کد خبر: 284355

تاریخ انتشار: اکتبر 7, 2019

افسارگسیختگی بازار عرضه رب گوجه فرنگی در آذربایجان غربی

بازار ارومیه و دیگر شهرهای آذربایجان غربی این روزها شاهد افسار گسیختگی قیمت عرضه رب گوجه فرنگی است و مردم را در خرید این محصول با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

به گزارش زرین خبر به نقل از اروم نیوز، بازار ارومیه و دیگر شهرهای آذربایجان غربی این روزها شاهد افسار گسیختگی قیمت عرضه رب گوجه فرنگی است و مردم را در خرید این محصول با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

محصولی که با تعیین قیمت از سوی سازمان صمت استان قرار است به ازای هر قوطی ۸۰۰ گرمی  آسان بازشو ۱۶۵۰۰ تومان عرضه شود اما در بازار آزاد بین ۱۸ تا ۳۰ هزار تومان قیمت دارد.

برخی از فروشندگان نیز پخت خانگی و تهیه رب به روش سنتی را بهانه ای برای افزایش قیمت رب کرده و به قیمت های مصوب سازمان حمایت کاری ندارند البته این قیمت ها فقط برای رب کارخانه ای بسته بندی شده بوده و رب فله تا کنون قیمتی مصوب ندارد.

مسئولان نظارت و بازرسی سازمان صمت در حالی از لازم الاجرا بودن نرخ اعلامی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برای رب گوجه فرنگی در بازار از ۲۰ مرداد امسال سخن می گویند که با گذشت بیش از ۲ ماه از آن تاریخ، تاکنون هیچ گزارشی از اقدامات صورت گرفته احتمالی با متخلفان در این زمینه ارائه نشده است، آن هم در حالی که برخی تولیدکنندگان گوجه فرنگی قیمت محصولشان را بالاتر از نرخ مصوب  شده عرضه می کنند و مردم همچنان با گرانی ها روبه  رو هستند.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان غربی، در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، در واکنش به نابسامانی در بازار رب گوجه فرنگی و افزایش قیمت غیرمنطقی آن گفت: طبق اعالم سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان حداکثر قیمت رب گوجه فرنگی ۸۰۰ گرمی با  قوطی آسان بازشو حدود ۱۶۵۰۰ تومان  است.

علیرضا محمودی، با اشاره به انتشار برخی اخبار مبنی بر عدم نظارت بر قیمت رب گوجه فرنگی، افزود: این نرخ در حضور نمایندگان واحدهای تولیدی این صنعت و انجمن صنایع کنسرو ایران اتخاذ شده و از ۲۰ مرداد سال جاری لازم الاجرا بوده است.

وی، با اشاره به این که این نرخ در سامانه ۱۲۴ نیز بارگذاری شده است، گفت: تولید رب گوجه فرنگی منحصر به قوطی فلزی ۸۰۰ گرمی نیست و این محصول دارای تنوع تولید با احجام مختلف است. این سازمان نسبت به آنالیز دقیق قیمت کالاهای تولیدی اقدام می کند و نتایج آن به کمیسیون تنظیم بازار استان و سازمان حمایت از مصرف کنندگان اعلام می شود.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان غربی، بیان کرد: سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان به عنوان تنها مرجع رسمی و صلاحیت دار تعیین قیمت کالا و خدمات اعم از تولید داخل و وارداتی در کشور هستند. بر اساس بررسی های به عمل آمده از سوی کارشناسان معاونت نظارت و بازرسی سازمان صمت، واحدهای تولید کننده رب گوجه فرنگی استان نیز نسبت به رعایت سقف قیمت تعیین شده اقدام کرده اند.

محمودی، تاکید کرد: در اغلب موارد موضوع غیرمعقول بودن قیمت ها، دلالتی بر گران فروشی ندارد و علاوه بر ماده اولیه سایر عوامل تولید نیز بر قیمت تمام شده کالا اثر دارد.

با توجه به اینکه رب در ارومیه و برخی شهرهای استان به صورت سنتی پخت شده  و در بازار شاهد عرضه  فله ای رب نیز هستیم، خبرنگار اروم نیوز گفت و گویی با کارشناس مسئول واحد نظارت بر کالای سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی انجام داد.

امیر آزاد، در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به عدم اعلام قیمت مصوب گفت: طی نامه ای به سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان خواستار اعلام قیمت رب به صورت عرضه فله ای خواهیم شد تا از گرانفروشی پیشگیری شود، هرچند کارخانه جات به صورت بسته بندی عرضه می کنند و عموما  رب خانگی به صورت فله ای عرضه می شود.

وی، تاکید کرد: تا کنون بازرسان سازمان صمت نظارت های متعددی بر بازار عرضه رب در ارومیه و شهرهای استان و نیز کارخانجات داشته اند که در تمامی موارد بازرسی قیمت های روی کالا به نرخ مصوب و حتی پایین تر از قیمت مصوب نیز بوده است به جز یک مورد که تاریخ رب مربوط به سال گذشته بوده و قیمت گرانتری داشت.

کارشناس مسئول واحد نظارت بر کالای سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، با بیان اینکه عرضه کنندگان رب قیمت پایه را رعایت کرده اند، گفت: قیمت مصوب قوطی ۸۰۰ گرمی آسان بازشو با ۱۶۵۰۰ تومان در تمامی مراکز عرضه رعایت شده و پایین ترین قیمت تا ۱۲۰۰۰ تومان نیز اقدام به عرضه رب داشته اند، که این قیمت از ۲۰ مرداد سال جاری به بعد باید رعایت شود.

با توجه به اینکه آذربایجان غربی یکی از استان های تولید کننده گوجه فرنگی در کشور بوده و بازار خوبی در عرضه گوجه فرنگی دارد به طوریکه در حال حاضر قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در میادین عرضه میوه و تره بار از قرار کیلویی ۷۰۰ تومان است، انتظار می رود تا قیمت محصول رب پایین باشد تا همه اقشار مردم بتوانند آن را تهیه کنند.

انتهای پیام/

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

استان

پیگیری ۴۰۰ حکم قضایی ساخت و ساز غیرقانونی در آذربایجان‌غربی

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان‌غربی گفت: در حال حاضر ۴۰۰ حکم قضایی در حوزه ساخت و ساز غیرمجاز در سطح…

گزارش

جولان افزایش قیمت‌ها در روزهای کرونایی بازار/ سفره‌هایی که با هجوم ویروس گرانی کوچک شدند

بازار کالاهای اساسی و اقلام مورد نیاز مردم در این روزهای کرونایی با نوسان و افزایش بی ضابطه قیمت روبه‌رو…

یادداشت

درس‌هایی که از خطبه‌ غدیر باید آموخت

یکی از بزرگترین اعیاد شیعیان عید غدیر است که روایت تاریخی آن را بارها و بارها شنیده‌ایم. گرچه کلیت این…

خاطرات جوانترین فرمانده جنگ از آزادسازی خرمشهر و حاج قاسم سلیمانی

سردار امین شریعتی به مناسبت سالروز عملیات…

شب قدر را قدر بدانیم

در لیالی پرفیض قدر رحمت خدا شامل…