بیانیه استانداری آذربایجان‌غربی در خصوص مسئله حجاب
۱۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۴
شناسه : 306735
6
استانداری آذربایجان‌غربی پیرامون مسئله مهم حجاب و عفاف بیانیه‌ای صادر کرد.
پ
پ

به گزارش زرین خبر، در این بیانیه آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سال نو و بهار طبیعت را تبریک عرض نموده و این تقارن زیبا با بهار قرآن و جانها را شاکریم و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما مردم شریف و مؤمن آذربایجان غربى در ماه مبارک رمضان را از خداوند متعال مسئلت داریم.

حجاب به عنوان یک ضرورت شرعی و الزام قانونی و هنجار اجتماعی، همواره از اصول عملی جمهوری اسلامی ایران بوده که از ارزنده‌ترین نمادهای فرهنگی، اجتماعی است

دشمنان در سالهای اخیر همواره از همه ظرفیت های فرهنگی و رسانه ای خود برای هنجار شکنی و چند قطبی قطبی سازی در جامعه و تقابل و تضاد هنجاری و نهایتاً بی هنجاری حول محور حجاب استفاده کرده و می کنند. لذا امروز مسئله بی حجابی و ناهنجاری در امر پوشش وضعیتی است که اکثر مردم، نخبگان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و رسانه ها آن را مورد تحلیل و مداقه قرار می‌دهند. از آنجا که هنجارشکنی در مقوله حجاب مغایر با ارزش‌های محوری جامعه اسلامی است، موجب جریحه‌دار شدن وجدان جمعی جامعه می‌گردد که مطالبه و خواست عمومی برای مقابله با اختلال هنجاری را بدنبال دارد.

برهمین اساس استانداری آذربایجان غربی بر خود فرض می‌داند برای پاسداری از ارزشهای محوری، اجتماعی، فرهنگی در مطالبه عمومی مردم و خواسته برحق آنها مبنی بر داشتن جامعه‌ای عفیف و نجیب احترام گذاشته و گوش شنوا و زبانی پاسخگو و بازویی توانمند برای تأمین حقوق مردم به‌ویژه حق زیست عفیفانه به عنوان یکی از حقوق اساسی شهروندان است.

مجددا بر لزوم رعایت حجاب از سوی کلیه شهروندان محترم در کلیه اماکن، معابر و فضاهای عمومی تاکید می شود و از همه گروههای مرجع دینی، فرهنگی و اجتماعی تقاضا دارد با حضور مسئولانه خود در میدان، تبیین این موضوع حساس را برخود فرض دانسته و باب گفت‌وگوی مثبت در امر حجاب را برای همه طیف‌های نیازمند به بهره‌های فکری و ذهنی بیش از پیش بازنمایند. تردیدی نیست که «اقناع» نسل جوان مؤثرترین راهبرد در بهبود وضعیت حجاب خواهد بود که در این میان دستگاههای دولتی، فرمانداران و کلیه متولیان امر وظیفه راهبری و نظارت و اجرای قوانین مرتبط با حوزه ی عفاف و حجاب را بر عهده داشته و عملکرد کلیه متولیان مورد بررسی قرار گرفته و هر گونه کم کاری و تساهل در این امر مورد اغماض نخواهد بود .

متولیان امر با اولویت قرار دادن این موضوع و تلاش برای برخورد با هنجار شکنان و کسانی که با کشف حجاب مورد بازیچه تفکرات ضد دینی و رسانه های غربى قرار گرفته اند اهتمام بیشتری داشته باشند.

در پایان ضمن تأکید بر لزوم رعایت حجاب از منظر نظامات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور، با تاکید مجدد بر بکارگیری روشهای اقناعی، ترغیبی و تسهیلی در اعتلای شخصیت معنوی و حفظ هویت زن مسلمان ضمن اعلام حمایت از همه آمران به معروف و ناهیان از منکر در سراسر استان، نیروهای انتظامی ، دستگاه محترم قضائی، ضابطین و سایر نهادهای ذی‌ربط نسبت به مواجهه با هنجارشکنان در چهارچوب قوانین تاکید می شود.

والعاقبه للمتقین

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.