وسعت دریاچه ارومیه به ۹۳۰ میلیون مترمکعب رسید/ آغاز احیای تالاب‌های اقماری دریاچه
۰۴ دی ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۹
شناسه : 314526
5
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گفت: برخلاف پیش‌بینی‌های هواشناسی مبنی بر بارندگی فرانرمال در سال آبی جاری، تاکنون نسبت به سال گذشته ۲.۴ درصد و در بلندمدت ۴۰ درصد کاهش بارندگی داشته ایم.
پ
پ

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «زرین خبر» به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان‌غربی، محمدصادق معتمدیان با بیان اینکه تراز دریاچه ارومیه هم اکنون و نسبت به سال گذشته 14 سانتی متر کاهش یافته، اظهار داشت: وسعت کنونی دریاچه ارومیه 686 کیلومترمربع بوده و موجودی آب آن از 1.2 میلیارد مترمکعب سال گذشته هم اکنون به 930 میلیون مترمکعب رسیده است.

وی با اشاره به رهاسازی آب از سد سیلوه به سمت کانی سیب و سپس دریاچه ارومیه در آخرین روز پاییز امسال، افزود: در کنار کاهش تبخیر و برداشت کم آب در فصل زمستان، دستگاه های متولی نیز برای صیانت از آب رهاسازی شده از کانی سیب به دریاچه ارومیه، سازماندهی می شوند.

استاندار آذربایجان‌غربی، در ادامه از پیش‌بینی رهاسازی 1 میلیارد و 200 میلیون مترمکعب آب به سمت دریاچه ارومیه در بدترین شرایط بارشی خبر داد و عنوان کرد: با وزارت نیرو هماهنگی شده که تحویل آب در ورودی دریاچه ارومیه انجام شود و ایستگاه های سنجش نیز برای کنترل آب ورودی از رودخانه ها و سدها به‌روزرسانی شده است.

معتمدیان همچنین با اشاره به برنامه ریزی برای رهاسازی 52 میلیون مترمکعب آب از تصفیه خانه ارومیه، اضافه کرد: در صورت تکمیل تصفیه خانه شهر تبریز، 150 میلیون مترمکعب آب نیز از این تصفیه خانه به دریاچه ارومیه هدایت خواهد شد.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه، به رهاسازی زودهنگام آب به سمت دریاچه نیز اشاره کرد و افزود: تامین آب شرب مردم و سپس حقابه بخش کشاورزی در اولویت بوده و در صورت افزایش بارندگی ها، رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه بیشتر خواهد شد.

وی با اشاره به افتتاح فاز نخست کانال بادین آباد در روزهای اخیر، اظهار داشت: 50 درصد از کانال 4.5 کیلومتری بادین آباد تکمیل شده و در نهایت این کانال پس از بهره برداری، 180 میلیون مترمکعب آب را به کانی سیب و سپس دریاچه ارومیه منتقل خواهد کرد.

وی در ادامه از تخصیص منابع قابل توجه توسط دولت سیزدهم برای تکمیل پروژه های سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه خبر داده و افزود: افتتاح فاز نخست کانی سیب و فاز سوم تصفیه خانه ارومیه و تکمیل سد چپرآباد در قالب مصوبات سفر ریاست جمهوری بوده و 3 هزار و 300 میلیارد تومان نیز اخیراً برای تکمیل پروژه ها تخصیص یافته است.

معتمدیان همچنین با اشاره به آغاز احیای تالاب‌های اقماری دریاچه ارومیه از سال گذشته، تصریح کرد: اعتبارات خوبی برای احیای تالاب های اقماری دریاچه ارومیه تخصیص یافته و تاکنون 87 میلیون مترمکعب آب برای احیای این تالاب ها رهاسازی شده و 67 میلیون مترمکعب نیز در ادامه تخصیص خواهد یافت.

استاندار آذربایجان‌غربی، با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه مطالبه به حق مردم است، افزود: احیای دریاچه ارومیه نیازمند عزم ملی و همراهی مردم بوده و دولت سیزدهم در سخت ترین شرایط، اعتبارات خوبی را به این امر اختصاص داده است.

وی به تداوم رهاسازی آب به دریاچه نیز تاکید کرده و یادآور شد: دستگاه های متولی نظارت شدیدی بر مدیریت و صیانت از حقابه دریاچه ارومیه داشته و مردم نیز بر برداشت‌های غیرمجاز از این حقابه نظارت داشته باشند.

معتمدیان در ادامه از رو به اتمام بودن برنامه‌های سخت‌افزاری احیای دریاچه ارومیه خبر داد و افزود: مهمترین موضوع برنامه های نرم افزاری احیای دریاچه ارومیه، مدیریت منابع آبی بوده و اجرای طرح‌های جایگزینی کشت محصولات پر آب بر با کم آب بر، در قالب صیانت از معیشت مردم انجام خواهد شد.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه، با بیان اینکه مردمی‌سازی احیای دریاچه ارومیه و همراهی مردم، رویکرد دولت در احیای دریاچه است، گفت: از مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی برای حضور در آذربایجان‌غربی و در راستای بررسی تغییر الگوی کشت در کنار بهبود معیشت و افزایش درآمد مردم استان، دعوت شده است.

وی در پایان با اشاره به حمایت حداکثری رئیس جمهور از احیای دریاچه ارومیه، افزود: از تمامی ظرفیت های دولت، وزارتخانه ها، نهادها و دانشگاه ها برای احیای دریاچه ارومیه استفاده می شود.

انتهای پیام/.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.