51 هزار نفر میاندوآبی غربالگری فشارخون و دیابت شدند
۲۵ آذر ۱۴۰۲ - ۸:۱۰
شناسه : 314263
3
 رئیس مرکز بهداشت میاندوآب: رئیس مرکز بهداشت میاندوآب گفت: تاکنون ۵۱ هزار و ۲۶۳ نفر در راستای اجرای طرح بسیج ملی بیماریابی دیابت و فشارخون بالا در این شهرستان غربالگری شده‌اند.
پ
پ

فیروز تقوی در گفتگو با خبرنگار گروه سلامت پایگاه خبری تحلیلی «زرین خبر» با اشاره به اجرای طرح بسیج ملی غربالگری دیابت، اظهار کرد: طرح بسیج ملی غربالگری و بیماریابی دیابت و فشارخون بالا هم‌زمان با سراسر کشور در میاندوآب نیز از ۲۰ آبان تا ۱۵ دی امسال اجرا می‌شود.

رئیس مرکز بهداشت میاندوآب با اشاره به اینکه در اجرای این طرح همه افراد بالای ۱۷ سال از نظر فشارخون و قند خون و عوامل خطر ابتلا به این بیماری‌ها بررسی می‌شوند، افزود: در میاندوآب ۱۴۰ هزار نفر جمعیت هدف و مورد انتظار است که تاکنون ۵۱ هزار و ۲۶۳ نفر غربالگری شده‌اند.

 وی گفت: در غربالگری‌های انجام‌گرفته تاکنون ۷۷۰ نفر دارای فشارخون بالا و ۳۶۴ نفر مشکوک به دیابت تشخیص‌داده‌شده‌اند.

تقوی تصریح کرد: چهار بیماری دیابت، فشارخون بالا، سرطان و بیماری‌های مزمن تنفسی به همراه چهار عامل خطر شامل کم‌تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف الکل و دخانیات مهم‌ترین عامل مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است.

 رئیس مرکز بهداشت میاندوآب با اشاره به اینکه تمامی مراکز جامع شهری، روستایی و پایگاه‌های سلامت، خانه‌های بهداشت، ایستگاه‌های سیار و مراکز دولتی و خصوصی در این طرح مشارکت دارند، اظهار کرد: از مهم‌ترین اهداف بسیج ملی غربالگری و بیماریابی دیابت و فشارخون؛ افزایش آگاهی عموم مردم در خصوص این دو بیماری، غربالگری، شناسایی، پیگیری و مراقبت از بیماران با محوریت پزشک خانواده است.

 وی افزود: آگاهی از سطح سلامتی افراد و جامعه و مشخص‌شدن عوارضی که با بازبینی و معاینه بموقع می‌تواند سلامت جسمی افراد را برگردانده و جلوگیری از بروز بیماری‌های مرتبط با فشارخون و دیابت از برکات این طرح است.

 انتهای خبر/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.