کد خبر: 285015

تاریخ انتشار: نوامبر 4, 2019

کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی و فرانسوی از مزارع کلزا در میاندوآب بازدید کردند

جمعی از كارشناسان وزارت جهاد كشاورزی و كارشناسان فرانسوی تولید كننده بذر كلزا امروز از مزارع این محصول در میاندوآب بازدید كردند.

به گزارش زرین خبر، جمعی از كارشناسان وزارت جهاد كشاورزی و كارشناسان فرانسوی تولید كننده بذر كلزا امروز از مزارع این محصول در میاندوآب بازدید كردند.

کارشناس توسعه کشت کلزای شرکت “اورالیس” فرانسه در حاشیه این بازدید در گفت و گو با خبرنگاران، هدف از این بازدید را بررسی وضعیت سبز و سازگاری بذور هیبرید فرانسوی کلزا با شرایط آب و هوایی ایران و منطقه میاندوآب عنوان کرد.

“سِرژ کاردیلاک” با مطلوب ارزیابی کردن وضعیت مزارع کلزا در شهرستان میاندوآب، افزود: وضعیت مزارع کلزا در میاندوآب از نظر تراکم عالی و بسیار مطلوب است و بعد از پایان فصل سرما و یخبندان نیز از این مزارع بازدید می‌کنیم تا افزایش عملکرد کلزا بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین عضو کمیته ملی بذر وزارت جهاد کشاورزی نیز به خبرنگاران گفت: ارقام فرانسوی بذور کلزا مقاوم به سرما بوده و یکی از مشکلاتی که در سال‌های گذشته در خصوص برداشت کلزا وجود داشت ریزش آن بود که این ارقام در صورت تاخیر حداقل ۱۵ روزه در برداشت آن، مقاوم به ریزش است.

سعید فخاریان با اشاره به بازدید از مزارع کلزا در نقاط مختلف کشور، افزود: در بازدیدی که از مزارع کلزا در استان‌های مختلف مانند فارس، خراسان، آذربایجان غربی و اردبیل داشتیم کشاورزان در استفاده از بذور فرانسوی و کشت زمستانه این محصول رضایت کامل دارند‌.

وی با بیان اینکه هم اکنون ارقام متعددی از بذور داخلی و خارجی کلزا در ایران کشت می‌شود، اظهار کرد: ۲۰ رقم بذر کلزا شامل «نپتون»، «دانوب»،  «ناتالی» و «ایمپریو» در ایران کشت می‌شود و این ارقام از نظر عملکردی فرق زیادی باهم ندارند ولی از نظر زمان کشت باید برخی ارقام زودتر و برخی نیز با تراکم کمتری کشت شود.

عضو کمیته ملی بذر وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: با تمهیداتی که از سوی معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی و مجری طرح دانه‌های روغنی آن وزارت‌خانه از سال‌های گذشته در دستور کار قرار گرفته، هم اکنون سه رقم بذر در ایران تولید می‌شود.

فخاریان اظهار کرد: رقم‌های نپتون، ناتالی و دانوپ در کشور تولید می‌شود و سال گذشته ۲۰۰ تن بذر کلزا در ایران تولید شد که پاسخگوی بیش از ۶۰ درصد نیاز کشور از واردات بذر کلزا بود.

انتهای پیام/

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

استان

۳۳۰۰ طرح محرومیت‌زدایی و مردم‌یاری در منطقه شمالغرب افتتاح شد

2300 طرح محرومیت‌زدایی و یک‌هزار باب مسکن مددجویی با حضور فرماندهان عالی‌رتبه کشوری، مسئولان منطقه‌ای و استانی در استان‌های آذربایجان‌غربی…

کرونا
افزایش آمار بیماران کرونایی در آذربایجان‌غربی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی درباره افزایش…

۲۵ کیلومتر مربع از زرینه‌رود و سیمینه‌رود لایروبی شد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان ‌غربی…

نماز جمعه در شهرهای مختلف آذربایجان غربی برگزار می شود

دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی…

گزارش

رواج هنجارشکنی اجتماعی با عنوان عکاسی تبلیغاتی!

کافی است تنها گشتی در فضای مجازی بزنید تا متوجه وجود صفحه های مختلفی بشوید که هر یک به گونه…

یادداشت

درس‌هایی که از خطبه‌ غدیر باید آموخت

یکی از بزرگترین اعیاد شیعیان عید غدیر است که روایت تاریخی آن را بارها و بارها شنیده‌ایم. گرچه کلیت این…

خاطرات جوانترین فرمانده جنگ از آزادسازی خرمشهر و حاج قاسم سلیمانی

سردار امین شریعتی به مناسبت سالروز عملیات…

شب قدر را قدر بدانیم

در لیالی پرفیض قدر رحمت خدا شامل…