رسوم غلطی که ریشه سنت‌های حسنه را می‌خشکاند/ خانواده و مسئولان الگوی جوانان در دفع تجمل‌گرایی باشند
11 تیر 1401 - 9:19
شناسه : 301239
7
ازدواج آسان در کُما؛

مانور تجملاتی که در امر ازدواج در جامعه راه افتاده، جای نگرانی دارد و لازم است در راستای مقابله با این تجملات همه احساس وظیفه کرده و با آن مبارزه کنند.

پ
پ

به گزارش زرین خبر، اول ذی‌الحجه، سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) به نام روز ازدواج و آغاز هفته ازدواج نامگذاری شده است تا زندگانی و ازدواج ساد و پر از صفا و صمیمیت حضرت علی(ع) با حضرت فاطمه زهرا(س) را به عنوان یک ازدواج آسان در جامعه الگو قرار داده شود و جوانان به سمت ازدواج آسان سوق داده شوند.

ازدواج، دوره گذر از زندگی فردی به زندگی اجتماعی است که  در دین مبین اسلام از اهمیت زیادی برخوردار بوده و در تعالیم دینی از آن به عنوان محبوب ترین بنا در نزد خداوند یاد شده و همواره بر امر ازدواج تاکید شده است.

آیات وتعالیم الهی بر ضرورت فراهم کردن زمینه برای ازدواج جوانان و ازدواج آسان در جامعه تاکید دارد، اما امروزه متاسفانه در جامعه ما خانواده هایی هستند که نه تنها ازدواج را آسان نگرفته اند، بلکه کاملا برعکس، ازدواج را سخت گرفته اند.

چشم و هم چشمی و مادی گرایی از یک سو و بهانه های غیرقابل توجیه از سوی دیگر سبب شده تا ازدواج آسان امروزه در بسیاری از خانواده ها یک انتظار بیجا به شمار رود و در واقع ازدواج آسان را به فراموشی بسپارند و جنبه های نمادین و تشریفاتی ازدواج، بر جنبه های حقیقی و کارکردی آن غالب شود.

در واقع همه می‌گویند باید آسان گرفت، اما سخت می شود کسی را در این زمانه پیدا کرد که مراسم ازدواج را به همین راحتی و آسان برگزار کند.

در ابتدای امر ازدواج، خواستگاری و همه مراسم های رسمی و آداب و رسوم آسان پیش می‌ رود، خواستگاری و تعیین مهریه و شیربها، حتی کسی از داماد نمی ‌پرسد که آیا توان پرداخت چند هزار سکه بهار آزادی را دارد یا نه؟ به همین راحتی مراسم خواستگاری به خوبی و خوشی برگزار و مراسم عقد به پایان می رسد؛ اما این تازه آغاز سختی های پس از آن است.

اما این تنها خانواده ها نیستند بلکه در بین مسئولان نیز تسهیل در امر ازدواج جوانان به گفتمان رایج تبدیل شده اما متاسفانه هنوز هم هزینه های ازدواج بالاست بطوری که ازدواج آسان به شکل آرمانی آن رواج پیدا نکرده است و یک رویا به شمار می رود.

سنت های غلط در ازدواج را باید نقض کرد

در این بین نیز سنت های غلطی هستند که امروز مانعی برای ازدواج آسان شده و رهبر معظم انقلاب نیز در دیدارهایی که داشتند به آن اشاره کرده و  فرمودند: “بعضى از تصورات و سنت‌هاى غلط در مورد ازدواج وجود دارد که اینها دست‌‌وپاگیر است، مانع از رواج ازدواج جوان‌ها است؛ این سنت‌ها را باید عملاً نقض کرد. شما که جوانید، مطالبه‌‌گرید، پرنشاطید، پیشنهادکننده‌‌ى نقض خیلى از عادت‌ها و سنت‌ها هستید، به نظر من این سنت‌هاى غلطى را هم که در زمینه‌‌ى ازدواج وجود دارد، بایستى شماها نقض کنید.”

ازدواج آسان، باید مورد توجه خانواده‌ها باشد

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه نیز در این زمینه به وظیفه مسئولان و خانواده ها اشاره کرده و گفت: مساله ازدواج آسان، موضوعی است که باید مورد توجه خانواده‌ها باشد و جوانان برای ازدواج آسان ترغیب شوند.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی افزود: مسئولان قوا و به ویژه مدیران مرتبط با مساله جوانان و ازدواج، باید نسبت به تسهیل شرایط زندگی و جوانان تلاش کنند.

وی با بیان اینکه نهاد خانواده از مقدس ترین نهادهاست، اظهار کرد: مسئولان تلاش کنند تا جوانانی که در سن ازدواج قرار گرفته اند را به تشکیل خانواده تشویق کنند و باید در این مسیر اهتمام جدی داشته باشند.

ساده زیستی در تمام شئون زندگی جامعه و بخصوص ازدواج ترویج یابد

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری نیز در این زمینه به خبرنگار ما گفت: ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) بهترین الگو برای ازدواج آسان بوده و نکات بسیار جالبی را به ما یاد می دهد.

حجت الاسلام و المسلمین محمدجواد مجتهد شبستری با بیان اینکه مهریه حضرت زهرا (س) الگویی برای پیوندهای امروزی است، افزود: پیامبر گرامی اسلام(ص) ازدواج دخترش را به ساده ترین و راحت ترین شیوه انجام داد تا برای همه جوانانی که در آستانه زندگی مشترک هستند، سرمشق نیکویی باقی بماند.

وی  با تاکید بر اینکه ساده زیستی در تمام شئون زندگی جامعه و بخصوص ازدواج ترویج یابد، اظهار کرد: قید و بندهای اجتماعی در امر ازدواج که بیشتر نشأت گرفته از فرهنگ غیر اسلامی و یا ساخته و پرداخته ذهن های کوتاه مادی و اشرافی است چون غل و زنجیر بر دست و پای جوانان و والدین آنها می افتد و هر روز این غل و زنجیر بزرگتر و سنگین تر می شود، تا جایی که امکان هر نوع حرکت صحیحی را می گیرد و حیات جامعه را به سوی نابودی می کشاند و بر فساد و نابسامانی های روانی و مشکلات اخلاقی می افزاید.

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: هم کفو و همتا بودن، خواستگاری بدون واسطه، قناعت، دوری از اشرافی گری و تجملات، سخت نگرفتن بر همدیگر، ملاک قراردادن معیارها و خصوصیات معنوی و دینی و اخلاقی، مهریه پایین، بنا کردن زندگی بر پایه محبت و عشق واقعی از روی شناخت، حجب و حیا  از درس های ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) است که باید الگو قرار گیرد.

مانور تجملاتی که در امر ازدواج در جامعه راه افتاده، جای نگرانی دارد

در این زمینه امام جمعه میاندوآب نیز در جمع مردم این شهرستان با تاکید بر پرهیز از بدعت های غلط در امر ازدواج جوانان، اظهار کرد: علما؛ ریش سفیدان و خانواده ها دست در دست هم دهند و بدعت های غلط مانند مهریه های زیاد و موانع ازدواج آسان را حذف کنند.

حجت الاسلام والمسلمین حمید حسن زاده با بیان اینکه افزایش سن ازدواج در جامعه یک خطر بوده و سبب آسیب های جبران ناپذیری می شود، افزود: متاسفانه وضعیت ازدواج در جامعه خوب نبوده و لازم است خانواده ها به ازدواج آسان توجه داشته و زمینه ازدواج جوانان را فراهم کنند.

وی گفت: ازدواج آسان باید به دغدغه عمومی تبدیل شود چرا که برخی بدعت ها که در مورد ازدواج امروز نهادینه شده و مانعی برای ازدواج جوانان نیز شده است، جای نگرانی دارد.

امام جمعه میاندوآب افزود: مانور تجملاتی که در امر ازدواج در جامعه راه افتاده، جای نگرانی دارد و لازم است در راستای مقابله با این تجملات همه احساس وظیفه کرده و با آن مبارزه کنند.

وی با تاکید بر اینکه مهریه زیاد شرط خوشبختی نیست، گفت: معیارها در امر ازدواج باید دستورات دین باشد که اسلام نیز تاکید بر ازدواج آسان و ساده زیستی دارد نه تجمل گرایی و مهریه ها و جهازیه آنچنانی.

افزایش سطح توقعات، مانع ازدواج آسان است

یک کارشناس مسائل فرهنگی نیز در این زمینه به خبرنگار ما گفت: باید در حوزه ازدواج در خانواده ها به مسئله فرهنگ سازی توجه ویژه ای شود و در این راستا نیز اقدامات لازم انجام گیرد.

عبدی با بیان اینکه متاسفانه امروزه می بینیم که سطح توقعات بسیار بالا رفته است، اظهار کرد:  قبل از این وقتی فردی می‌خواست ازدواج کند سطح توقعاتش برای شروع یک زندگی، پایین و در حد نیازهای اولیه بود، در حالی که الان اینگونه نیست.

وی با تاکید بر اینکه باید سبک زندگی اسلامی و آموزه های اصیل دینی را در خانواده ها نهادینه سازیم، افزود: اگر این موضوع تحقق یابد در آن صورت تاثیر مثبت آن و افزایش ازدواج آسان را در جامعه شاهد خواهیم بود چرا که خودبخود بسیاری از بدعت ها حذف می شوند.

از سوی دیگر از آنجاییکه بیشتر جوانان، مشکلات اقتصادی را مانع اصلی ازدواج و تشکیل خانواده می دانند و به همین دلیل سعی می کنند تا آنجا که برایشان مقدور است تن به ازدواج ندهند و بنابراین چنانچه مسئولان دغدغه و مشکلات جوانان اعم از مسکن و اشتغال را حل کرده و با فراهم کردن شرایط زمینه را برای اشتغال آنان مهیا کنند، می تواند تاثیر بسزایی در گسترش ازدواج به ویژه ازدواج آسان در جامعه داشته باشد.

برای ترویج ازدواج آسان در جامعه نیاز به یک فرهنگ سازی است تا خانواده ها متوجه شوند که همه چیز را نمی توان در مادیات خلاصه کرد و اصولاً چیزهای دیگری مهمتر از مادیات در زندگی وجود دارند.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.