سد معبر، معضلی لاینحل برای تمام فصول/شهروندان میاندوآبی از سد معبر گلایه مندند
14 آبان 1399 - 9:08
شناسه : 291281
9

پیاده‌روهای میاندوآب سال‌ها است که در تصرف و اختیار مغازه‌دارانی بوده که کالاهای خود را نمی‌خواهند در مغازه خود بگذارند و کاسبی خود را به پیاده‌روها کشانده‌اند.

پ
پ

به گزارش زرین خبر، شاید کمتر کسی است که از خیابان ها و معابر میاندوآب عبور کرده و گلایه ای از سد معبر نداشته باشد و این نیز موضوعی است که در گوشه و کنار همه شهرها با شدت های مختلف به چشم می خورد.

به هر سو می نگری، خیابان ها را پر از دستفروشانی می بینی که هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود و در این بین نیز تنها برخی اقدامات کوتاه مدت برای رفع سد معبر در برخی خیابان ها صورت گرفته و پس از مدتی دوباره همین معضل تکرار شده است.

این موضوع و مشکل نیز تنها مربوط به میاندوآب نیست، بلکه شهرهای بسیاری هستند که خیابان های شهر پر از دستفروشان دوره گرد بوده که به دلایل گوناگونی مانند بیکار شدن از کار و یا ناتوانی در پیدا کردن کار را و یا دلایل دیگری به این کار رو آورده اند.

در این بین نیز مردم به چند دسته تقسیم می شوند، عده ای دائما از سد معبر تحت هر شرایطی گلایه داشته و برخی نیز در شمار افرادی هستند که برای دستفروشان دلسوزی می‌کنند و معتقدند این افراد از سر ناچاری به دست فروشی رو آورده اند و نباید زیاد به آنها سخت گرفت.

اما اگر واقع بینانه بنگریم، در صورتی هم که دستفروشان از سر بیکاری به این شغل پناه آورده باشند نمی‌توانیم از پیامدهای اجتماعی رواج چنین فرایندی در جامعه چشم‌پوشی کنیم و راهکارها نیز معمولا به ایجاد بازارچه و یه تعیین محلی برای اجتماع دست فروشان برای امرار معاش ختم می شود که از این موضوع نیز به دلایل مختلف برخی از دست فروشان استقبال نمی کنند.

در این میان از یک سو هم باید به یک دست فروش که برای کسب روزی حلال از سر ناچاری به دست فروشی رو آورده است و از سوی دیگر به مردمی که در مغازه های خود کسب و کار می کنند و دست فروشان به عنوان مانعی برای فعالیت آنها محسوب می شوند، حق داد.

گلایه شهروندان از سد معبر

یکی از شهروندان میاندوآبی در این رابطه می گوید: بنده هر روز از خیابان شریعتی عبور می کنم و متاسفانه وضعیت سد معبر خیلی افتضاح است.

این شهروند ادامه می دهد: در کنار دست فروشان، هر مغازه دار نصف پیاده رو را اشغال کرده و در کنار خیابان را نیز با لوازم مغازه اشغال کرده است.

شهروند دیگری می گوید: در خیابان شریعتی به ویژه در هنگام عصر عبور  و مرور خیلی مشکل است، و جای برای عبور یک خودرو حتی به سختی پیدا می شود و اگر بخواهی از این خیابان عبور کنی حداقل باید نیم ساعت معطل بشوی.

شهروند دیگری به سد معبر در برخی دیگر از خیابان های میاندوآب مانند طالقانی، شهدا و امام اشاره کرده و می گوید: به این وضعیت مدت هاست عادت کرده ایم و شاید مسئولان نیز از این وضعیت راضی هستند که تدبیری در این زمینه اندیشیده نمی شود.

سد معبر از مصادیق مهم تضییع حقوق شهروندی

باید گفت که سد معبر یکی از مصادیق مهم تضییع حقوق شهروندی است که همچنان گریبان شهرها بوده و سهم بسیار زیادی در افزایش حجم ترافیک، نازیبایی شهر و از بین بردن ایمنی پیاده راه‌ها داشته و دارد  و تنها هم مربوط به دست فروشان نیست چرا که هستند بسیاری از مغازه دارانی که  که از حریم مغازه خود به بیرون تجاوز کرده و پیاده رو را هم حریم مغازه خود به حساب آورده اند.

قوانین برخورد با سد معبر

بر اساس تبصره ۶ ماده ۹۶ مجموعه قوانین و مقررات شهرداری ها اراضی، کوچه ها، میدان ها، خیابان ها و معابر عمومی واقع در محدوده هر شهر، ملک عمومی محسوب شده و تعرض در این معابر، تخلف تلقی می شود و می بایست شهرداری ها با متخلفان برخورد کنند.

تبصره ۱ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها نیز بیان می کند که سد معابر عمومی و اشغال پیاده روها و استفاده غیر مجاز آنها و میدان ها و پارک ها و باغ های عمومی برای کسب و یا سکنی و یا هر عنوان دیگری ممنوع است و شهرداری مکلف است از آن جلوگیری و در رفع موانع موجود و آزاد نمودن معابر و اماکن مذکور فوق به وسیله مأمورین خود رأساً اقدام کند.

فرهنگ سازی برای حل معضل سد معبر

اگرچه رعایت حقوق شهروندی امری مهم و ضروری است اما آنچه اهمیت دارد تداوم طرح های مبارزه با سد معبر به شیوه مناسب و همچنین فرهنگ سازی در این زمینه است تا احترام به هم نوعان به عنوان یک فرهنگ عمومی در جامعه نهادینه شود.

مقابله با سد معبر نیز نیازمند عزم جدی مردم بوده و در این میان رعایت حقوق شهروندی یکی از موضوعاتی است که باید مورد توجه عموم مردم و بخصوص فروشندگان قرار گیرد و به این امر توجه کنند که خودشان نیز از ساکنان همین شهر هستند.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.