پنج شنبه خرد ۳۰ ۱۳۹۸

Thursday 20 Jun 2019

اخبار برگزیده

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان:

رکود اقتصادی عامل بیکاری قالیبافان/ “بیمه” مهم‌ترین مشکل قالیبافان آذربایجان‌غربی است

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با بیان اینکه تعداد قالیبافان با بهبود شرایط اقتصادی افزایش و با رکود کاهش می‌یابد، گفت: در حال حاضر در سطح استان ۷۲ هزار قالیباف در کارگاه‌های ...

به گزارش زرین خبر، اسد درویشی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با بیان اینکه هر سال حدود ۲۹۰ هزار متر‌ مربع فرش دستباف در استان تولید می‌شود، اظهار داشت: این فرش های تولیدی به آذربایجان شرقی، تهران، همدان و زنجان و همچنین به خارج از کشور صادر می‌شود. علاوه بر بازارهای داخلی بازارهای خارجی نیز متقاضی فرش دستبافت استان هستند.

وی، افزود: در سال گذشته به صورت غیرمستقیم ۲۰ میلیون دلار صادرات فرش داشته ایم که البته صادرات به کشور عراق به دلیل شرایط امنیتی غیرممکن بوده و تحریم ها نیز صادرات فرش را با مشکل مواجه کرده و باعث از دست رفتن بازار آمریکا شده است.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، با بیان اینکه استان بیش از ۷۲ هزار بافنده فرش دارد، گفت: این قالیبافان به صورت پراکنده در حال فعالیت هستند. مشکلات اقتصادی باعث شده تا تعداد بافندگان از ۱۰۰ هزار نفر به ۷۲۰ هزار نفر تنزل داشته باشد.

وی، با اشاره به اینکه ۸۰۰ نفر از بافندگان در ۲۰۰ کارگاه غیرمتمرکز فرشبافی در حال فعالیت هستند، گفت: کاهش و یا افزایش بافندگان با توجه به شرایط اقتصادی در کشور رخ داده و با رکود در بازار بافندگان نیز از انجام این کار خودداری می کنند.

درویشی، بیان داشت: فرش دستبافت آذربایجان‌غربی دارای نام و نشان در عرصه ملی و بین المللی است به گونه ای که فرش ریزماهی خوی و افشار تکاب دارای برند ملی و بین المللی هستند که فرش ریزماهی ثبت جهانی شده است.

وی،  با اشاره به مشکلات قالیبافان در سطح استان، عنوان کرد: یکی از مهم ترین و اولویت دار ترین مشکلات قالیبافان بحث بیمه قالیبافی است که با آغاز این طرح از سال ۸۹ تا شهریور ۹۳، ۲۵ هزار نفر مشمول بیمه قالیبافی شدند.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی ، تاکید کرد: از مهر سال ۹۳ تا به امروز هیچ ابلاغیه و مصوبه ای مبنی بر بیمه قالیبافان ابلاغ نشده و البته طبق دستور سازمان تامین اجتماعی پالایش قالیبافان فعال و راکد انجام شده و ۱۰ هزار نفر از چرخه بیمه خارج شدند که تنها ۱۵ هزار نفر از قالیبافان امروز مشمول بیمه می شوند.

وی، با بیان اینکه در چند سال اخیر هیچ سرشماری در خصوص میزان فرش تولیدی استان‌ها انجام نگرفته، عنوان کرد: به همین دلیل نمی‌توان به صورت دقیق گفت که استان رتبه چندم تولید فرش را به خود اختصاص داده چراکه استان های مختلف نوسانات گوناگون تولید فرش داشته اند اما به طور تقریبی آذربایجان غربی رتبه ۷ یا ۸ تولید فرش را دارد.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

آخرین اخبار

نظرسنجی

تبلیغات

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی زرین خبر است و استفاده ااز مطالب با ذکر منبع بلامانع است

پایگاه خبری زرین خبر توسط irwordpress میزبانی می شود