زخم بازار سیب بر دل‌های باغداران/ قاچاق سیب ایران در لباس لبنانی!
۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۹
شناسه : 270408
7

در کنار مشکلات فراوان در عرضه سیب باغداران آذربایجان غربی، این روزها مبحث قاچاق با برند کشورهای دیگر نظیر لبنان نیز مشکل دیگری به شمار می رود که گریبانگیر صادرات این محصول شده است.

پ
پ

به گزارش زرین خبر به نقل از اروم نیوز، آذربایجان‌غربی با تولید افزون بر یک میلیون و ۳۰۰ هزارتن سیب قطب اول تولید این محصول در کشور به شمار می‌رود ولی همه ساله با وجود افزایش تولید و کیفیت بالای محصولات نه تنها سودی عاید بخش کشاورزی استان نمی‌شود بلکه همین افزایش تولید به چالشی برای بازاریابی و فروش آن تبدیل می‌شود.
نبود سورت و بسته بندی، بالابودن هزینه‌های تولید، پائین بودن قیمت محصول نهایی و وجود دلالان و واسطه‌های بیشمار بخش مهمی از چالش‌های پیش روی باغداران سیب استان به شمار می‌رود.
این استان در حال حاضر سهم ۳۰ تا ۴۰ درصدی تولید سیب در کشور را به خود اختصاص داده اما توسعه باغ‌های سیب و افزایش میزان تولید سیب در آذربایجان غربی در شرایطی سالانه تجربه و تکرار می‌شود که این افزایش تولید، چند سالی است با مشکلات زیرساختی در عرضه و فروش محصول باغداران مواجه شده است.
مسئولان کشاورزی آذربایجان‌غربی معتقدند هم اکنون قیمت سیب به دلیل عرضه زیاد و کاهش تقاضا پایین است و این قیمت با توجه به هزینه‌های تولید سیب قیمت مناسبی نیست.

این روزها دل های کشاورزان از در دست ماندن محصولاتشان خون و چشمان نگرانشان گویای آشفتگی بسیار در آنان است.

چند سالی است اکثر کشاورزان نه تنها سودی از برداشت هایشان نداشته اند بلکه بسیاری ضرر ده در این زمینه نیز بوده اند و همین مسئله برخی را وادار به بریدن درختان و ازبین بردن باغهای ضرر ده خود کرده است.

جهت جویا شدن احوالات امسال کشاورزان به سراغ چن تن از آنان رفتیم:

«رضا» جوانی ۲۷ ساله است که به دلیل نبود بازار شغلی با داشتن مدرک تحصیلی فوق لیسانس رو به شغل پدری خود یعنی کشاورزی آورده است و این روزها در پی فروش محصولات خود می گذراند به سراغ او می رویم و حال و روز بازار امسال را جویا می شویم

او در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، می گوید: یک سال است تمام انرژی و وقتم را برروی ۲ هکتار زمینم گذاشته ام. بهترین هرس کاران و کود های لازم، سموم و رسیدگی را به باغ خود کرده ام تا توانسته ام سیبی درجه یک تولید کنم اما با وجود هزینه های بسیار اکنون باید چیزی هم قرض کنم تا پول کارگرو پوشال را بدهم.

رضا، اینگونه ادامه می دهد: سالها در بهترین دانشگاه ها درس خوانده به امید داشتن شغلی تلاش کرده اما پس ازفارغ التحصیلی به هر دری زدم بسته بوده است و در نهایت به شغل کشاورزی روی آوردم تا بتوانم نانی برای خود در آورده و تشکیل خانواده دهم اما غافل از اینکه پس انداز هایم را نیز در این راه و شغل از دست خواهم داد.

* چه کسی حامی جوانان است؟

او، گله مند ادامه می دهد: جوان ۲۷ ساله که شروع به شغلی کرده و تمام سرمایه اش را دراین راه گذاشته مگر چقدر توان دارد که درهمان ابتدای راه نیز شکست بخورد چه کسی حامی منِ جوان است؟ تا چه زمانی مسئولان سکوت را پیشه کرده و تماشاگر پر پر شدن تک تک مردم خواهند بود؟

این کشاورز جوان، همچنین ابراز می کند: هر کیلو سیب برای کشاورز ۱۲ الی ۱۳ هزار ریال هزینه شده است حال اینکه در بازار به همین قیمت نیز خریدار ندارد.

* مظلوم ترین میوه میادین میوه و تره بار،سیب!

«حاج احمد» کشاورز سالخورده ایست که در کنار«رضا» نشسته است او نیز در ادامه سخنان جوان کشاورز می گوید: از قدیم الایام سیب ارومیه و منطقه باراندوز حرف اول را در بازار های کشور می زند و طرفداران خاص خود را داشت اما این روزها با واردات بی رویه میوه های دیگر این میوه طرفداران خود را از دست می دهد و مظلوم ترین میوه میادین سیب است.

او، ادامه می دهد: سالها جوانی و عمرم را در راه کشاورزی گذاشته ام تا توانسته ام خانه و چند قطعه باغ برای خود بخرم اما این روزها خرج و مخارج برداشت سیب بالا بوده و فروش آن پایین است گاهی تا مرز فروش دستاوردهای چند ساله خود برمی آیم تا قرض کارگر وسردخانه را بدهم.

* بازار داخلی ضرر ده است!

«علی» مردی ۵۰ ساله است او ۲۷ سال است به شغل کشاورزی و خرید و فروش سیب مشغول است از او از حال و هوای بازار داخلی می پرسیم، او اینگونه ابراز می کند: چند سالیست دیگر بازاری برای سیب وجود ندارد هر سال سیب روند نزولی تر را به خود اختصاص می دهد، روزانه با بیش از ۲۰ نقطه کشور تماس می گیرم اما هیچ بارفروشی حاضر به استقبال از سیب نبوده و با گفتن«بازار فروش سیب اسفناک است»آب پاکی بر دستان تمامی بار بارکنان می ریزند.

او، اظهار می کند: سالهای گذشته با صادرات سیب به کشورهای عراق و کویت متضرر ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال شدم. مگر منِ کشاورز چقدر سود دارم که این میزان هم ضرر ده باشم و نه تنها هیچ مسئول و مدیری از حال و روز من جویا نشده و پشتیبانی ام نکردند بلکه اکنون دوسال است هرچه درآمد دارم به طلب کاران می دهم.

علی، ادامه می دهد: مسئولان و دولت مردان در خانه خود به راحتی نشسته اند اما خانواده من دوشا دوش ضرر من عذاب را متحمل شده و حتی گاز خانه ام را به دلیل بدهی قطع کردند کودکانم در سرمای زمستان در کنار هیتر های نفتی روز های خود را گذرانده اندو چه روزهایی که با نان عاریه ای خوابیده اند.

این کشاورز همچنین ادامه می دهد: مسئولان علاوه برکاهش واردات میوه های مختلف باید در صدد افزایش صادرات این میوه نیز برآیند و حمایت های کافی از کشاورزان را داشته باشند تا دست و دل کشاورزان از شغل هایشان سرد نشود ما از خرید و فروش سیب در بازار های داخلی خوف می کنیم و بازار های خارجی نیز درد سر های خود را به دنبال دارد اکنون چه کسی پاسخگوی وضعیت فعلی است؟

پای درد دل کشاورزان که بشینیم حرف برای گفتن زیاد دارند اما غافل از عملی بر درد های کشاورزان!

تمام آنان درد مشابهی دارند و تنها منبع درآمد آنان باغات کشاورزیشان است که این روزها بیشترین بی مهری متوجه حال و روز آنان است.

سیب

در همین خصوص به سراغ رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه رفتیم تا وضعیت را از زبان او جویا شویم:

* بازار داخلی سیر نزولی فروش دارد

بهنام تاج الدینی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، گفت: باوجود اینکه در سطح کشور با کاهش صادرات میوه مواجه هستیم اما آذربایجان غربی افزایش ۲۲۰ درصدی صادرات سیب را دارد.

وی، با اشاره به اینکه امسال بیش از ۹۰ هزار تن از سطح استان صادرات داشته ایم افزود: مصرف سیب در بازار های داخلی کاهش داشته است و کشش لازم را در  این زمینه ندارد اما در بازار خارجی صادر کنندگان با تمام توان خود در حال فعالیت هستند.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه، هدف گذاری صادرات بالای ۶۰۰ هزار تن را لازم و ضروری دانست و گفت: تمام مواردی که در صادرات و زمینه های آن باعث بروز مشکل شده اند باید حل شود و کشاورزان نیز در صدد فروش محصولات خود به قیمت روز برآمده و از گران فروشی جلوگیری کنند.

* قاچاق سیب ایران در لباس لبنانی

تاج الدینی، کشور های مبداصادرات سیب را هندوستان، افغانستان و پاکستان عنوان کرده و ادامه داد: متاسفانه بغداد ورود سیب ایران را ممنوع کرده و تنها اقلیم کردستان پذیرای سیب کشورمان است و همین موضوع باعث قاچاق سیب به بغداد با برند لبنانی است. باید مسئولان هر چه سریع تر نسبت به گشایش بازار بغداد و حل این مشکل اقدام کنند.

وی، در خصوص انتظارات خود از مسئولان اذعان داشت: رایزنی های لازم جهت صادرات سیب استان به کشور عراق را در راس امورات خود قرار دهند چراکه تاثیر بسزایی در بازار سیب و میوه خواهد داشت همچنین بازارچه های خروجی گمرکات را نیز شامل امتیازات سیب کنند چراکه در فروش محصولات  تاثیر بسزایی خواهد داشت.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه، تصریح کرد: قیمت سیب هم اکنون در ارومیه، سیب زرد ۱۵ هزار ریال تا ۱۸ هزار ریال و سیب قرمز درجه یک ۱۶ هزار ریال تا ۲۰ هزار ریال معامله می شود.

تاج الدینی، روند فروش در بازار های داخل را شامل سیر نزولی عنوان کرد و افزود: روند مصرف داخلی کاهش یافته و نیازمند یک فرهنگ سازی عمومی همگانی است.

وی، تاکید کرد: مردم در بسته میوه ای خود نیازمند میوه های مختلف هستند و مسئولان همچنین سازمان توسعه تجارت  در صدد تخصیص یارانه تشویقی هرکیلو ۴هزار ریالی به صادر کنندگان برآیند.

*مهسا عبدی

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.