حق شهید باکری در میاندوآب ادا نشده است
۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۷
شناسه : 306387
9
غربت سرداری نام آشنا در زادگاهش/ متاسفانه آنگونه که شایسته است؛ حق شهید باکری در زادگاهش، میاندوآب ادا نشده است و لازم است این نقیصه جبران شود.
پ
پ

به گزارش گروه فرهنگی زرین خبر، اسفندماه برای آذربایجانی ها با بوی جنگ و باروت دوران دفاع مقدس عجین شده است؛ اسفندی که با عملیات های بدر و خیبر در سال های ۱۳۶۲ و ۱۳۶۳ و شهادت عاشورائیان لشکر همیشه پیروز عاشورا و سالار شهدای آذربایجان، مهدی باکری همراه است، شهیدی از تبار نیکان آذربایجان و غیرت و اخلاص آذربایجان قهرمان.

شهید مهدی باکری، تبلور غیرت آذربایجان در ۳۰ فروردین سال ۱۳۳۳ هجری شمسی در شهرستان میاندوآب متولد شد و در ۲۵ اسفند ۱۳۶۳ در « عملیات بدر» به خاطر شرایط حساس عملیات، طبق معمول به خطرناکترین صحنه‌های کارزار وارد شد و در حالی که رزمندگان لشکر را در شرق دجله از نزدیک هدایت می‌کرد، تلاش می‌کرد تا مواضع تصرف شده را در مقابل پاتک‌های دشمن تثبیت کند که در نبردی دلیرانه، براثر اصابت تیر مستقیم مزدوران عراقی، ندای حق را لبیک گفت و به لقای معشوق نایل شد.

در حالی که سراسر ایران و به ویژه آذربایجان به سردار رشید اسلام شهید مهدی باکری افتخار می کند و همه ساله یادواره شهید باکری در شهرهای مختلف برگزار می شود؛ اما متاسفانه آنگونه که شایسته است؛ حق شهید باکری در زادگاهش ادا نشده است.

نصب تندیس شهید باکری در زادگاهش پس از ۳۰ سال در سال ۹۴، ثبت خانه پدری شهید باکری در میاندوآب در میان میراث تاریخی-فرهنگی کشور و نیز نصب تابلوهایی با مضمون تصویر شهید باکری و عبارت “سلام سردار” و ” خداحافظ سردار” برای شناساندن این موضوع که میاندوآب زادگاه شهید باکری است، با توجه به واقع شدن این شهرستان در کوریدور ارتباطی شمال غرب کشور، در ورودی های این شهر، اقداماتی هستند که در این راستا انجام شده است اما اقدامات کافی نبوده اند، موضوعی که بارها مسئولان استانی و شهرستانی آن را در جلسات مختلف بیان کرده اند.

میاندوآب، زادگاه شهید باکری بوده و سردار رشید اسلام شهید مهدی باکری و ۸۵۰ شهید میاندوآب افتخار این شهر هستند و بارها نوشته و گفته شده که در مورد شهید باکری آنگونه که باید حق این شهید در زادگاهش ادا نشده است و لازم است همایش ها و کارهای تحقیقاتی و میدانی در این زمینه انجام گرفته و این نقیصه جبران شود.

از سوی دیگر می توان از ظرفیت بالقوه خانه محل تولد شهید باکری در میاندوآب برای اردوهای راهیان نور و تبدیل به یادمان فرهنگی استفاده کرد.

انتهای پیام/

 

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.