کد خبر: 280404

تاریخ انتشار: فروردین ۱۱, ۱۳۹۸

افزایش دبی رودخانه های زرینه رود و سیمینه رود میاندوآب نگران کننده نیست/ نفوذ سیلاب و آبگرفتگی اراضی کشاورزی و راههای روستایی میاندوآب صحت ندارد/ ظرفیت ذخیره سازی سد شهید کاظمی هم اکنون ۲۰۰ میلیون متر مکعب است

فرماندار میاندوآب گفت: هیچ گونه جای نگرانی از بابت خطرهای احتمالی سیل در میاندوآب و به ویژه روستاهای پایین دست دو رودخانه زرینه رود و سیمینه رود میاندوآب وجود ندارد.

به گزارش زرین خبر، مهدی قهرمانی در گفت و گو با خبرنگاران در میاندوآب با اشاره به آمادگی کامل دستگاه های اجرایی و ستاد مدیریت بحران شهرستان برای مقابله با سیلاب احتمالی، اظهار کرد: از یک هفته پیش ستاد مدیریت بحران این شهرستان با بکارگیری تمام امکانات و ماشین آلات دستگاههای اجرایی و بخش خصوصی در راستای مقابله با سیلاب احتمالی در منطقه فعال هستند.

فرماندار میاندوآب افزود: در این راستا به طور شبانه روزی اقدامات لازم در مسیل های سیلابی در کنار زرینه رود و سیمینه رود میاندوآب که نیاز به تقویت یا لایروبی داشتند، انجام گرفته و در حال حاضر نیز در هر جا نیاز باشد، اقدامات لازم انجام می گیرد.

وی گفت: بیش از ۴۰ دستگاه انواع ماشین آلات سنگین در مسیر دو رودخانه زرینه رود و سیمینه رود میاندوآب فعال بوده و به طور شبانه روزی از آمادگی کامل برخوردار است و هیچ گونه جای نگرانی از بابت خطرهای احتمالی سیل در میاندوآب و به ویژه روستاهای پایین دست دو رودخانه زرینه رود و سیمینه رود میاندوآب وجود ندارد.

قهرمانی اظهار کرد: هم اکنون ورودی سد مخزنی شهید کاظمی ۲۳۰ متر مکعب بر ثانیه و خروجی آن نیز حدود ۳۵۰ متر مکعب بر ثانیه است که به دنبال افزایش خروجی آن نیز هستیم.

فرماندار میاندوآب گفت: ظرفیت ذخیره سازی سد شهید کاظمی هم اکنون ۲۰۰ میلیون متر مکعب است و درصورتی که شدت بارش باران و شدت آن بیشتر باشد یا برف های موجود در مناطق کوهستانی این شهرستان ذوب شود، مشکلی در ورودی آب به سد و ذخیره وجود نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه رودخانه زرینه رود میاندوآب ظرفیت تحمل ۲ برابر سیلاب فعلی را دارد، افزود: هم اکنون دبی آبی که در این رودخانه جریان دارد ۴۳۰ مترمکعب بر ثانیه است که در صورت افزایش آب یا بارندگی زیاد تا ۸۵۰ مترمکعب بر ثانیه قابل افزایش است.

فرماندار میاندوآب گفت: ظرفیت خروجی رودخانه سیمینه رود نیز هم اکنون کمتر از یک سوم ظرفیت آن است و در صورت افزایش بارندگی تا ۲٫۵ برابر بیشتر از ظرفیت فعلی، می تواند آب را به سمت دریاچه ارومیه هدایت کند.

قهرمانی هم چنین با تکذیب اخبار منتشره در شبکه های اجتماعی مبنی بر آبگرفتگی راهها و زمین های روستایی این شهرستان، اظهار کرد: مردم تنها اخبار را از مراجع رسمی، صدا و سیما و دستگاه های متولی از جمله فرمانداری، امور منابع آب و ستاد بحران پیگیری کنند.

فرماندار میاندوآب با بیان اینکه اینگونه اخبار سندیتی ندارند، افزود: حتی با خود هم تماس گرفته و می گویند که اراضی کشاورزی و یا راههای روستایی دچار آبگرفتگی شده اند، در حال که خود شما هم دیدید که چنین چیزی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه زرینه رود میاندوآب ظرفیت تحمل دو برابر سیلاب فعلی را دارد، گفت: هم اکنون دبی آب ۴۳۰ مترمکعب بر ثانیه است که می توانیم آن را تا ۸۵۰ مترمکعب بر ثانیه نیز افزایش دهیم و هیچگونه مشکلی هم نداشته باشیم.

قهرمانی با بیان اینکه تصرف بستر رودخانه و کشاورزی در داخل حریم بستر رودخانه غیرقانونی است، تصریح کرد: اخباری که در کانال های تلگرامی وشبکه های اجتماعی در این باره متشر شده و می شود، کذب بوده و سندیتی ندارند.

فرماندار میاندوآب گفت: به مردم این شهرستان به ویژه اهالی ساکن در روستاهای پایین دست دو رودخانه زرینه رود و سیمینه رود این اطمینان را می دهیم که هیچ گونه نگرانی از بابت جاری شدن سیل و تهدید زندگی آنان وجود ندارد؛ با وجود این از اتراق یا حضور در حاشیه رودخانه ها اجتناب کنند.

انتهای پیام/

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

استان

مناطق ویژه اقتصادی دستاویز وعده‌های توخالی/ مصوباتی که عملی نشدند

بیش از دو دهه از طرح و تصویب ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در استان مرزی آذربایجان غربی می‌گذرد اما طی…

۵۱ نفر برای انتخابات مجلس یازدهم از آذربایجان‌غربی ثبت‌نام کردند

رییس ستاد انتخابات آذربایجان‌غربی گفت: در دومین…

۲۵ درصد تولیدات دامی آذربایجان غربی توسط عشایر تولید می شود

سرپرست اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی…

۱۱ کیلومتر از بزرگراه میاندوآب-ارومیه به بهره‌برداری رسید

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی گفت:۱۱…

گزارش

مناطق ویژه اقتصادی دستاویز وعده‌های توخالی/ مصوباتی که عملی نشدند

بیش از دو دهه از طرح و تصویب ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در استان مرزی آذربایجان غربی می‌گذرد اما طی…

یادداشت

۱۲ دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه بندی بنزین

منطق عقلانی مدیریت حکم می کند تصمیماتی که روند قانونی و کارشناسی خود را طی کرده اند( فارغ از صحت…

هنجارشکنی برای جلب توجه در ایام عزا؛غفلت یا ناآگاهی؟

البته ما طرفدار همیشه غمگین بودن نیستیم؛…

مبنا شناسی شعار«حب الحسین یجمعنا» از منظر آیت الله مکارم شیرازی

مرجع عالیقدر شیعیان می نویسد: شعار«حب الحسین…

توطئه های دشمنان انقلاب و امدادهای غیبی

باور قلبی به نصرت های الهی از…

گالری فیلم و تصاویر