دوشنبه, ۱۷ بهمن , ۱۴۰۱ 16 رجب 1444 Monday, 6 February , 2023 ساعت ×
احتمال سرمازدگی محصولات کشاورزی در آذربایجان غربی
08 آذر 1401 - 16:05
شناسه : 303893
0
معاون جهاد کشاورزی آذربایجان غربی هشدار داد؛ معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی درباره کاهش دما و احتمال سرمازدگی محصولات کشاورزی در استان هشدار داد.
پ
پ

به گزارش زرین خبر، جعفر وحدت در این زمینه اظهار کرد: طبق اعلام اداره کل هواشناسی کاهش محسوس ۴ تا ۶ درجه‌ای دمای هوای استان از اواخر وقت روز سه شنبه تا اواخر هفته جاری رخ می‌دهد و لازم است کشاورزان تدابیر لازم برای کاهش خسارت‌های احتمالی اقدامات مقتضی را به کار گیرند.

وی افزود: کشاورزان در زمینه تنظیم رطوبت، دمای گلخانه‌ها مخصوصاً در شب و ترمیم پوشش‌های پلاستیکی پاره شده نیز اقدامات و تدابیر ویژه را لحاظ کنند و تأمین و ذخیره سوخت مورد نیاز واحدهای گلخانه و قارچ خوراکی هم به موقع انجام شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: از آغاز کاهش دما جهت ایجاد حرارت یکسان در تمام فضای داخل گلخانه‌ها فن‌های سیرکولاتور روشن باشد و جهت جلوگیری از اُفت دما، دریچه‌های ورودی و خروجی در سالن‌های تولیدی گلخانه و قارچ خوراکی کنترل، و از بسته بودن آنها اطمینان حاصل شود.

وحدت تصریح کرد: در صورت امکان در گلخانه‌های فاقد پوشش پلی اتیلن دولایه، پوشش دوم موقت در داخل گلخانه استفاده شود و همچنین جهت جلو گیری از یخ زدگی نسبت به عایق کاری لوله‌های انتقال سوخت و آب به واحدهای گلخانه و پرورش قارچ اقدام کنند.

وی با بیان اینکه لازم است کشاورزان نسبت به انتقال آب‌های جاری انهار جهت تغذیه سفره‌های زیر زمینی اقدام کنند، اضافه کرد: بهره برداران باید در صورت تولید سبزی زیر شاسی نسبت به اجرای پوشش‌های پلاستیکی بر روی آن اقدام کنند.

وحدت با اشاره به اینکه کشاورزان سریع محصولات دپو شده در حاشیه یا مزارع را به مکان‌های مناسب منتقل کنند، یادآور شد: حمل سریع چغندر قندهای دپو شده به کارخانجات قند و یا استفاده از پوشش مناسب برای محصولات در این راستا الزامی است.

معاون بهبود تولیدات گیاه‌ای سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی تاکید کرد: سرویس نگهداری ماشین آلات کشاورزی و انتقال آنها به سوله‌ها و استفاده از ضد یخ در صورت استفاده از آنها در فصول زمستان و پاییز نیز نباید فراموش شود.

وحدت بر تخلیه آب سیستم‌های آبیاری تحت فشار جهت جلوگیری از ترکیدگی لوله‌های مزارع و باغ‌ها تاکید کرد و گفت: لازم است که تنظیم دما و رطوبت سالن‌های پرورشی هم مورد توجه بهره برداران باشد.

*مهر

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.