کد خبر: 273124

تاریخ انتشار: مارس 22, 2018

سرزمین آب و رودهای خروشان، میزبان مسافران نوروزی/ نگاهی به آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری میاندوآب

میاندوآب در گذر زمان بارها به عنوان پایتخت ملل و دول مختلف بوده است، از جمله پایتخت قوم بومی و ملل مانائیها به مدت ۵۰۰ سال، مرکز اقتصادی مادها و پایتخت آتروپادگان، پایتحت زمستانی پادشاهان ایلخانیان(هلاکوخان) و هم چنین مرکز شغلی و اقتصادی اعراب مسلمان بوده است.

به گزارش زرین خبر،  میاندوآب، شهری در شمال غرب ایران و کوریدور ارتباطی شمال غر کشور، با مردمانی خونگرم و مهمان نواز که در میان دو آب قرار دارد.

زرینه رود(جغاتو) و سیمینه رود(تاتائو) دو رود خروشان این شهر ۳۰۰ هزار نفری هستند که در کنار سایر رودها در نقاط مختلف این شهرستان، جاری هستند و از آنها به عنوان شاهرگ دریاچه ارومیه نام می برند.

میاندوآب، چهارمین دشت حاصل خیز کشور، پل ارتباطی استان های آذربایجان غربی و شرقی، کردستان و زنجان و یکی از بزرگترین و مهم ترین شهرهای آذربایجان غربی است که از آن جهت به این نام می خوانند که در میان دو رودخانه زرینه رود(جغاتو) و سیمینه رود(تاتائو) واقع است.

در حالی که در اکثر شهرها معمولا نسبت جمعیت شهری به روستایی ۷۰ به ۳۰ است ولی در میاندوآب این موضوع اینگونه نبوده و شاید تنها شهری در ایران باشد که نسبت جمعیت شهری و روستایی آن تقریبا برابر ۵۰ است.

مردم این شهر مسلمان و شیعه بوده و به زبان ترکی آذری سخن می گویند و در حالت کلی می توان گفت که تاریخ باشکوه میاندوآب مدیون موقعیت جغرافیایی آن است که این شهر در بهترین نقطه آب و هوایی و در جنوب شرقی دریاچه ارومیه قرار دارد  و از سوغات این شهرستان می توان به فرش، قند، گلیم، حصیر و میوه جات نام برد و از نظر منابع طبیعی و کشاورزی نیز یکی از قطب های کشاورزی منطقه محسوب می شود تا جایی که نخستین کارخانه قند شمال غرب کشور بین سال های ۱۳۱۰ تا ۱۳۱۵ هجری شمسی در این شهر احداث شده است.

میاندوآب در گذر زمان بارها به عنوان پایتخت ملل و دول مختلف بوده است، از جمله پایتخت قوم بومی و ملل مانائیها به مدت ۵۰۰ سال، مرکز اقتصادی مادها و پایتخت آتروپادگان، پایتحت زمستانی پادشاهان ایلخانیان(هلاکوخان) و هم چنین مرکز شغلی و اقتصادی اعراب مسلمان نیز بوده است.

تاریخ باشکوه میاندوآب نشان از تمدنی کهن دارد که وجود تپه ای به نام “داش تپه” در این شهرستان نشان از آن دارد ولی تاکنون بسیار ناشناخته مانده و یا از آنها سخن نگفته شده است.

در ادامه به برخی از مکان های گردشگر پذیر شهرستان میاندوآب اشاره کرده و مسافران نوروزی را به دیدن آنها دعوت می کنیم:

زادگاه شهید باکری

میاندوآب، زادگاه سردار رشید اسلام، شهید مهدی باکری نیز هست و همین موضوع بر اهمیت فرهنگی و اجتماعی این شهر می افزاید.

شهید مهدی باکری در سال ۱۳۳۳ در شهرستان میاندوآب در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد و در روز ۲۵ اسفند سال ۱۳۶۳ و طی « عملیات بدر» به خاطر شرایط حساس عملیات، طبق معمول به خطرناکترین صحنه‌های کارزار وارد شد و در حالی که رزمندگان لشکر را در شرق دجله از نزدیک هدایت می‌کرد، تلاش می‌کرد تا مواضع تصرف شده را در مقابل پاتک‌های دشمن تثبیت کند که در نبردی دلیرانه، براثر اصابت تیر مستقیم مزدوران عراقی، ندای حق را لبیک گفت و به لقای معشوق نایل شد.

شهر دوچرخه ایران

دوچرخه را یکی از نمادهای میاندوآب می شناسیم و عشق و علاقه مردم میاندوآب به دوچرخه به گونه ای است که اگر آماری از تعداد دوچرخه ها در این شهر جمع آوری کنید در هر خانه ای حتما حداقل یک یا دو دستگاه دوچرخه در انواع مختلف مشاهده می کنید که اثبات گر این موضوع و نشان دهنده اهمیت این وسیله نقلیه در بین مردم این شهر است.

همین عشق و علاقه مردم میاندوآب به دوچرخه سبب شده تا از این شهر به عنوان  “شهر دوچرخه ایر ان” یاد شده و سال ۹۶ هم همایش عظیم دوچرخه سواری با پخش زنده از شبکه سه سیما در میاندوآب برگزار شود که این موضوع را به اثبات برساند.

آثار تاریخی و طبیعی میاندوآب، گردشگران را فرا می خواند

این شهرستان صدها اثر تاریخی و جاذبه گردشگری بکر و طبیعی دارد که شاید نمونه ای از آنها را به ندرت در کشور می توان پیدا کرد.

مسجد طاق میاندوآب

این بنا در كوچه طاق ، منشعب از خیابان ۱۷ شهریور واقع است و به نظر میرسد كه بین سالهای ۱۲۱۰ ـ ۱۲۰۰ هجری قمری توسط « احمد خان بیگلر بیگی » حاكم مراغه ساخته شده است.

داش تپه

داش تپه به اعتبار آثار قلعه مانندی كه روزگاری بر فراز آن بوده و دهانه آن با وسایل و مصالح لازم و با نهایت مهارت مسدود شده است در كنار روستای داش تپه در حوالی میاندوآب قرار دارد . بین اهالی شهر مشهور است كه قبر زرتشت پیامبر پاك آیین ایرانی درون این تپه قرار دارد .

پل تاتائو

این پل تاریخی در ۵ كیلومتری میاندوآب بر روی رودخانه زرینه رود بنا شده است . این اثر كه قدمت آن به دوره صفویه می رسد، در كنار جاده میاندوآب به ارومیه واقع شده است. این بنا به شماره ۲۰۶۸ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

پل كوسه لر

پل كوسه لر در ۱۰ كیلومتری شمال شرقی میاندوآب در مسیر جاده میاندوآب به شهر چهار برج در روستای كوسه لر بر روی كانالی به نام « آجی گوبی » كه از زرینه رود منشعب است ، ساخته شده است . با توجه به نوع ساخت آن قدمت این پل به اواخر دوره قاجاریه برای ارتباط میان دو طرف كانال آب می رسد .

جاذبه های گردشگری شهرستان

رودخانه زرینه رود(جغاتو)

این رودخانه كه از داخل شهر میاندوآب می‌گذرد از رودخانه‌های پرآب می‌باشد، كه اطراف این رودخانه از جمله تفرجگاهی اهالی در روزهای تعطیل می‌باشد.

رودخانه سیمینه رود(تاتائو)

رودخانه سیمینه  رود از دیگر رودخانه‌های این شهرستان می‌باشد. كه اطراف آن دارای مناظر سرسبز بوده و پل تاریخی میرزا رسول بر روی آن واقع می باشد.

لیلان چای

این رودخانه از كوههای سهند آذربایجان شرقی سرچشمه می‌گیرد و به این شهرستان سرازیر می‌شود

چهل پله اسلام تپه

در فاصله ۲۳ کیلومتری از شهر میاندوآب و در جوار روستای اسلام تپه (شاه تپه) تپهٔ صغره‌ای وسیعی قرار گرفته که از قراری محل استقرار حاکم و شاه نشین بوده است. آثار موجود بر روی این کوه شامل طاق و پله بوده است که در خود کوه حجاری شده‌اند حدوداً ۳۶ عدد پله به سمت داخل کوه حجاری شده و بر بالای پله‌ها بصورت ار یب و موازی با پله طاق گهوارهای تراشیده شده است. این اثر به دلیل تعدد پله‌ها به قیرخ پلله نیز مشهور بوده و قدمت آن به هزاره اول قبل از میلاد می‌رسد.

غارجبیكلو

درمحل روستاي جبيكلوي به فاصله ۲۵ كيلومتري شهرستان مياندوآب واقع شده است كه يكي از جاذبه هاي طبيعي وگردشگري به شمار مي رود.

آبشار اوزان

اين آبشار درروستاي اوزان به فاصله ۷۰ كيلومتري از شهرمياندوآب واقع شده است.

همه این آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری مسافران نوروزی را فرامی خوانند تا خاطره ای زیبا در دفتر خاطرات آنها ثبت کنند.

آثار طبیعی و مناطق گردشگری در بخش باروق

طبیعت بخش باروق یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی در شهرستان میاندوآب است که دل هر بیننده ای را به خود جذب می کند.

در کنار اینها باید آثاری تاریخی مانند قلعه هلاکو خان، قلعه جان آقا، قلعه بختک، سد نوروزلو و موزه میاندوآب را هم اضافه کنید می توان به قدمت تاریخی این شهر پی برد.

انتهای پیام/

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

استان

عیسی زاده“مهدی عیسی زاده” از میاندوآب راهی بهارستان شد

"مهدی عیسی زاده" با کسب اکثریت آرا از حوزه انتخابیه میاندوآب به بهارستان راه یافت.

گزارش

حضور دشمن شکن و حماسی مردم میاندوآب در پای صندوق های رای + تصاویر

مردم ولایتمدار وانقلابی شهرستان میاندوآب از ساعات اولیه صبح امروز با حضور گسترده وپرشور در پای صندوق های رای؛ در…

یادداشت

۱۲ دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه بندی بنزین

منطق عقلانی مدیریت حکم می کند تصمیماتی که روند قانونی و کارشناسی خود را طی کرده اند( فارغ از صحت…

هنجارشکنی برای جلب توجه در ایام عزا؛غفلت یا ناآگاهی؟

البته ما طرفدار همیشه غمگین بودن نیستیم؛…

مبنا شناسی شعار«حب الحسین یجمعنا» از منظر آیت الله مکارم شیرازی

مرجع عالیقدر شیعیان می نویسد: شعار«حب الحسین…

توطئه های دشمنان انقلاب و امدادهای غیبی

باور قلبی به نصرت های الهی از…