کد خبر: 276006

تاریخ انتشار: آگوست 22, 2018

آئین های عید قربان در میاندوآب/ از ذبح قربانی تا تجلی بندگی در نماز عید

عید قربان، روز ثبوت و اثبات عشق و تسلیم است؛ روزی که انسان در برابر معشوق، هیچ بودن همه چیز را می‌پذیرد، خود و همه چیز را فدای او می‌کند و «تعبد» را که نتیجه عرفان، شهود و دیدن یار است، به معرض دید می‌گذارد.

به گزارش زرین خبر، ایام عید فطر در اول شوال، عید قربان در دههم ذی الحجه، عید غدیر در هیجدهم ذی الحجه و عید مبعث در ۲۷ رجب روزهایی هستند که در دین مبین اسلام از آنها به عنوان عید یاد شده و از جایگاه والایی در نزد مسلمانان برخوردار هستند.

یکی از این اعیاد، عید قربان است که عید قربان، روز ثبوت و اثبات عشق و تسلیم است؛ روزی که انسان در برابر معشوق، هیچ بودن همه چیز را می‌پذیرد، خود و همه چیز را فدای او می‌کند و «تعبد» را که نتیجه عرفان، شهود و دیدن یار است، به معرض دید می‌گذارد.

از سوی دیگر رسوم و آئین های گرامیداشت یک مناسبت خاص از موضوعاتی است که ریشه در فرهنگ، اعتقادات و باورهای مردم هر منطقه داشته و با توجه به جایگاه ویژه عید قربان در نزد مسلمانان، این عید مانند همه اعیاد آئین های ویژه ای داشته و در کنار روز عید فطر اهمیت خاصی در میان مردم برخوردار بوده و با آیین های خاصی گرامی داشته می شود.

خانه تکانی قبل از عید

رسم است که مانند همه اعیاد در آستانه عید قربان می توانی رنگ و بوی عید را با خانه تکانی هایی که خانم ها انجام می دهند؛ مشاهده  کنی و در این ایام خانم هایی را می بینی که برای تمیز کردن و شستن غبار از خانه دست به کار شده  اند تا خانه را برای عید قربان و ورود میهمانان آماده کنند.

ذبح قربانی

نخستین ویژگی و مشخصه عید قربان، ذبح قربانی است که در روز دهم ذی الحجه انجام می شود.

اصلی ترین جلوه ای هم که در روز عید قربان در همه شهرها و روستاها نمایان می شود، همین سنت است.

در آستانه عید قربان در میاندوآب  رسم بر این است که اعضای یک طایفه یا یک محله، با هم جمع شده و گوسفند  یا گاوی را خریداری می کنند تا آن را در روز عید، قربانی کرده و بخشی را به فقرا اختصاص داده و بخشی از آن را نیز سهم خود کنند.

در ذبح قربانی نیز، همه اعضای سهیم شده، بخشی از وظایف را بر عهده می گیرند که این امر سبب ایجاد فضایی پر از مهر و عطوفت و صمیمیت می شود.

البته برخی نیز ترجیح می دهند تا به جای سهیم شدن در خرید قربانی، مقداری گوشت را به نیت عید قربان از کسانی که دام هایی را به این منظور ذبح کرده اند، خریداری کنند.

تجلی بندگی و عبودیت در صفوف نماز عید قربان

نماز عید قربان از جلوه های زیبای این روز بزرگ است که علی رغم مستحب بودن این نماز، حضور مردم مسلمان  و دیندار میاندوآب در صفوف نماز عید قربان و حضور اول وقت مردم همیشه مثال زدنی و بی نظیر بوده و مردم قبل از طلوع خورشید در مکان های اقامه نماز عید اجتماع می کنند.

صله ارحام

صله ارحام و به دیدار بزرگترها رفتن، پای ثابت همه اعیاد مذهبی و ملی است که در آن بر اساس یک سنت دیرینه و من باب احترام، کوچکترها به دیدار بزرگترها رفته و عید را تبریک می گویند.

در روز عید قربان  بازار دید و بازدید داغ داغ می شود و این را می توانی با شلوغ شدن خانه بزرگترهای خانواده های مشاهده کنی.

در این میان برخی از خانواده ها نیز رسم بر این دارند که در روز عید در منزل بزرگ خاندان جمع شده و در کنار یک دیگر این روز را بگذرانند.

غذای مخصوص

امروزه مردم بیشتر در این روز به پخت کباب روی می آورند، در حالی که در گذشته کوفته غذای ثابت خانواده های آذربایجانی در این روز بوده که علی رغم جایگزینی با غذاهایی مانند چلو کباب، هنوز هم که هنوزهست برخی از خانواده ها پخت کوفته با گوشت قربانی را بر پخت کباب ترجیح می دهند.

بردن عیدی برای نوعروسان

در این رسم، در روز عید قربان و یا روز بعد از آن، خانواده داماد  عیدی شامل گوشت، شیرینی ، لباس و … را به همراه چند تن  از زنان طایفه به عنوان عیدی به خانه نوعروس می برد.

البته برخی از خانواده ها هم که وضعیت مالی مناسبی داشته باشند، ترجیح می دهند به جای خریداری مقداری گوشت، یک دام را خریداری کرده و به عنوان قربانی برای ذبح کردن به خانواده عروس هدیه کنند.

علاوه بر این رسومات در منابع دینی نیز اعمال و توصیه هایی در مورد شب و روز عید قربان به مسلمانان شده است  که از آن جمله می توان  به قرائت ادعیه  و قرآن ، غسل عید، عطرزدن و مسواک کردن نام برد.

انتهای پیام/

 

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

استان

عیسی زاده“مهدی عیسی زاده” از میاندوآب راهی بهارستان شد

"مهدی عیسی زاده" با کسب اکثریت آرا از حوزه انتخابیه میاندوآب به بهارستان راه یافت.

گزارش

حضور دشمن شکن و حماسی مردم میاندوآب در پای صندوق های رای + تصاویر

مردم ولایتمدار وانقلابی شهرستان میاندوآب از ساعات اولیه صبح امروز با حضور گسترده وپرشور در پای صندوق های رای؛ در…

یادداشت

۱۲ دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه بندی بنزین

منطق عقلانی مدیریت حکم می کند تصمیماتی که روند قانونی و کارشناسی خود را طی کرده اند( فارغ از صحت…

هنجارشکنی برای جلب توجه در ایام عزا؛غفلت یا ناآگاهی؟

البته ما طرفدار همیشه غمگین بودن نیستیم؛…

مبنا شناسی شعار«حب الحسین یجمعنا» از منظر آیت الله مکارم شیرازی

مرجع عالیقدر شیعیان می نویسد: شعار«حب الحسین…

توطئه های دشمنان انقلاب و امدادهای غیبی

باور قلبی به نصرت های الهی از…