دوشنبه خرد ۰۶ ۱۳۹۸

Monday 27 May 2019

اخبار برگزیده

رئیس نظام مهندسی ساختمان آذربایجان غربی:

عضویت ۱۷ هزار نفر در سازمان نظام مهندسی آذربایجان غربی/ بزرگترین چالش جامعه مهندسین استان، رکود بازار ساخت و ساز است

رئیس نظام مهندسی ساختمان آذربایجان غربی گفت: سازمان نظام مهندسی آذربایجان غربی بیش از 17 هزار نفر عضو دارد که 40 درصد از آنها دارای پروانه اشتغال هستند. ...

به گزارش زرین خبر، رحیم نجاتی اسلاملو در گفت و گو با خبرنگاران در میاندوآب اظهار کرد: سازمان نظام مهندسی آذربایجان غربی بیش از ۱۷ هزار نفر عضو دارد که ۴۰ درصد از آنها دارای پروانه اشتغال هستند.

رئیس نظام مهندسی ساختمان آذربایجان غربی افزود: از مجموع اعضای نظام مهندسی استان، ۵۰ درصد در مرکز استان بوده و بیشترین اعضای ما نیز مربوطه به رشته عمران هستند.

وی با بیان اینکه بزرگترین چالش جامعه مهندسین استان، رکود بازار ساخت و ساز است، گفت: ساخت و ساز و صنعت ساختمان بزرگترین گردش مالی را به خود اختصاص می دهد و هر ۱۰۰ مترمربع ساخت و ساز می تواند سه شغل دائم سالانه می تواند ایجاد کند.

نجاتی اسلاملو با اشاره به اینکه صنعت ساختمان ۳۰۰ صنعت وابسته مستقیم دارد، تصریح کرد: وقتی که صنعت ساخت و ساز و ساختمان رکود باشد، این موضوع سبب کندی حرکت چرخ اقتصاد شده و رونق آن می تواند سبب رونق اقتصادی شود.

رئیس نظام مهندسی ساختمان آذربایجان غربی به اجرای قانون ارجاع نظارت از طریق سیستم هوشمند اشاره کرد و گفت: آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی بخشنامه ای را ابلاغ کرده بود که بر اساس آن حق انتخاب ناظر از چرخه سازمان خارج و به مالک واگذار شده بود که وزارت کشور و به تبع آن استانداران و سازمان نظام مهندسی کشور، این بخشنامه را غیرقانونی ارزیابی کرد و مجددا قانون ارجاع نظارت از طریق سیستم هوشمند ارجاع نظام مهندسی راه اندازی شد.

وی اظهار کرد: با اجرای این قانون، در حقیقت تعرفه خدمات نظام مهندسی و حق الزحمه نظارت به حساب سازمان نظام مهندسی واریز شده و مهندسان ناظر از طرف سامانه هوشمند به مالک معرفی می شوند.

نجاتی به نقش موثر مقررات ملی ساختمان و قانون نظام مهندسی در کیفیت ساخت و سازها اشاره کرد و افزود: موضوعاتی مانند مبحث ۱۹ یعنی صرفه جویی در مصرف انرژی و مبحث ۲۱ مربوط به پدافند غیرعامل در مقررات ملی ساختمان مسکوت مانده اند و سعی داریم این مباحث را در ساخت و سازها عملیاتی کنیم.

رئیس نظام مهندسی ساختمان آذربایجان غربی هم چنین با بیان اینکه تخلفات عمده ساخت و ساز در بخش شهرسازی متمرکز است، تصریح کرد: متاسفانه تخلفات در حوزه شهرسازی مانند عدول از زیربنای مصوب به یک اپیدمی تبدیل شده و بیشتر ساختمان ها با بیش از پروانه مصوب احداث می شود.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

آخرین اخبار

نظرسنجی

تبلیغات

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی زرین خبر است و استفاده ااز مطالب با ذکر منبع بلامانع است

پایگاه خبری زرین خبر توسط irwordpress میزبانی می شود