سطح زیرکشت آرتمیا در فسندوز میاندوآب به ۲۰۰ هکتار افزایش می‌یابد
۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۰
شناسه : 296809
8
مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان‌غربی گفت: سطح زیر کشت آرتمیا در فسندوز میاندوآب به ۲۰۰ هکتار افزایش می یابد.
پ
پ

به گزارش زرین خبر، محمدباقر قریشی عصر امروز در جلسه بررسی فعالیت‌های مدیریت شیلات و آبزیان و بررسی برنامه‌های توسعه آبزی پروری در استان، اظهار داشت: در حال حاضر ۴۵ هکتار از مجتمع فسندوز میاندوآب فعال بوده و ۶۰ هکتار در دست احداث است که تلاش می‌شود پایان سال ۲۰۰ هکتار از این مجتمع آماده احداث و بهره‌داری باشد.

وی با بیان اینکه در این راستا با تولید ۲۰ تن سیست آرتمیا و ۲۰۰ تن بیومس آرتمیا در این مزارع حداقل برای ۱۰۰ نفر ایجاد اشتغال می‌شود، ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود با حفاری حداقل ۱۰ حلقه چاه آب دارای مجوز در سال جاری، در این مجتمع کار احیا و بهره‌برداری از تعداد ۱۰ مزرعه با مساحت ۲۰۰ هکتار شروع و به تدریج تمام مزارع تولیدی واگذار شده به مرحله تولید آرتمیا رسیده و برای ۱۰۰ نفر زمینه اشتغال پایدار فراهم شود.

مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان‌غربی با بیان اینکه در استان تعداد۴۲۰ مرکز، مزرعه و مجتمع فعال آبزی پروری وجود دارد، تصریح کرد: با توجه به تنوع گونه‌ای زیاد در این استان مجتمع‌ها و مراکز تکثیر و پرورش کم‌نظیر و حتی بی‌نظیر نیز وجود دارد و از لحاظ تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی جزو اولین مراکز تکثیر کشور هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی نیز در این نشست با بیان اینکه شیلات استان ظرفیت تولید بالایی دارد، گفت: با توجه به عدم اطلاع‌رسانی کافی و فرهنگ مصرف خانوارها مصرف آبزیان  در سبد غذایی مردم کمرنگ است که امیدواریم این مشکل از طریق ترویج فرهنگ مصرف آبزیان از طریق مراکز تحقیقاتی، صدا و سیمای استان و تخصیص مراکز فروش ماهی حل و فصل شود.

اکبر کرامتی صید بی رویه ماهی در سد ارس را تهدید جدی برای این دریاچه دانست و بر حفظ تمرکز بر روی ارس و فوریت ایجاد و استقرار یگان حفاظت با توجه به امنیت منطقه تاکید کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی ادامه داد: برای حمایت از تولید کنندگان و پرورش دهندگان ماهی نیاز است کارخانه تولید خوراک آبزیان در استان راه‌اندازی و یا کارخانه‌های موجود تجهیز و خوراک آبزیان نیز تولید کنند.

*فارس

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.