دوشنبه, ۵ مهر , ۱۴۰۰ 20 صفر 1443 Monday, 27 September , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 18766×
خطر بروز موج پنجم کرونا/ تعداد مبتلایان در آذربایجان غربی به ۱۶۶ هزار نفر رسید
23 می 2021 - 16:31
شناسه : 294401
5

شرایط و عادی شدن یک بیماری خطرناک به تدریج ما را به سمتی می‌برد که هیچ راه جبرانی برای آن نیست و بیش از همه موج پنجم کرونا خودنمایی می‌کند.

پ
پ

به گزارش زرین خبر، از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۱۶۶ هزار و ۶۷۲ تن در آذربایجان‌غربی به این بیماری مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۳ نفر طی شبانه‌روز گذشته تعداد جانباختگان به چهار هزار و ۵۱۲ تن رسید.

خوشبختانه موارد فوت ناشی از ویروس کرونا در سطح استان کاهش پیدا کرده و در هفته‌های گذشته با وجود اینکه تعداد بستری‌های استان روند نزولی به خود گرفته بود تعداد فوتی‌ها سیر صعودی داشت که در هفته اخیر تعداد فوتی‌های استان نیز سیر نزولی پیدا کرده و این آمار نشان از رعایت موارد بهداشتی توسط هم‌وطنان استانی است.

طی هفته‌های گذشته با قوت گرفتن سیر نزولی در استان با دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا، اصناف با رعایت شدید پروتکل‌های بهداشتی اقدام به بازگشایی کردند و طبق دستور مقرر شد اگر واحدهای صنفی در رعایت دقیق این پروتکل‌ها کوتاهی کرد با آنها برخورد و واحد صنفی متخلف پلمپ شود.

در این‌میان برخی مردم بار دیگر واگیردار بودن این ویروس منحوس را به شوخی گرفته در کوچه بازار پرسه می‌زنند و گاهی بدون رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی مشغول خرید و دید و بازدید از دوستان و آشنایان هستند بنابراین هم‌وطنان باید علاوه بر سلامتی خود به فکر اقتصاد این اصناف باشند چراکه در موج چهار کرونا بیشترین آسیب بر کسبه و اصناف وارد شد و در شرایطی که شاهد ازدحام جمعیت در خطوط تاکسیرانی، اتوبوسرانی و حمل‌ونقل ریلی و هوایی بودیم، در بسیار از ادارات دولتی و بانک‌ها پروتکل‌ها رعایت نمی‌شود و این‌گونه وانمود شد که تجمع چند نفر در یک مغازه مشکل‌ساز خواهد شد.

متاسفانه تجمعات در امکان عمومی و آرامستان‌ها نیز افزایش پیدا کرده است و شاید قرنطینه یکساله کرونا مردم را بی‌حوصله کرده و دست از مراقبتش کشیده‌اند اما این شرایط و عادی شدن یک بیماری خطرناک به تدریج ما را به سمتی خواهد برد که هیچ راه جبرانی برای آن نخواهیم داشت و وقتی که اثرات آن در زندگی همه ما قابل مشاهده است، راه گریزی نخواهیم داشت بنابراین رعایت موارد بهداشتی تنها راه مقابله با این ویروس منحوس است.

بنابراین توصیه می‌شود افراد به هیچ عنوان نباید استفاده از ماسک را فراموش کنند و در مورد حضور در تجمعات و مغازه‌های شلوغ نهایت رعایت را انجام دهند چرا که تا زمانی که به فکر زندگی خود نباشیم هیچ فرد و سازمانی نمی‌تواند به ما کمک کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با تشریح آخرین آمار استانی کرونا گفت: در شبانه روز گذشته، تعداد مبتلایان در آذربایجان‌غربی با صعود افزایشی نسبت به روز گذشته به حدود ۵۰۰ نفر در روز رسیده و سبب افزایش تعداد کل مبتلایان به ۱۶۶ هزار و ۶۷۲ نفر شده است.

جواد آقازاده درباره بستری‌های بیماران کرونایی اظهار داشت: در شبانه روز گذشته یک هزار و هفت نفر تحت عنوان بستری سندرم حاد تنفسی، ۵۱۷ نفر تحت عنوان یستری مشکوک و ۲۱۹ تخت عنوان بستری آی‌سی‌یو در بیمارستان‌های آذربایجان‌غربی گزارش شده است.

وی با اشاره به کاهش بستری‌های روزانه در مرکز استان افزود: میزان بستری‌های روزانه در ارومیه خوشبختانه نسبت به روز گذشته کاهش یافته و به ۶۲ نفر رسیده است و در کنار ارومیه، دو شهر خوی با ۲۱ و میاندوآب با ۱۳ بستری روزانه، دیگر شهرهای صدرنشین جدول بستری‌های روزانه در شبانه‌روز گذشته هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی با اذعان به دو رقمی شدن تعداد فوتی‌های کرونایی استان تصریح کرد: در شبانه‌روز گذشته ۱۳ نفر به علت ابتلا به بیماری کرونا جان خود را از دست داده‌اند که هفت نفر اهل ارومیه، سه نفر اهل میاندوآب و یک نفر نیز از اهالی هر کدام از شهرستان‌های خوی، سلماس و شاهین‌دژ هستند و در کل تعداد مجموع فوتی‌های کرونایی در آذربایجان‌غربی به چهار هزار و ۵۱۲ نفر افزایش یافته است.

انتهای پیام/

×تسنیم

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.