علم های عزای حسینی در میاندوآب برافراشته شد
۲۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۹:۴۵
شناسه : 295552
15
با برگزاری آئین سنتی علم بندی؛ در آئین سنتی علم بندی، عَلَم های منقش به نام مبارک امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل العباس(ع) بر فراز آسمان میاندوآب به اهتزاز درآمد.
پ
پ

به گزارش زرین خبر، یکی از آئین های ویژه ماه محرم در میاندوآب، آئین سنتی علم بندی است که جایگاه ویژه ای در میان مردم این شهر داشته و در روز سوم محرم انجام می شود و پ علم ها به استقامت و پیروزی شیعه در جای جای میاندوآب برافراشته می شوند.

آئین علم بندی علاوه بر میاندوآب در شهرهای مختلف آذربایجان نیز برگزار شده و هیئت های عزاداری در محلات مختلف شهرها، علم هایی بزرگ به نشان علم علمدار کربلا به اهتزار در می آیند.

همه ساله قبل از شیوع ویروس منحوس کرونا، مراسم علم بندی با استقبال گسترده و با شکوه مردم برگزار می شد ولی از سال گذشته و امسال این آئین بدون حضور مردم و یا با حضور تعداد انگشت شمار افراد با رعایت دستورالعمل های بهداشتی برگزار می شود.

معمولا رسم بر این است که قبل از برافراشتن علم، مداحان دسته جات و هیئت های عزاداری در محل برگزاری مراسم، به ذکر مصیبت و سینه زنی می پردازند و هستندبسیاری از افراد که برای این روز نذری پیش بینی می کنند و نذر خود را ادا می کنند.

در مناطق شهری علم ها معمولا از لوله های فلزی ساخته شده  ولی در برخی مناطق روستایی هنوز هم علم های چوبی پابرجا بوده و در روز سوم محرم برافراشته می شوند و در بیستم ماه صفر همزمان با اربعین شهدای کربلا به پایین کشیده می شود.

پیش از شیوع کرونا در روز سوم محرم، هیئت های عزاداری  در شهرستان میاندوآب پذیرای عزاداران حسینی  در نقاط مختلف و شهرستان های همجوار بوده و در مراسم علم بندی، ذبح قربانی و توزیع آش، نان روغنی، شیر و شربت نذری در بین عزاداران به وفور دیده می شد و دهها راس گوسفند که برای این روز نذر شده اند در پای علم ذبح شده و دیگر نذورات مردم از جمله آش، شله زرد، شیر و شربت بین عزاداران پخش می شود.

معمولا علم های کوچک توسط مردم و علم های بلند با کمک جرثقیل در هنگام اذان ظهر برافراشته می شوند و در این هنگام می توان صداهای یاحسین(ع) و یا ابوالفضل(ع) را از جای جای شهر شنید.

بعد از مراسم علم بندی و در شب سومین روز محرم است که دسته جات عزاداری در خیابان ها حضور یافته و به عزاداری خیابانی می پردازند و این مراسمات معمولا با حضور دسته جات در خیابان ها تا سیزدهم محرم ادامه می یابد.

برافراشتن پرچم و عَلَم  برگرفته و یادآور مهمترین هدف امام حسین (ع) از قیام کربلا که همان برافراشتن پرچم اسلام است وعلم نیز نماد استقامت و پیروزی است.

در مورد چرایی برافراشتن علم در سومین روز محرم، باید گفت که در باور عزاداران حسینی  در میاندوآب، حضرت باب الحوایج (ع) این پرچم را در سومین روز از ماه محرم همزمان با اطراق کاروان حسینی در کربلا برافراشته و اکنون نیز در میاندوآب و آذربایجان به منظور زنده نگهداشتن قیام حسینی و تحقق عزت، آزادی و سربلندی اسلام، در این روز علم برپا می کنند.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.