شنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۱ 10 جماد أول 1444 Saturday, 3 December , 2022 ساعت ×
اهدای عضو ۲ شهروند آذربایجان‌غربی به ۶ بیمار جان دوباره بخشید
10 نوامبر 2022 - 15:13
شناسه : 303609
2

با رضایت خانواده، اعضای بدن ۲ مرد میانسال اهل نقده و میاندوآب که دچار مرگ مغزی شده بودند، به ۶ نفر بیمار جان دوباره داد.

پ
پ

به گزارش زرین خبر، بر اساس اعلام دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی سیزدهمین و چهاردهمین مورد اهدای عضو در استان طی سال جاری اعضای بدن «احد نقوی» و «عرب حسن زاده» که دچار مرگ مغزی شده بودند، با رضایت خانواده آنان اهدا شد.

هر ۲ کلیه و یک کبد هر کدام از این ۲ نفر در اختیار تیم اهدای عضو قرار گرفت و کلیه‌ها در ارومیه به ۲ بیمار ارومیه‌ای، یک بیمار ماکویی و یک بیمار اهل چالدران پیوند زده شد.

کبد این ۲ نفر هم برای اهدا به تبریز ارسال شده و به یک شهروند تبریزی و یک شهروند میانه ای که در صف دریافت قرار داشتند، پیوند زده شود.

اعضای قابل اهدای فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه‌ها، کبد، روده، کلیه‌ها، لوزالمعده، پانکراس و برخی بافت‌های بدن از جمله پوست، تاندون، غضروف، استخوان، مغز استخوان، دریچه قلب و قرنیه است.

در حال حاضر ۲۵ هزار نفر از بیماران در کشور در صف دریافت عضو قرار دارند و این در حالی است که تنها ۸۰۰ نفر در سال اهدای عضو می‌کنند.

سالانه حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در کشور شرایط اهدای عضو پیدا می‌کنند که تنها یک سوم از این تعداد، اعضای خود را اهدا می‌کنند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.