بسیج مظهر ارزش های الهی در جامعه/ بسیج الگو گرفته از مکتب عاشوراست
04 آذر 1401 - 14:16
شناسه : 303809
6
امام جمعه چهاربرج: امام جمعه چهاربرج گفت: بسیج پدیده‌ای منحصر بفرد از تشکل و تجمیع نیروهای ایمانی از متن و بطن جامعه برای تحقق ارزش‌های الهی و استقرار اراده الهی در جامعه بوده و این بیان امام راحل(رض)که «بسیج لشکر مخلص خداست» می‌تواند زیباترین و جامع‌ترین تعریف برای این شجره طیبه باشد.
پ
پ

به گزارش زرین خبر، حجت الاسلام والمسلمین اصغر جلالی در خطبه های نماز جمعه این هفته چهاربرج با تبریک هفته بسیج و با بیان اینکه بسیج لشکر مخلص خدا است، اظهار کرد: یکی از راه‌های معتبر برای شناخت دقیق و تعریف صحیح از هر پدیده‌ای، شناخت الگوهای عملی و پیشینه آن پدیده است و شجره طیبه بسیج نیز از این قاعده مستثنی نیست.

امام جمعه چهاربرج افزود: بسیج پدیده‌ای منحصر بفرد از تشکل و تجمیع نیروهای ایمانی از متن و بطن جامعه برای تحقق ارزش‌های الهی و استقرار اراده الهی در جامعه بوده و این بیان امام راحل(رض)که «بسیج لشکر مخلص خداست» می‌تواند زیباترین و جامع‌ترین تعریف برای این شجره طیبه باشد.

وی گفت: بسیج لشکری بسیار بزرگ از رزمندگان با تجهیزات و تسلیحات لازم برای اجرای عملیات‌ها بوده و این قید که ناظر به کمیت بسیج است باید روز به روز افزایش یابد.

جلالی با اشاره به اینکه اخلاص، اوج ایمان و خصلت والاترین انسانهاست، تصریح کرد: قید دوم در تعریف بسیج، تعریف «مخلص» است که گویای عالی‌ترین قله‌های فضائل انسانی بوده و این قید دوم هم ناظر به کیفیت بسیج و بسیجیان است و قید سوم تعریف(خدا) نیز معنابخش و هویت‌ساز دو قید اول با شرف انتساب به خداوند متعال است.

امام جمعه چهاربرج اظهار کرد: بسیج این «لشکر مخلص» سمت و سوی جهت حرکتش تحقق و عینیت اهداف، ارزش‌ها، آرمان‌ها و اراده الهی است که برای درک بهتر و عمیق‌تر این تعریف می‌توان الگوهای عملی و پیشینه این شجره طیبه را بازخوانی کرد.

وی افزود: بدریون، شرطه الخمیس و اصحاب عاشورایی سیدالشهداء(ع)، سه الگوی صدر اسلامی پدیده بسیج هستند.

جلالی با اشاره به صفات بدریّون، گفت: تلاش و مبارزه در راه خدا، خلوص پایدار و مستحکم و نهایت توانمندی در نصرت کامل و دفاع همه‌جانبه رهبران الهی از ویژگی های بدریون است، یعنی همان ویژگی هایی که در بسیج نیز شاهد هستیم.

امام جمعه چهاربرج افزود: شُرْطَه الخمیس نیز گروهی از یاران همیشه مسلح مولا علی(ع) بودند که با آمادگی کامل در همه جا به امیرالمؤمنین(ع) در امور حکومتی یاری می‌رساندند. این گروه علاوه بر حضور در جنگ، وظایف مهمی در زمان صلح همچون اجرای حدود الهی، حفظ امنیت شهر کوفه، حفاظت از جان امام علی(ع) و جمع‌آوری نیرو برای دفاع را بر عهده داشتند و امیرالمؤمنین‌(ع) نیز ضامن بهشتشان شد.

وی به اصحـاب الحسین(ع) به عنوان دیگر الگوی صدراسلامی بسیج اشاره کرد و افزود: مهم‌ترین و برجسته‌ترین ویژگی اصحاب حضرت سید الشهدا(ع) را می‌توان پاسداری و حمایت از آیین شریعت الهی دانست و در مسیر دفاع از توحید و حقیقت آن که ولایت رهبران الهی، از امتیازات شهدای کربلا وفاداری به عهد و پیمان بود.

امام جمعه چهاربرج افزود: با این پیشینه درخشان و فاخر است که امام خمینی رضوان الله علیه در توصیف بسیج فرمود: «تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران یقیناً از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود که بر ملت عزیز و انقلاب اسلامی ایران ارزانی شد… بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر تشکل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضا نموده‌اند. من همواره به خلوص و صفای بسیجیان غبطه می‌خورم و از خدا می‌خواهم تا با بسیجیانم محشور گرداند، چرا که در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجی‌ام».

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.