سه شنبه, ۱ تیر , ۱۴۰۰ 13 ذو القعدة 1442 Tuesday, 22 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 18404×
دستاورد کنترل کرونا را ساده از دست دادیم/ برای مهار بیماری برنامه داشتیم
09 جولای 2020 - 9:35
شناسه : 289093
2

وزیر بهداشت گفت: سهل انگاری برخی از مردم و مسئولان باعث شد دستاورد ملی کنترل کرونا را که ارزان به دست آمده بود را ساده انگاشته و از دست بدهیم.

پ
پ

به گزارش زرین خبر،

سعید نمکی، عصر چهارشنبه در جلسه اضطراری ستاد فرماندهی و مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، با اشاره به اینکه در ابتدای شیوع کرونا در کشور با اتکا به همدلی و وفاق ملی کاستی‌ها را جبران کردیم و دفاع خوب در مقابل این بیماری باعث حیرت جهانی شد، اظهار داشت: ما موفق ترین برنامه را در عرصه جهانی در فاز اول داشتیم، به همین دلیل رسانه‌های اپوزیسون ساکت شدند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه میزان تخت بیمارستانی در کشور ۱.۶ جمعیت است، افزود: در فاز اول این بیماری کاستی‌های مادی در اوج تحریم داشتیم.

نمکی ادامه داد: در ابتدای شیوع کرونا در کشور بیشترین زیان و شهید را حوزه بهداشت و درمان داشته و بیشترین ضرر اقتصادی را متحمل شده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه به عنوان وزیر شرمنده مدافعین سلامت هستم که با گذشت و مناعت طبع این روزها را گذراندند، گفت: سهل انگاری مردم و برخی از مسئولان باعث شد دستاورد ملی ارزان به دست آمده را ساده انگاشته و از دست بدهیم.

وی با اشاره به اینکه در این مدت قهر دلشکسته و عصبانی بودم، افزود: بارها تاکید کردم این دستاورد ملی را از دست می‌دهیم و این دستاورد ملی و جهانی را لگدمال نکنیم.

وی با اشاره به دلنوشته ای که به مقام معظم رهبری در این باره نوشته است، گفت: حمایت و بصیرتی که از ایشان دیدم، در خیلی از این روزها در روزنگار کرونای خودم نوشتم خدایا تا روزی که این مسئولیت را به من محول کردی سایه ایشان را از روی سر من بر ندارد.

نمکی با بیان اینکه با زحمت و کمبودهای بسیار تعداد فوتی‌های کرونا را به حدود ۳۰ مورد روزانه رساندیم، گفت: ما برنامه داشتیم برای مرگ تک رقمی و برنامه کنترل تا سه، فاز اول مدیریت، فاز دوم کنترل و فاز سوم برنامه مهار را داشتیم و در ۱۳ استان به مرحله مهار رسیده بودیم.

وی با اشاره به اینکه در میان دوگانه معیشت و سلامت سعی کردیم پروتکل‌هایی برای گشایش دوباره ۱۳۰۰ شغل بنویسیم. گفت: ما متوجه بودیم که بازگشایی مشاغل و اینکه مترو و اتوبوس یک سوم ظرفیت موجود را دارند، این ضعف ما در مقابل اقتصادی بود که کشش بیش از این نداشت.

نمکی تاکید کرد: اگر روزی قرار باشد زحمات همکارانم به هر دلیل مورد هجمه قرار بگیرد حرف‌هایی را می زنم که خارج ظرفیت خیلی‌ها است.

وی با اشاره به اینکه ستاد استان تهران در مبارزه با کرونا مقتدرترین ستاد کشوری است، ابراز داشت: این روش الگویی برای بحران‌های بعدی خواهد بود. اما دیگر نمی‌توانیم مردم را با شعار در خانه بمانیم مردم را در خانه نگه داریم.

وزیر بهداشت گفت: ظرفیت تخت‌های غیر کرونایی را باید حفظ کنیم و نباید همه بیمارستان‌ها را درگیر این مسئله کنیم.

منبع: مهر

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.