کد خبر: 277888

تاریخ انتشار: نوامبر 17, 2018

کاهش سرانه مطالعه با زندگی در فضای مجازی/ وقتی فرهنگ کتابخوانی در تسخیر دنیای مجازی قرار می گیرد

گسترش فضای مجازی و استقبال زیاد جوانان از آن موجب شده است تا اهمیت کتابخوانی کاهش پیدا کند.

به گزارش زرین خبر، فرهنگ تعارف مختلفی دارد، برخی آن را مجموعه اعتقادات، ارزش ها و معیارها در یک جامعه عنوان کرده و برخی آن را صرفا ظواهر رفتارها و یا به عبارتی دیگر آداب و رسوم و عرف جامعه می دانند و برخی نیز آن را عاملی تعریف می کنند که به زندگی انسان ها معنا می دهد.

در میان همه تعاریفی که از فرهنگ می شود، همه آنها در موضوع جامعه مشترک بوده و وقتی از فرهنگ سخن به میان می آید، در وهله اول موضوعات مختلفی به ذهن آدمی خطور می کند که غالبا در مقوله جامعه بوده و کارکرد اجتماعی دارند و یکی از این موضوعات اجتماعی، فرهنگ کتابخوانی و مطالعه است.

میزان مطالعه ، تعلیم و کتابخوانی مردم یکی از فاکتورهای است که نقش مهمی در توسعه و پیشرفت فرهنگی یک جامعه دارند و در واقع ترویج مطالعه و فرهنگ کتابخوانی یکی از راه های مهم توسعه فرهنگی در یک کشور به حساب می آید.

آنگونه که از آمار و بررسی بر می آید، میزان مطالعه و کتابخوانی وضعیت مطلوبی ندارد و مردم به دلایل مختلفی از خريد و يا مطالعه كتاب گريزانند.

در این راستا رفع موانع و ايجاد زمينه و بستر برای ترويج و توسعه فرهنگ مطالعه باید توسط نهادهاي مختلف مانند  خانواده، مدارس، دانشگاه ها ، كتابداران و كتابخانه‌ها، دولت و رسانه‌هاي گروهي و ناشران و كتاب فروشي‌ها انجام گرفته و برای ترویج فرهنگ مطالعه و رشد و توسعه فرهنگی  گام بردارند.

کتاب و کتابخوانی، جایگزین فضای مجازی شود

در این زمینه امام جمعه میاندوآب در جمع مردم این شهرستان با اشاره به روز کتاب و کتابخوانی، اظهار کرد: باید فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه ترویج و گسترش یابد.

حجت الاسلام والمسلمین حمید حسن زاده افزود:به مردم توصیه می کنیم تا به جای اتلاف وقت در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، به کتابخوانی روی آورده و کتاب مطالعه کنند چرا که کتاب اندیشه انسان را توسعه می دهد.

هفته کتاب، فرصتی مغتنم برای ترویج فرهنگ مطالعه

فرماندار میاندوآب هم در دیداری که به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی با مسئول و کارکنان نهاد کتابخانه های عمومی این شهرستان داشت، با تاکید بر ترویج فرهنگ مطالعه، اظهار کرد: باید با برنامه ریزی های جامع و کلان، زمینه لازم برای پیوند ناگسستنی مردم به ویژه نسل جوان با کتاب را در جامعه فراهم کرد.

ناصر امیری سرانه مطالعه در جامعه را پایین و نگران کننده دانست و افزود: گسترش فضای مجازی و استقبال زیاد جوانان از آن موجب شده است تا اهمیت کتابخوانی کاهش پیدا کند.

وی توجه به مقوله کتاب و کتابخوانی را مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز عنوان کرد و گفت: رهبر فرزانه انقلاب از کتابخوانی به عنوان یک وظیفه ملی و واجب شرعی یاد می کنند و تحقق فرآیند کمال بشری را به وسیله کتاب می دانند.

فرماندار میاندوآب، هفته کتاب را فرصتی مغتنم برای ترویج فرهنگ مطالعه بین تمامی قشرهای جامعه دانست و تصریح کرد: ترویج و ترغیب مردم به کتاب و کتابخوانی نباید فقط به یک هفته خلاصه شود.

اهمیت توسعه کتابخانه ها برای ترویج کتابخوانی

در عصر کنونی؛ کتابخانه ها یکی از مکان هایی هستند که نقش مهمی در بسط و توسعه اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعه داشته و نقش مهمی در حفظ و پیشرفت فرهنگ، آموزش رسمی و خود آموزی و غنی کردن اوقات فراغت ایفا کرده اند.

نقش کتابخانه ها به عنوان مرجع فرهنگی این است که با قرار دادن افکار و اندیشه ها در کنار یکدیگر، وسیله ای برای ایجاد علاقه به مطالعه و تحقیق برای افراد جامعه پدید می آورد.

در شرایط فعلی شهرستان میاندوآب دارای هفت باب کتابخانه عمومی، دو باب کتابخانه مشارکتی است که بیش از سه هزار و ۸۸۶ نفر در این کتابخانه‌ها عضو هستند.

انتهای پیام/

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

استان

عیسی زاده“مهدی عیسی زاده” از میاندوآب راهی بهارستان شد

"مهدی عیسی زاده" با کسب اکثریت آرا از حوزه انتخابیه میاندوآب به بهارستان راه یافت.

گزارش

حضور دشمن شکن و حماسی مردم میاندوآب در پای صندوق های رای + تصاویر

مردم ولایتمدار وانقلابی شهرستان میاندوآب از ساعات اولیه صبح امروز با حضور گسترده وپرشور در پای صندوق های رای؛ در…

یادداشت

۱۲ دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه بندی بنزین

منطق عقلانی مدیریت حکم می کند تصمیماتی که روند قانونی و کارشناسی خود را طی کرده اند( فارغ از صحت…

هنجارشکنی برای جلب توجه در ایام عزا؛غفلت یا ناآگاهی؟

البته ما طرفدار همیشه غمگین بودن نیستیم؛…

مبنا شناسی شعار«حب الحسین یجمعنا» از منظر آیت الله مکارم شیرازی

مرجع عالیقدر شیعیان می نویسد: شعار«حب الحسین…

توطئه های دشمنان انقلاب و امدادهای غیبی

باور قلبی به نصرت های الهی از…