرداری از سوی شورای جدید و پیگیری و برنامه ریزی های انجام گرفته توسط وی، نهضت نظافت عمومی در تمام نقاط و خیابانهای شهر عملیاتی می شود و در نخستین روز نیز نظافت عمومی و لایروبی جوی های آب و کانال های معابر اصلی خیابان های ۱۷ شهریور ، شریعتی و مدرس بهمراه خیابانهای فرعی متصل به این خیابان ها انجام گرفت.

غفاری هم چنین بر لزوم همکاری همشهریان و اهالی محترم با زحمتکشان و اجرا کنندگان این طرح تاکید کرد.

نارضایتی مردم از بوی تعفن زباله ها در کنار خیابان ها و سطل های زباله

از سوی دیگر در کنار موضوع گرد و خاک که در آستانه پاییز و با آغاز وزش بادهای پاییزی، بیشتر خودنمایی خواهد کرد؛ گزارش ها و اظهار نظر بسیاری از مردم از واقعیتی تلخ حکایت دارد بطوری که بسیاری از مردم میاندوآب از وضعیت نامناسب جوی های آب که پر از زباله شده و نیز بوی تعفن و بد سطل های زباله کثیف، گله مند هستند.

بوی بد زباله ها و سطل های زباله ای با بوی بد و تعفن آنها، صدای مردم و حتی مسئولان  را  نیز در آورده است و هر روز شاهد مطرح شدن موضوعاتی در این زمینه در محافل مختلف هستیم، هر چند که روابط عمومی شهرداری میاندوآب از شست و شوی سطل های زبانه در مناطق مختلف و گندزدایی آنها خبر می دهد.

لزوم تغییر نگاه به مولفه نظافت شهری

باید گفت که در وهله اول نگاه به مقوله نظافت شهری باید عوض شود و تا نوع نگاه و رویکرد در این قسمت عوض نشود همۀ این مشکلات ادامه خواهد داشت و شهرداری نیز نسبت به نظافت روزانه و مستمر در تمام مسیر‌ها ‌و کوچه‌ها ‌اقدام نماید.

از سوی دیگر باید با همکاری شهرداری و مردم نسبت به جلوگیری از انباشت زباله توسط ساکنان در سر خیابان ها و کوچه ها‌جلوگیری شود، موارد متعددی مشاهده شده که انباشتن زباله ها خود معظلی جدی در بحث بهداشت محیط محسوب می‌شود.

هم چنین بعضی از محل‌ها‌ قابلیت جذب زباله دارند، مثل پایاب و آب انبارها، باید برای این قبیل مکانها برنامه ای خاص و ویژه داشت نه اینکه رفتگر کوچه را تا پای پلۀ آب انبار جارو بزند و داخل پایاب و راه پله‌ها‌را اصلا جزو کوچه نداند!

دست آخر اینکه از هم مسئولین ذی ربط به ویژه، مسئولان شهرداری تقاضا می‌شود در بحث نظافت شهری جدیّت بیشتری به خرج دهند تا همه شاهد میاندوآبی پاک و تمیز هم برای ساکنین و هم برای رهگذران باشیم.

 

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.