جمعه اسف ۰۳ ۱۳۹۷

Friday 22 Feb 2019

اخبار برگزیده

شورای نگهبان، حافظ و پاسدار احکام اسلامی و قانون اساسی

با توجه به وظایفی که برای شورای نگهبان در قانون اساسی عنوان شده و نقش این نهاد نظارتی، می توان شورای نگهبان را حافظ و پاسدار احکام اسلامی و قانون اساسی دانست. ...

به گزارش زرین خبر، شوراي نگهبان در نظام جمهوري اسلامي ايران يكي از مهم‏ترين نهادهاي حكومتي به شمار مي آيد که  در ۲۶تیرماه سال۵۹ به موجب اصل ۹۱ قانون اساسی و به منظور پاسداری از احكام اسلام و قانون اساسی از نظر عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با آنها به حکم امام خمینی(ره) تشكیل ‏شد. 

نقش این شورا شباهت زيادي با بعضي از نهادهاي حافظ قانون اساسي در تعدادي از كشورها مانند «دادگاه قانون اساسی» در ترکیه، «محکمه ‌النقد» در مصر، «شورای قانون اساسی» و «دیوان عالی عدالت» در فرانسه، «دادگاه قانون اساسی» در آلمان،«مجلس نمایندگان» و «سنا» در آمریکا، «مجلس عوام» در انگلستان و «دادگاه قانون اساسی» در روسیه دارد كه با وجود برخي تفاوت ها، از حيث ساختار و نوع مسئوليت ها با يكديگر شباهت هاي فراواني داشته و نقش نظارتی دارند.

شورای نگهبان قانون اساسی که وظیفه نظارت استصوابی را دارد، از دوازده عضو تشکیل شده که شش عضو از این ۱۲ عضو فقهایی هستند که با حکم رهبر عزل و نصب می‌شوند و شش عضو دیگر حقوقدانانی هستند که با معرفی رییس قوه قضاییه و رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شوند.

در جمهوری اسلامی ایران، شورای نگهبان در کنار نظارت بر قانونگذاری و تفسير قانون اساسي ، نظارت بر انتخابات نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آراء عمومی و همه پرسی را در کشور را هم بر عهده دارد که نظارت به معنای « مراقبت کردن » و استصواب به معنای « مصلحت خواهی کردن » است و در اصطلاح سیاسی چنین است که : شورای نگهبان، چشم بینای نظام برای انتخابات است.

با توجه به وظایفی که برای شورای نگهبان در قانون اساسی عنوان شده و نقش این نهاد نظارتی، می توان شورای نگهبان را حافظ اسلامیت نظام و پاسدار قانون اساسی دانست که وظیفه خطیر و مهمی است.

در سال ۱۳۷۹، دفاتر شورای نگهبان در مراکز استان ها و شهرستان ها پس از دیدار با رهبر معظم انقلاب و با توجه به توصیه ایشان که می فرمایند:”شما یک تشکیلات ثابت ، قوی ، چابک و آماده به کاری را در تمام سال داشته باشید . شما می توانید به تعداد حوزه هایی که مهمند و در کشور هستند عناصر ثابت داشته باشید و…” ایجاد شد و در شهرستان میاندوآب نیز این دفتر تاسیس شده است.

شورای نگهبان حافظ و نگهبان قانون اساسی و پاسدار احکام اسلامی

در همین حال و به مناسبت سالروز تاسیس شورای نگهبان، سرپرست هیئت نظارت شهرستان میاندوآب در سخنرانی که در جمع مردم میاندوآب در مصلی امام خمینی(ره) داشت، با اشاره به  وظایف شورای نگهبان، گفت: شورای نگهبان ضامن سلامت نظام و حافظ و نگهبان قانون اساسی و پاسدار احکام اسلامی و قانون اساسی است.

مصطفی نوربخش با بیان اینکه شورای نگهبان بر تمامی مراحل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی نظارت دقیق و کامل دارد، اظهار کرد: تمام اقدامات مربوط به انتخابات باید با تایید و نظارت شورای نگهبان انجام شود.

وی با اشاره به توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه شورای نگهبان همیشه نیروی آماده به کار و ثابت در استان ها و شهرستان ها داشته باشند، افزود: دفاتر نظارتی شورای نگهبان در شهرستان ها نیز در همین راستا تشکیل شده  و ناظرین افتخاری در طول سال آماده انجام امورات لازم هستند.

اهمیت جایگاه شورای نگهبان

در همین باره امام جمعه میاندوآب نیز در سخنانی در مورد اهمیت و جایگاه شورای نگهبان می گوید: شورای نگهبان با اسامی مختلف در کشورهای دنیا وجود دارد و کسانی که به شورای نگهبان حمله می کنند قطعا منافع آنها در خطر افتاده است.

حجت الاسلام حمیدحسن زاده تصریح می کند: در هر کشوری که مردم سالاری حاکم است، شورای نگهبان بوده و از قانون آنها دفاع می کنند و وجود شورای نگهبان در جمهوری اسلامی ایران نیز یک امر قانونی و دینی است.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

آخرین اخبار

نظرسنجی

تبلیغات

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی زرین خبر است و استفاده ااز مطالب با ذکر منبع بلامانع است

پایگاه خبری زرین خبر توسط irwordpress میزبانی می شود