واقعه کربلا و عاشورا مکتبی الگوساز است
23 تیر 1402 - 15:34
شناسه : 309685
0
امام‌جمعه میاندوآب: امام‌جمعه میاندوآب گفت: اگر واقعه کربلا را مطالعه کنیم از هر لحاظ الگوساز است.
پ
پ

به گزارش زرین خبر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمید حسن‌زاده در خطبه‌های نمازجمعه این هفته میاندوآب با اشاره به فرارسیدن ایام محرم‌الحرام و سوگواری سید و سالار شهیدان، اظهار کرد: قیام اباعبدالله الحسین (ع) پیام‌ها و پیامدهای مختلفی دارد.

امام‌جمعه میاندوآب افزود: مبارزه با ظلم، حق محوری، دفاع از مظلوم و دفاع از دین از پیام‌های قیام اباعبدالله الحسین (ع) است.

وی با اشاره به پیامدهای قیام حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، گفت: در طول تاریخ چه بسیار حرهایی که به‌خاطر قیام حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در مسیر حق قرار گرفته‌اند و نمونه‌های آن را در نقاط مختلف دنیا می‌بینیم.

حسن‌زاده با بیان اینکه محبت اباعبدالله الحسین (ع) مثل چشمه جوشان است، تصریح کرد: امروز ۱۴ قرن است که حتی در کشورهایی که خود را مهد تمدن می‌دانند، آنجا هم عشق حسین (ع) شعله‌ور بوده و محبت حسین بن علی (ع) در دل‌ها می‌جوشد.

امام‌جمعه میاندوآب در ادامه خطبه‌های نمازجمعه این هفته با تأکید بر اینکه محرم نماد دین و اسلام است، اظهار کرد: باید مساجد و حسینیه‌ها و تکایا و بازار رنگ و بوی محرم به خود بگیرند و عشق به اباعبدالله الحسین (ع) که در درون انسان‌ها می‌جوشد در ظاهر نیز خودنمایی کند.

وی با تأکید بر تعظیم شعائر حسینی، افزود: باید تمام مساجد به روی هیئت‌ها باز بوده و این‌گونه نباشد که هیئت‌امنایی به بهانه‌های واهی مانع از این کار شود و در این زمینه نیز باید سازمان تبلیغات اسلامی به میدان آمده و اداره اوقاف و امور خیریه نیز با کسانی که در مساجد را می‌بندند مقابله کند.

حسن‌زاده با اشاره به مطالعه حماسه عاشورا و قیام اباعبدالله الحسین (ع)، گفت: اگر واقعه کربلا را مطالعه کنیم از هر لحاظ الگوساز است.

امام‌جمعه میاندوآب تصریح کرد: کربلا و عاشورا درس صبر، استقامت، ایثار، از خودگذشتگی، کرامت، عزت‌نفس، آزادی‌خواهی و شجاعت بوده و جلوه‌های آن به چشم می‌خورد.

وی با بیان اینکه از طرف دیگر تمام فضائل اخلاقی، سیاسی، اجتماعی و فردی همه در آن جا جمع شده و هر کدام مصداق دارد، اظهار کرد: از طرف دیگر می بنیم که شدیدترین بی‌رحمی‌ها و قساوت‌ها و جنایت‌ها را علیه اهل‌بیت (ع) روا داشتند که در تاریخ بی‌سابقه است.

حسن‌زاده با تأکید بر اینکه باید محرم را زنده نگه داریم، گفت: باید مجالس عزای اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش را پررونق برگزار کنیم.

امام‌جمعه میاندوآب به‌روز تأمین اجتماعی و بهزیستی نیز اشاره کرد و افزود: بازنشستگان و پیش‌کسوتان گنجینه تجربه هستند که باید از آنها بهره جست و نیازمندان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد را نیز فراموش نکرد.

وی در بخش دیگری از خطبه‌های نمازجمعه این هفته به سالروز تأسیس شورای نگهبان نیز اشاره کرد و گفت: شورای نگهبان یک نهاد حاکمیتی بوده و بر تمام افراد جامعه لازم است تا از این نهاد حمایت کنند تا بادقت و موشکافانه به رسالت خویش عمل کند.

امام‌جمعه میاندوآب با اشاره به هجمه‌ها و تخریب‌های دشمنان علیه شورای نگهبان، تصریح کرد: باید در مقابل تخریب‌های دشمنان، از شورای نگهبان که حافظ و پاسدار قانون اساسی است دفاع کرده و حمایت خود را اعلام کنیم.

حسن‌زاده تصریح کرد: برخی قوانین ناقص وجود دارند که سبب محدودیت برای شورای نگهبان شده و دولت و مجلس باید در این زمینه اقدامات لازم را انجام و قوانین موردنیاز را وضع کند.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.