شنبه فرو ۳۱ ۱۳۹۸

Saturday 20 Apr 2019

اخبار برگزیده

در نخستین مجمع خیرین سلامت شهرستان میاندوآب عنوان شد؛

فرهنگ مصرف دارو اصلاح شود/ پیشگیری، افزایش سواد سلامت مردم و مشارکت همگانی نسخه‎ توسعه سلامتی است

 نخستین مجمع خیرین سلامت شهرستان میاندوآب برگزار و در آن بر لزوم مشارکت همگانی برای افزایش سطح شاخص های سلامت در جامعه تاکید شد. ...

به گزارش زرین خبر، نخستین مجمع خیرین سلامت شهرستان میاندوآب امروز با حضور مسئولان شهرستانی، استانی و کشوری در این شهرستان برگزار شد.

سطح سواد سلامت جامعه افزایش یابد

در این مراسم مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان میاندوآب با بیان اینکه موضوع سلامت باید اجتماعی شود، اظهار کرد: باید سطح سواد سلامت جامعه را با همکاری و همدلی خیرین و مردم بالا ببریم.

سهراب حیدری با اشاره به اینکه سواد سلامت جامعه کمتر از ۵۰ درصد است، گفت: اجتماعی شدن سلامت این موضوع را افزایش داده و در نتیجه شاهد افزایش سلامت و بهداشت عمومی خواهیم بود.

وی ازمیاندوآب به عنوان قطب درمان در منطقه نام برد و افزود: حجم جمعیت تحت پوشش شبکه بهداشت و درمان میاندوآب بیشتر از تعداد جمعیت شهرستان است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان میاندوآب با اشاره به عملکرد بخش سلامت و درمان شهرستان، تصریح کرد: توسعه ساختمان، بی خطرسازی پسماندهای بیمارستانی و هتلینگ بیمارستان های عباسی و حضرت فاطمه (س)، بهبود فضای فیزیکی بخش های بستری هر ۲ بیمارستان، بازسازی و نوسازی کامل اتاق های عمل بیمارستان عباسی از جمله اقدامات در حوزه سلامت بوده است.

حیدری اظهار کرد: ساخت مراکز خدمات جامع سلامت روستاهای داش تپه و فسندوز، شماره یک و پنج شهری، روستای سرچنار، شماره ۲ کوی قره ورن، باروق و شبانه روزی شدن آن و شهر چهاربرج و نوسازی مرکز شماره چهار شهری را از اقدامات عمرانی دولت در حوزه بهداشت این شهرستان عنوان کرد که با بیش از ۷۵ میلیارد ریال احداث شده است

وی با اشاره به راه اندازی مرکز مشاوره ای بیماری های رفتاری، افزود: نوسازی و بازسازی ۱۷ واحد دندانپزشکی مراکز بهداشت و درمانی، ساخت ساختمان فوریت پزشکی در محور میاندوآب – تپه رش ، افزایش تعداد تخت های دیالیز از جمله اقدامات عمرانی است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان میاندوآب همچنین ایجاد حامله سرا در بیمارستان حضرت فاطمه (س) و مرکز بهداشت و ایجاد سه پایگاه بهداشتی در سه منطقه حاشینه نشین شهر را از دیگر اقدامات در حوزه سلامت این شهرستان برشمرد.

فرهنگ غلط مصرف دارو و القای بیماری دو مشکل در امر سلامت جامعه

امام جمعه میاندوآب هم در این مراسم با تاکید بر تبلیغ و اندیشه سازی در امر بهداشت و سلامت، اظهار کرد: باید در حوزه مصرف دارو فرهنگ سازی شود چرا که متاسفانه در این مقوله شاهد اسراف و زیاده روی در مصرف دارو هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین حمید حسن زاده گفت: متاسفانه این فرهنگ در باور عموم است که هر پزشکی داروی زیادی تجویز کند، پزشک خوبی است که فرهنگ صحیحی نیست.

وی به تلمبار شدن میلیون ها رقم دارو در خانه ایرانی ها، افزود: متاسفانه هر خانه به یک داروخانه تبدیل شده و باید این فرهنگ مصرف درست دارو را تبلیغ کنیم.

امام جمعه میاندوآب  تصریح کرد: مشکل دیگر ما این است که القای بیماری داریم ولی القای سلامتی نه در حالی که باید القای سلامتی داشته باشیم.

حسن زاده اظهار کرد: باید القای سلامتی را در جامعه افزایش داده و فرهنگ مصرف صحیح دارو را نهادینه کنیم، چرا که هر داروی شیمیایی به همراه فایده؛ ضرر هم دارد.

وی با بیان اینکه جان، مال و آبروی مردم از اهمیت بسیاری برخوردار است، اظهار کرد: بزرگترین وظیفه پزشکان در مورد جان مردم است که باید به آن توجه داشته و آن را فدای مادیات نکنند.

امام جمعه میاندوآب هم چنین با اشاره به اینکه اگر مسئول سیاست زده نباشد، موفق می شود، افزود: در حوزه سلامت، مسئولین سیاست مدار بودند ولی این باعث سیاست زدگی نشد.

حسن زاده هم چنین از خدمات انجام گرفته در بخش سلامت و بهداشت تقدیر و تشکر کرد.

آسیب های اجتماعی، سلامت جامعه را تهدید می کنند

معاون استاندار و فرماندار ویِژه شهرستان میاندوآب دیگر سخنران این مراسم بود که در سخنان خود با اشاره به اهمیت موضوع سلامت و بهداشت، اظهار کرد: همه باید در زمینه سلامت و بهداشت نقش آفرینی کرده و به وظیفه خود عمل کنند.

ناصر امیری با بیان اینکه خیرین در تمام مراحل در شهرستان میاندوآب نقش آفرینی می کنند، گفت: دولت نیز به مقوله بهداشت و سلامت اهمیت داده و این موضوع نقش اول را دارد.

وی با تاکید بر اینکه باید سطح بهداشت و سلامت را بالا برده و شاهد کاهش آمار بیماران باشیم، افزود: باید دست به دست هم داده و در راستای کاهش زمینه های ایجاد بیماری قدم برداریم.

فرماندار میاندوآب به بروز آسیب های اجتماعی و نقش آنها در تهدید سلامت جامعه اشاره و تصریح کرد: آسیب های اجتماعی و مشکلات اقتصادی و بیکاری و تضیف باورها و اعتقادات دینی موضوعاتی هستند که باید در این زمینه مورد توجه بوده و به آنها بپردازیم.

امیری با اشاره به اینکه مردم پشتیبان نظام و انقلاب هستند، اظهار کرد: نظام اسلامی خدمات بسیاری را به مردم ارائه کرده و مردم قدردان آن بوده و پشتیبان نظام و انقلاب هستند.

فرهنگ سازی و مشارکت همگانی لازمه سلامت جامعه

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی نیز در این مراسم با بیان اینکه موضوع سلامت باید اجتماعی و همگانی شود، اظهار کرد: یک دست صدا ندارد و به تنهایی نمی توان سلامت را نهادینه کرد بلکه باید همه دست به دست هم بدهیم.

جواد آقازاده با بیان اینکه در شاخص های سلامت دچار عقب ماندگی بودیم، گفت: با آسیب شناسی انجام گرفته و حمایت های مسئولان استانی توانستیم قدم های خوبی را در بخش سلامت برداریم.

وی با اشاره به نقش مهم مجامع سلامت در ارتقای سطح بهداشت و سلامت در شهرستان ها، افزود: کانون سلامت را در مناطق مختلف شهری داریم و این مجامع می تواند با آسیب شناسی، بسیاری از مشکلات را در سطح شهرها حل کند.

آقازاده هم چنین با بیان اینکه فرهنگ سازی در مقوله سلامت از اهمیت بسیاری برخوردار است، تصریح کرد: با فرهنگ سازی می توان در کاهش مشکلات بخش سلامت موثر بود و همه باید در این راستا قدم برداریم.

این مراسم با رونمایی از کتاب “میاندوآب در مسیر تاریخ” نوشته دکتر جلال جلال شکوهی و تجلیل از خیرین بخش سلامت به پایان رسید.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

آخرین اخبار

نظرسنجی

تبلیغات

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی زرین خبر است و استفاده ااز مطالب با ذکر منبع بلامانع است

پایگاه خبری زرین خبر توسط irwordpress میزبانی می شود