اختصاص ۴۱۰ هکتار از اراضی میاندوآب به کلزا
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰:۰۱
شناسه : 318954
3
مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب خبر داد: مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب گفت: امسال ۴۱۰ هکتار از اراضی زراعی میاندوآب به کشت محصول کلزا اختصاص‌یافته است.
پ
پ

رضا مقدم در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی «زرین خبر» با اشاره به ترویج کشت کلزا در مزارع میاندوآب، اظهار کرد: در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری در خصوص توسعه کشت دانه‌های روغنی و نیز صرفه‌جویی در مصرف آب، کشت کلزا در میاندوآب از چند سال گذشته در دستور کار قرار گرفته و اقدامات لازم در این زمینه انجام شده است.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب افزود: در خصوص توسعه کشت دانه‌های روغنی، کاهش وابستگی به کشورهای خارجی در تأمین نیاز کشور به روغن مدنظر بوده و در این راستا توسعه کشت کلزا از برنامه‌های اولویت‌های جهاد کشاورزی است.

وی گفت: باتوجه‌به این موضوع امسال ۴۱۰ هکتار از اراضی زراعی میاندوآب به کشت محصول کلزا اختصاص‌یافته که نسبت به سال زراعی گذشته دوبرابر شده است.

مقدم با بیان اینکه نیاز آبی کم از مزایای کلزا است، تصریح کرد: کلزا از جمله گیاهانی است که عملکرد مطلوب آن کاملاً وابسته به تاریخ کشت است.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب اظهار کرد: کشت کلزا در پایداری تولید گندم در سال‌های آینده نیز نقش داشته و مصرف آب کمتر کشاورزی، اصلاح الگوی زراعی، اصلاح خاک‌های زراعی و کاهش وابستگی به واردات روغن از جمله مزایای آن است.

وی با اشاره به طلایی شدن مزارع کلزا در شهرستان میاندوآب، افزود: امسال پیش‌بینی می‌شود بالغ بر یک هزار و ۶۰۰ تن کلزا از اراضی زیر کشت این محصول در میاندوآب برداشت شود.

مقدم تصریح کرد: کلزا محصول مناسبی در تناوب زراعی با غلات است و به دلیل تثبیت ازت خاک، سبب افزایش ۲۵ درصدی عملکرد غلات کشت شده بعد از کلزا در مزرعه می‌شود.

دشت میاندوآب دارای حدود ۴۶ هزار هکتار اراضی قابل‌کشت شامل بیش از ۳۶ هزار هکتار اراضی زراعی و هشت هزار هکتار باغی است.

میاندوآب با داشتن منابع خاک حاصلخیز، اقلیم مناسب و سازگار و تولید سالانه بیش از ۹۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی که معادل یک‌ششم تولیدات کشاورزی استان بوده، یکی از قطب‌های مهم کشاورزی و دامپروری استان محسوب می‌شود.

انتهای خبر/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.