کد خبر: 287078

تاریخ انتشار: فوریه 17, 2020

خریداری ۲۵ هزار تن سیب آذربایجان غربی توسط وزارت صمت/ یک سوم سیب کشور در آذربایجان غربی تولید می شود

وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تنظیم بازار شب عید ۲۵ هزار تن از محصول سیب استان را خریداری کرده است.

به گزارش زرین خبر به نقل از اروم نیوز، باغداران آذربایجان‌غربی امسال با برداشت بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن سیب، رتبه نخست تولید این محصول را در کشور به خود اختصاص دادند؛ از مجموع ۱۰۲ هزار هکتار مساحت باغ‌های بارور آذربایجان‌غربی حدود ۶۰ هزار هکتار به سیب اختصاص یافته‌است و حدود یک سوم سیب کشور در این استان تولید می‌شود.

سالانه به طور میانگین یکهزار هکتار باغ سیب در استان احداث و با باغ‌های نامرغوب و فرسوده جایگزین می‌شود و این در حالی است که ۱۱۲ هزار هکتار باغ در آذربایجان‌غربی وجود دارد که از این مقدار ۱۰۲ هزار هکتار بارور بوده و بیش از نیمی از آن به این محصول پرآب‌بر اختصاص یافته‌است.

استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به وجود مشکلات مختلف پیش روی صادرات سیب استان طی پاییز امسال گفت: در حال حاضر با تلاش صورت گرفته و جلب رضایت مشتریان، روند صادرات سیب تولیدی استان مطلوب شده‌است.

محمدمهدی شهریاری در نشست ویژه صادرات سیب آذربایجان‌غربی که با حضور تشکل‌های صنفی صادرکنندگان، باغداران و سردخانه‌داران استان برگزار شد، اظهار داشت: موانع متعدد پیش روی صادرات سیب با تلاش کارکنان حوزه‌های مرتبط در تهران و استان برداشته شده و در حال حاضر مشکل خاصی در این خصوص وجود ندارد.

وی با اشاره به مصوبه کارگروه تنظیم بازار کشور مبنی بر برقراری عوارض صادراتی برای محصول سیب درختی به منظور تنظیم بازار شب عید اضافه کرد: در همان لحظات اولیه تصویب این مصوبه، اعتراض  خود را ارائه داده‌ایم.

وی بیان کرد: با توجه به جایگاه استان در تولید و صادرات سیب درختی، برقراری هرگونه عوارض صادراتی به ضرر آذربایجان‌غربی است که در راستای حل این مشکل، تضمین لازم را برای تامین سیب مورد نیاز شب عید و ماه مبارک رمضان داده ایم.

استاندار آذربایجان‌غربی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تنظیم بازار شب عید ۲۵ هزار تن از محصول سیب استان را خریداری کرده و ما اعلام آمادگی کرده‌ایم که جهت حذف عوارض صادراتی سیب، استان آمادگی تامین سیب مورد نیاز شب عید و ماه مبارک رمضان را دارد.

شهریاری تاکید کرد: باغداران و صادرکنندگان باید در راستای ایجاد بازارهای جدید و تثبیت حضور در بازارهای فعلی به کیفیت و بسته‌بندی محصول توجه ویژه‌ای داشته‌باشند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه ۳۶۰ سردخانه با بیش از یک میلیون تن ظرفیت برای ذخیره سیب درختی در این استان وجود دارد، اظهار داشت: سیب درختی استان در بیشتر موارد به کشورهای همسایه، آسیای‌شرقی و جنوب‌شرقی این قاره پهناور صادر می‌شود و با توجه به کیفیت مناسب آن، قابلیت صادرات به سایر کشورهای جهان را داراست.

غلامرضا بابایی با تاکید بر اینکه هشت هزار و ۸۰۰ تن از سیب درختی تنظیم بازار شب عید برای ۱۱ استان کشور را آذربایجان‌غربی تامین می‌کند، اضافه کرد: آذربایجان‌غربی مسوولیت میز ملی سیب را بر عهده دارد و هرگونه تصمیم‌گیری در این رابطه به این استان واگذار شده‌است.

وی بیان کرد: مشکل نحوه بسته‌بندی و انتقال سیب در این استان نیز حذف و اصلاح شده‌است و صادرکنندگان می‌توانند از مشوق‌های صادراتی این محصول از جمله تهاتر با میوه‌های گرمسیری و سایر نهاده‌های کشاورزی استفاده کنند تا با مشکل انتقال ارز روبرو نشوند.

گفتنی است، امسال بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن سیب در آذربایجان‌غربی تولید شد که با اجرای طرح‌های صادراتی و تامین بازار داخل، کمتر از ۳۰۰ هزار تن سیب در سردخانه‌ها باقی مانده ‌است.

انتهای پیام/

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

استان

شهسواریپیام تسلیت فرمانده سپاه شهداء در پی درگذشت امام جمعه چهاربرج

فرمانده سپاه شهداء با صدور پیامی درگذشت امام جمعه چهاربرج را تسلیت گفت.

گزارش

کرونا بدر به جای ۱۳ بدر

وظیفه داریم تا به جای رفتن به طبیعت در خانه بمانیم و به جای 13 بدر، کرونا را از کشور…

تولید ۱۰ هزار ماسک توسط آموزشگاه فنی و حرفه ای در میاندوآب

یکی از آموزشگاههای سازمان فنی و حرفه…

پوستر | ائتلاف كرونا و تلويزيون‌های بيگانه

پوستری با عنوان ائتلاف کرونا و رسانه…

حضور دشمن شکن و حماسی مردم میاندوآب در پای صندوق های رای + تصاویر

مردم ولایتمدار وانقلابی شهرستان میاندوآب از ساعات…

یادداشت

ترس حدود دارد و نباید به هراس عمومی دامن زد

رسانه ها باید به جاي اداي اضطراب يا خونسردي درآوردن، بر احتياط تاكيد كنند، به جاي انگشت گذاشتن بر موارد…

هنجارشکنی برای جلب توجه در ایام عزا؛غفلت یا ناآگاهی؟

البته ما طرفدار همیشه غمگین بودن نیستیم؛…

مبنا شناسی شعار«حب الحسین یجمعنا» از منظر آیت الله مکارم شیرازی

مرجع عالیقدر شیعیان می نویسد: شعار«حب الحسین…