سه شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٥
اخبار > آثارتاریخی وجاذبه های طبیعی شهرستان میاندوآب


آشنایی باآثارتاریخی وجاذبه های طبیعی شهرستان میاندوآب/1

مسافران نوروزی این مطلب را بخوانند/

آثارتاریخی وجاذبه های طبیعی شهرستان میاندوآب

شهر میاندوآّب به خاطر جای گرفتن میان دو رودخانه زرینه‌رود و سیمینه‌رود میاندوآب نامیده شده‌است.

   

به گزارش زرین خبر؛  این محل در زمان نادرشاه افشار روستای بزرگی بوده‌است و در جریان لشگرکشی نادرقلی، سپهسالار وقت ارتش ایران به آذربایجان در سال ۱۱۴۲ هجری قمری از قلعه میاندوآب نام برده شده‌است.در زمان آغامحمدخان قاجار، وی که شهر کرمان را به‌کل نابود ساخته وتمامی مردم آن راکورکرده‌بود، یک هزارتن از جوانان تنومند شهر را به سرکردگی مرتضی‌قلی‌خان کرمانی به تهران فرستاد و پس از آن به منظور مقابله با حملات کُردهابه میاندوآب و سراب و برخی نقاط دیگر آذربایجان تبعید کرد.

این کرمانیان پس از چند نسل درجمعیت این شهرها حل شدند ولی در میاندوآب تا مدتی پیش محله‌هایی به نام محله کرمانی‌ها، سیرجانی‌ها، زرند، راه‌بُر ولک‌هاوجود داشت.طایفه‌ای نیز تا یک نسل پیش در میاندوآب هنوز به فارسی بالهجه کرمانی صحبت می‌کردند و از تاریخ نیاکانشان آگاه بودند.

آثارتاریخی وجاذبه های طبیعی شهرستان میاندوآب

مسجد طاق میاندوآب:

 این بنا در كوچه طاق ، منشعب از خیابان 17 شهریور واقع است و به نظر میرسد كه بین سالهای 1210 ـ 1200 هجری قمری توسط « احمد خان بیگلر بیگی » حاكم مراغه ساخته شده است.

بنای مسجد بصورت شبستانی ستوندار با پوشش طاق و گنبد است . پوشش این مسجد ، متشكل از 9 گنبد كوچك است كه بر طاق ها و چهارستون میانی و جزرهای دیواری قرار گرفته اند . كه ستونهای میانی ، مكعب شكل هستند . طاق ها از آجر با ملات گچ و شالوده از سنگ و دیوارها از خشت ساخته شده اند و در دوره های بعد ، الحاقات زیادی به مسجد صورت گرفته است

داش تپه:

داش تپه به اعتبار آثار قلعه مانندی كه روزگاری بر فراز آن بوده و دهانه آن با وسایل و مصالح لازم و با نهایت مهارت مسدود شده است در كنار روستای داش تپه در حوالی میاندوآب قرار دارد . در سمت شرقی تپه ، محل یك درب ورودی به درون تپه دیده می شود كه از ساروج و آهك ساخته شده است ، اهالی محل ، اقدامات زیادی برای ورود به تپه ( درون قلعه ) انجام داده اند كه تاكنون بی نتیجه مانده است . محققین و باستانشناسان بسیاری از این تپه دیدن كرده اند و مقداری از بقایای ظروف سفالین خرد شده در اطراف تپه یافته اند . بین اهالی شهر مشهور است كه قبر زرتشت پیامبر پاك آیین ایرانی درون این تپه قرار دارد . این تپه هنوز جز آثار باستانی به ثبت نرسیده است
پل میرزا رسول:

این پل تاریخی در 5 كیلومتری میاندوآب بر روی رودخانه زرینه رود بنا شده است . این اثر كه قدمت آن به دوره قاجاریه می رسد در حال حاضر ، در كنار جاده میاندوآب به ارومیه واقع شده است . طول این پل 52 متر و تعداد دهانه های آن 7 دهانه می باشد . مصالح بكار رفته در این بنا در قسمت پایه ها و سیل شكن ها ، سنگ و در بقیه قسمتها آجر می باشد . این بنا به شماره 2068 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

پل كوسه لر:

پل كوسه لر در 10 كیلومتری شمال شرقی میاندوآب در مسیر جاده میاندوآب به شهر چهار برج در روستای كوسه لر بر روی كانالی به نام « آجی گوبی » كه از زرینه رود منشعب است ، ساخته شده است . با توجه به نوع ساخت آن قدمت این پل به اواخر دوره قاجاریه برای ارتباط میان دو طرف كانال آب می رسد . پل كوسه لر دارای 2 پایه است كه با لاشه سنگ و ملات آهك بر روی پی های نه چندان محكم استوار گشته اند پایه ها 6/1 متر عرض و 5/4 متر طول و در جهت مخالف جریان آب دارای آب شكن های مثلثی می باشند كه هم اكنون بقایای آنها باقی مانده است . طول آب شكن ها حدود 1 متر و ارتفاع پایه ها و آب شكن ها از كف پل تا قسمت پایه طاقها 5/1 متر   می باشد.
ساختمان پل دارای سه دهانه یا چشمه است كه طول آنها 2 متر و ارتفاع آنها از كف پل 2/3 متر می باشد و با آجر و ملات آهك ساخته شده است . در حال حاضر این پل متروكه می باشد و پیشنهاد می شود پس از مرمت با همان كاربری سابق خود جهت عبور عابر پیاده استفاده شود.

از دیگر آثار تاریخی و باستانی میاندوآب می توان به نقاط زیر اشاره كرد:

مجاری صخره ای معروف به چهل پله ، امازاده تاجن علی ، قلعه هلاكو ، آرامگاه ملا شهاب الدین ، قلعه حسین آباد ، قلعه خرابه ، قزل قلعه ( قزون 7 و 8 هـ . ق ) دلیك داش ( دوره تاریخی) .
در این شهرستان، علاوه بر موارد فوق تپه‌های تاریخی ذیل نیز قابل اشاره می‌باشد.
تپه قره گوزلو، تپه شین‌آباد، بقایای تپه یارجان علیا، جواد تپه سی، تپه كهنه كند، قوروقچی تپه سی، تپه چال خماز، تپه ایت اؤلن (سگ مرده)، سیچان تپه سی، تپه انجیر داغی، تپه چلیك، تپه اوزون قلای، تپه گورآباد (تپه بازار)، تپه قرمز خلیفه، تپه شورجه باروق، یاغلان تپه، تپه سد نوروزلو، تپه گرده شین، رش، تپه همین باریك، تپه گرد، تپه عباس بلاغی، تپه شیطان تختی، تپه كشاویر، تپه چراغ بابا، تپه ملك‌آباد، پاره تپه، تپه فسندوز، تپه دولت آباد ، تپه قلعه هلاكو، تپه مادی، تپه قبچاق، تپه اوزون قشلاق،   اوچ تپه شهرك، باو تپه یا (اسلام تپه)، تپه میرزا علی عسگر، حاج تپه سی، تپه قبرستان ـ فیروزآباد، میرزا نظام تپه سی، ایلان تپه سی، نصیبان تپه سی، تپه كول یری ورزن، دوشان تپه، تپه صارمی، تپه‌های یقین علی تپه، دم دم تپه، تپه اوچ تپه گرد، تپه بازار شیطان آباد، داش تپه،  تپه چوغان لو، گردملاحسن، تپه سوگلی تپه، تپه قره تپه، زمین‌های گاومیش گولی، ارمنی تپه، شورتپه، تپه‌های نصیر كندی، تپه و گورستان قاریاغدی، تپه شوریجه، تپه ملا شهاب‌الدین شماره 1، تپه چهار برج قدیمی، تپه‌های آی دیشه، گوگ تپه 

جاذبه های گردشگری شهرستان

رودخانه زرینه رود

این رودخانه كه از داخل شهر میاندوآب می‌گذرد از رودخانه‌های پرآب می‌باشد، كه اطراف این رودخانه از جمله تفرجگاهی اهالی در روزهای تعطیل می‌باشد

رودخانه سیمینه رود

رودخانه سیمینه  رود از دیگر رودخانه‌های این شهرستان می‌باشد. كه اطراف آن دارای مناظر سرسبز بوده و پل تاریخی میرزا رسول بر روی آن واقع می باشد

لیلان چای

این رودخانه از كوههای سهند آذربایجان شرقی سرچشمه می‌گیرد و به این شهرستان سرازیر می‌شود

غارجبكلو

درمحل روستاي جبيكلوي به فاصله 25 كيلومتري شهرستان مياندوآب واقع شده است كه يكي از جاذبه هاي طبيعي وگردشگري به شمار مي رود.

آبشار اوزان:

اين آبشار درروستاي اوزان به فاصله 70 كيلومتري از شهرمياندوآب واقع شده است.

از سوغات این شهرستان هم می توان به فرش،قند،گلیم،حصیر ومیوه جات نام برد.

 

/معرفی وتصاویر اختصاصی زرین خبراز مناطق گردشگری میاندوآب،بزودی برروی سایت قرار خواهد گرفت./

 
انتهای پیام/
تاریخ مخابره: 1392/12/12  |  زمان: ١٠:٤٩  | شماره خبر: ١٣١٦٩٣  

 


 

نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1393/12/09 13:16
0
1
سلام وخسته نباشید لطفا اطلاعاتی از روستاهای اطراف میاندوآب بذارید
کاربر مهمان
1393/05/14 13:2
0
0
خیلی زیباست
کاربر مهمان
1393/05/02 14:7
0
0
kzv lk o,f hsj
کاربر مهمان
1393/05/02 14:7
0
0
نظر نداریم
کاربر مهمان
1392/12/13 20:50
0
1
با سلام. به نظر بنده مطالب خوبی ارائه شده ولی یک پیشنهاد بهتر : مناسب است با عوامل تخصصی و صاحب نظر در امر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان میاندوآب یا استان مصاحبه ای انجام و در خصوص اقدامات ستاد هماهنگی خدمات نوروزی در میاندوآب و برنامه های آنها مصاحبه ارائه گردد هم تخصصی و هم مناسب خواهد بود.
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار شهرستان
رئیس امور منابع آب میاندوآب
نارضایتی 79 درصدی از عملکرد شورای شهر میاندوآب
رئیس دادگستری شهرستان میاندوآب:
فرماندار میاندوآب:
سنت شکنی در شورای شهر با رای 11 نفره!
یتیم شهر میاندوآب و خودکرده ای را که تدبیر نیست!
پایان مسابقات هنرهای فردی و زورخانه ای آذربایجان غربی/ میاندوآب، سوم شد
امام جمعه میاندوآب مطرح کرد؛
کشف بیش از دو میلیون عدد مواد محترقه در میاندوآب + تصاویر
کشف 212 هزار عدد قرص غیرمجاز و روانگردان در میاندوآب + تصاویر
پرداخت وام ازدواج به دو هزار نفر در میاندوآب/ یک هزار و 689نفر هنوز پشت نوبت وام ازدواج هستند
نجات 50 نفر از برف و کولاک در باروق میاندوآب/ برف و کولاک راه 40 روستای باروق را بست