شنبه, ۱۵ بهمن , ۱۴۰۱ 14 رجب 1444 Saturday, 4 February , 2023 ساعت ×
استفاده از پهپاد برای سمپاشی مزارع کشاورزی میاندوآب‌
24 بهمن 1399 - 12:01
شناسه : 293147
1

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب‌‌ گفت: کارگاه آموزشی استفاده از پهپاد در سمپاشی و نمایش توانمندی آن در راستای ترویج به کارگیری فنآوری‌های نوین کشاورزی با حضور دهیاران، شوراهای اسلامی روستاها، شرکت‌های فنی مهندسی و کشاورزان پیشرو این شهرستان برگزار شد.

پ
پ

علی دیانتی در گفت و گو با خبرنگار زرین خبر با بیان اینکه این کارگاه در مزرعه‌ای در دهستان باروق برگزار شد، اظهار کرد: اجرای بعضی از عملیات کشاورزی در برخی از مناطق به دلیل سخت‌گذر بودن، شیب‌دار و ناهموار بودن مزرعه، خیس و گل آلود بودن زمین در اثر بارندگی امکان‌پذیر نیست یا به سختی انجام می‌شود ولی امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، پهپادها این امکان را برای کشاورزان میسر ساخته‌اند.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب‌ افزود: مدیریت مصرف سموم، کاهش نیروی انسانی مورد نیاز و هزینه کارگری، پیشگیری از آلودگی‌های زیست محیطی، امکان سمپاشی در باد و کاهش باد بردگی سموم، افزایش اثر بخشی سموم و هدفمند شدن آن، توجه به سلامت کاربران دستگاه سمپاش و بطور کلی کاهش هزینه‌های تولید محصول را مزایای استفاده از پهپاد در سمپاشی مزارع کشاورزی است.

وی همچنین با اشاره به مزایای استفاده از پهپاد در سمپاشی در مقایسه با تراکتور، گفت: با استفاده از پهپادها مدت زمان سمپاشی به طور تقریبی سه برابر کاهش می‌یابد و یک پهپاد بطور متوسط در مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه می‌تواند یک هکتار و روزانه ۳۰ تا ۴۰ هکتار زمین را سمپاشی کند.

دیانتی با بیان اینکه در سمپاشی با تراکتور روزانه می‌توان حداکثر ۱۰ تا ۱۵ هکتار زمین را سمپاشی کرد، تصریح کرد: استفاده از پهپادها قابلیت کاهش ۳۰ درصدی در مصرف سموم را دارد که این مورد از لحاظ زیست‌محیطی، اقتصادی و کاهش هزینه‌های تولید بسیار حائز اهمیت است.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب‌ با اشاره به اینکه در سمپاشی با پهپادها میزان مصرف آب ۸۰ تا ۹۰ درصد کاهش می‌یابد، افزود: برای سمپاشی یک هکتار زمین با تراکتور به ۲۰۰ تا ۴۰۰ لیتر آب نیاز است اما در صورت استفاده از پهپاد سمپاش با حدود ۱۴ تا ۱۵ لیتر آب می‌توان یک هکتار را سم‌پاشی کرد.

وی اظهار کرد: همچنین با عبور چرخ‌های تراکتور و ادوات کشاورزی به مزرعه بخش بزرگی از محصول در اثر لهیدگی و خوابیدگی از بین می‌رود (در گندم و جو حدود ۱۰ درصد و در کلزا که ساقه‌ها بلندتر است حدود ۲۰ درصد) در حالی که پرواز پهپاد در آسمان مزارع این مشکل را حل کرده است.

دیانتی گفت: کشاورزان علاقمند به استفاده از پهپاد در سمپاشی پس از دریافت مشاوره‌های فنی کارشناسان جهاد کشاورزی و با گذراندن آموزش‌های لازم می‌توانند از تسهیلات کم بهره بانکی برای خرید دستگاه بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.