کد خبر: 288457

تاریخ انتشار: می 17, 2020

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی میاندوآب خبر داد؛

ثبت چشمه “دَوَه‌اوچان” میاندوآب در فهرست آثار ملی

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی میاندوآب از ابلاغ قرار گرفتن چشمه «دَوَه‌اوچان» این شهرستان در فهرست آثار ملی طبیعی کشور خبر داد.

به گزارش زرین خبر، فاطمه علیزاده در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار کرد: قرار گرفتن چشمه «دَوَه‌اوچان» این شهرستان در فهرست آثار ملی طبیعی کشور با شماره ثبتی ۶۲۸ توسط وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به استانداری آذربایجان‌غربی ابلاغ شد.

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی میاندوآب با بیان اینکه این چشمه در شهریور سال گذشته در فهرست آثار ملی طبیعی کشور قرار گرفته بود و در چند روز گذشته رسما ابلاغ شد، افزود: چشمه طبیعی «دَوَه‌اوچان» مربوط به دوره «کواترنری» با قدمت ۲/۵ میلیون ساله بوده و یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان به شمار می‌رود.

وی گفت: این اثر در فاصله  ۷۸ کیلومتری شمال‌شرقی شهر میاندوآب و  در بخش باروق و در دهستان آجرلوی شرقی، در کنار روستایی به نام «حیدرباغی» در شمال‌شرقی رودخانه آجرلو قرار گرفته و دارای آب جوشان رنگی و گازدار است.

آب چشمه دَوَه‌اوچان مياندوآب از ارتفاعي حدود ۱۰ متر به داخل رودخانه سرازير مي‌شود؛ با گذشت زمان املاح معدني موجود در آب اين چشمه، تبديل به سنگ شده و منظره، شکل‌ها و رنگ‌هاي بسيار جالبي را بوجود آورده است.
گفتنی است طبیعت بخش باروق یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی در شهرستان میاندوآب است که دل هر بیننده ای را به خود جذب می کند و از سوی دیگر تاریخ باشکوه میاندوآب نشان از تمدنی کهن دارد که وجود تپه ای به نام “داش تپه” در این شهرستان نشان از آن دارد ولی تاکنون بسیار ناشناخته مانده و یا از آنها سخن نگفته شده است.
میاندوآب در گذر زمان بارها به عنوان پایتخت ملل و دول مختلف بوده است، از جمله پایتخت قوم بومی و ملل مانائیها به مدت ۵۰۰ سال، مرکز اقتصادی مادها و پایتخت آتروپادگان، پایتحت زمستانی پادشاهان ایلخانیان(هلاکوخان) و هم چنین مرکز شغلی و اقتصادی اعراب مسلمان نیز بوده است.

انتهای پیام/

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

استان

زنگ خطر پیک دوم کرونا در آذربایجان غربی به صدا درآمد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: با توجه به افزایش تعداد افراد مبتلا درمی یابیم…

گزارش

فتح خرمشهر، تبلور وحدت، مقاومت و  قدرت خداوند/ حماسه ای که معادله ها را عوض کرد

بر اساس معادلات نظامی، عراق پیروز حتمی جنگ بود ولی رزمندگان اسلام با تکیه بر رهبری الهی و باورهای دینی…

یادداشت

خاطرات جوانترین فرمانده جنگ از آزادسازی خرمشهر و حاج قاسم سلیمانی

سردار امین شریعتی به مناسبت سالروز عملیات بیت المقدس، نکات مهمی پیرامون ویژگی های فرماندهی در عملیات آزادسازی خرمشهر و…

شب قدر را قدر بدانیم

در لیالی پرفیض قدر رحمت خدا شامل…

ترس حدود دارد و نباید به هراس عمومی دامن زد

رسانه ها باید به جاي اداي اضطراب…