سه شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٥
اخبار > اولین طلای سرخ آذربایجان در دستان بانوی میاندوآبی + تصاویر


اولین طلای سرخ آذربایجان در دستای بانوی میاندوآبی

اولین طلای سرخ آذربایجان در دستان بانوی میاندوآبی + تصاویر

بانوی میاندوآبی به عنوان اولین زن در آذربایجان غربی موفق به کشت و برداشت زعفران شد.

   

به گزارش زرین خبر، زعفران گیاهی است زیبا، کوچک و چند ساله که ارتفاع آن بین 10 تا 30 سانتی است.

این گیاه خوش طعم و خوش رنگ برای کاشت و برداشت به آب چندان زیادی نیاز ندارد و و این امر سبب می شود که در زمین های با قابلیت نگهداری پایین آب و مناطقی که مشکل کم آبی داشته باشند طرفدار زیادی داشته باشد.

میاندوآب یکی از شهرستان هایی است که در جنوب دریاچه ارومیه قرار دارد و اثرات خشک شدن دریاچه ارومیه گریبان گیر این شهر و به تیع آن زمین های کشاورزی این منطقه می شود.

مشکلات و پیامدهای خشک شدن دریاچه ارومیه دولت را بر آن  داشته تا با اختصاص 729 میلیارد تومان برای احیای بزرگترین دریاچه شور ایران چاره اندیشی کند.

با ادامه روند خشک شدن دریاچه ارومیه، مردم شهرهای اطراف نیز بیکار ننشسته و به فکر کاشت و برداشت محصولاتی جایگزینی افتاده اند که نیاز به آب کمتری داشته باشد و استعداد رشد را در زمین های با قابلیت نگهداری پایین اب داشته باشد.

زعفران یکی از این محصولات است که نیاز چندانی به آب ندارد و قابلیت کاشت و برداشت را در زمین های با قابلیت نگهداری پایین آب دارد.

در این میان یک بانوی میاندوآبی توانسته با حمایت های بسیج سازندگی میاندوآب و با تلاش و پشتکار خود به عنوان اولین بانوی آذربایجان غربی لقب بگیرد که موفق به کاشت زعفران شده است.

خانم زینالپور که در کنار پدر خود به کشت زعفران مشغول است، به خبرنگار زرین خبر گفت : دو سال است که زعفران می کارم و در قالب طرح های اقتصاد مقاومتی با بسیج سازندگی میاندوآب همکاری دارم.

وی اظهار کرد: زعفران گیاهی است که به آب چندانی نیاز ندارد و در استان و منطقه ما به خوبی جواب می دهد و توصیه می کنم که سایر خانم ها نیز به دنبال کشت این محصول راحت، بی دردسر و پر درآمد بروند.

پدر این بانوی زعفرانکار هم  به خبرنگار زرین خبر گفت: در 2 هزار متر از زمین های زراعی خود زعفران کاشته ایم و برای دومین سال پیاپی است که زعفران برداشت می کنیم.

کمال زینالپور اظهار کرد: زعفران گیاهی است که پیاز کاشته شده آن  سال به سال زیاد می شود و اگر امسال بکاریم سال آینده دو برابر شده و از پیاز کاشته شده تا 10 سال می توان زعفران برداشت کرد.

وی افزود: امسال 800 گرم زعفران برداشت کرده ام که این میزان دو برابر سال گذشته است و با جرات می توانم بگویم در صورتی که یک هکتار زعفران بکارم می توان تا 20 کیلوگرم زعفران برداشت کنم.

این کشاورز میاندوآب تصریح کرد: این محصول از اردیبهشت تا مهر ماه به خواب می رود و تنها در فصل پاییز نیاز به آب آن هم نچندان زیاد دارد و زمان بهره برداری آن نیز زمستان است.

زینالپور با اشاره به ویژگی های زعفران  اظهار کرد: این محصول فواید زیادی دارد و دیگران را نیز توصیه به کاشت این محصول با توجه به ویژگی های آن می کنم.

 
انتهای پیام/
تاریخ مخابره: 1393/08/22  |  زمان: ١٥:٢٨  | شماره خبر: ١٨٩١٨٨  

 


 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار شهرستان
رئیس امور منابع آب میاندوآب
نارضایتی 79 درصدی از عملکرد شورای شهر میاندوآب
رئیس دادگستری شهرستان میاندوآب:
فرماندار میاندوآب:
سنت شکنی در شورای شهر با رای 11 نفره!
یتیم شهر میاندوآب و خودکرده ای را که تدبیر نیست!
پایان مسابقات هنرهای فردی و زورخانه ای آذربایجان غربی/ میاندوآب، سوم شد
امام جمعه میاندوآب مطرح کرد؛
کشف بیش از دو میلیون عدد مواد محترقه در میاندوآب + تصاویر
کشف 212 هزار عدد قرص غیرمجاز و روانگردان در میاندوآب + تصاویر
پرداخت وام ازدواج به دو هزار نفر در میاندوآب/ یک هزار و 689نفر هنوز پشت نوبت وام ازدواج هستند
نجات 50 نفر از برف و کولاک در باروق میاندوآب/ برف و کولاک راه 40 روستای باروق را بست