پنج شنبه مرد ۲۵ ۱۳۹۷

Thursday 16 Aug 2018

اخبار برگزیده

خانه تکانی در آستانه نوروز/ صدای پای بهار می آید

آئین خانه تکانی در اسفند ماه سنتی برگرفته از نوشدن و تازگی بوده و در واقع خبر از آمدن بهار می دهد و در همه نقاط ایران اسلامی نیز می توان آن را مشاهده کرد. ...

به گزارش زرین خبر، کم کم صدای پای بهار به گوش می رسد، کمتر از ۱۵ روز به پایان سال ۹۶ و قدم گذاشتن به سال ۹۷ باقی نمانده است و مردم  در تکاپو برای عید و سال نو هستند.

رنگ و بوی عید در کوچه و خیابان پیچیده و می توان آن را با شور و شوق مردم در خرید نوروزی و بساط فروش عیدانه در سطح شهر به خوبی حس کرد.

اما فارغ از این موضوع، آیین های استقبال از نوروز را که ریشه در فرهنگ کهن و دیرین ایرانیان دارد، می توان این روزها به خوبی مشاهده کرد.

زدودن غبار از خانه ها یکی از رسومات دیرینی است که در ایام عید و در طول مختلف سال شاهد آن هستیم اما این کار که یکی از سنت های دیرین نوروزی است، در آستانه آغاز سال نو، پررنگ تر از دیگر ایام و سایر اعیاد است.

آئین خانه تکانی در اسفند ماه سنتی برگرفته از نوشدن و تازگی بوده و در واقع خبر از آمدن بهار می دهد و در همه نقاط ایران اسلامی نیز می توان آن را مشاهده کرد و از روزگاران گذشته نیز در آستانه سال جدید انجام می شود.

در خانه تکانی، بانوان خانه ها غبار از منازل زدوده و رنگ و رویی تازه به خانه می دهند و كمتر خانه ای را می توان پیدا کرد که‌ در این ایام خانه ‌تكانی‌ نشود و بانوی خانه نخواهد که غبار از خانه بزداید.

علی رغم اینکه در روزهای گذشته شاهد بارش باران در میاندوآب بودیم ولی این روزها با مساعد شدن شرایط آب و هوایی اگر گذرتان از کوچه ها بیفتد، می توانی خانه تکانی را از فرش ها و پتو و… که بر روی دیوارها انداخته شده اند، مشاهده کنی.

نظافت و رعایت بهداشت در دین اسلام از اهمیت فراوانی برخوردار بوده و در روایات نیز به عنوان یک اصل مهم  بر آن  تأکید شده است و چه خوب است که در کنار خانه تکانی که انجام داده و آلودگی ها را از اطراف خود دور می کنیم، به آلودگی های روحی نیز توجه کراه و آنها را هم از خود دور کنیم.

در این ایام باید خانه تکانی مهم تری که همان تغییر و تحول در رفتارها ، پاک شدن دل ها از کینه ها وکدورت ها است را انجام و پلیدی های مادی و صفات بد اخلاقی را نیز از خود دور کرده و به نظافت روحی بپردازیم.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

آخرین اخبار

نظرسنجی

تبلیغات

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی زرین خبر است و استفاده ااز مطالب با ذکر منبع بلامانع است

پایگاه خبری زرین خبر توسط irwordpress میزبانی می شود